Výchovné metódy, ktoré na adolescenta neplatia
Bola milá, piekla s vami koláčiky a na ulici vždy slušne pozdravila. Jednoducho dcéra, ktorú túži mať každý rodič. A odrazu je všetko inak. Ak máte doma chlapca, netešte sa. Sú na tom rovnako ako ich nežnejšie polovičky.
Zo slušného a dobre vychovaného dieťaťa sa stáva arogantný tvor s vlastným, zväčša nedozretým názorom. A vy sa tak stávate svedkom odvrávania a "papuľovania", kritiky, nepochopenia či dokonca toho, že dieťa si robí čo chce. Po pár mesiacoch máte pocit, že toto obdobie sa hádam nikdy neskončí. Nebojte sa! Skončí. Ale to už budete mať rozhádzané nervy a tik pri každom príchode vášho potomka domov.
Čo na nich platí
1. Rozhovor. Nie každé dieťa je však extrovert, takže nečakajte hneď zverovanie sa s tajnými láskami problémami medzi kamarátmi. Začnite "banalitami" a postupne prechádzajte k dôležitejším témam.
2. Humor. Nájdite v sebe (i keď malú) časť svojho pubertálneho "JA" a občas povedzte niečo veľmi trefné alebo okomentujte nejakú situáciu svojim humorom. Dovoľte, aby sa dieťa prejavilo v rodine aj v tejto oblasti. V príjemnej atmosfére, kde sa nedodržuje prísne protokol, ale prejavuje sa kreativita v myslení a rozprávaní sa žije oveľa ľahšie.
3. Kamarátstvo. Buďte deťom kamarátom i rodičom. Vieme, je to ťažké, ale určite sa to dá. Občas deti zoberte do cukrárne či na pizzu alebo sa len tak vyberte shopingovať. Zorganizovať môžete pyžamovú párty či výmenný bazár. S chalanmi sa môžete vyblázniť na motokárach. Verte, pri takejto akcii sa deti neraz zdôveria s rôznymi problémami.
4. Majte prirodzenú autoritu. Potomkovia si nemusia "cvrknúť" hneď ako otvárate dvere bytu, ale isté pravidlá musia rešpektovať. A na tých podstatných trvajte!
Viete, čo rozhodne nezaberie?
1. Krik, hrozby, nadávky.
2. Veľmi autoritatívne prostredie.
3. Fyzické tresty.
4. Neprimerané nároky.
5. Nezáujem.
6. Strata súkromia.
7. Kritika (i tá opodstatnená by sa mala podať citlivo)
8. Zákaz stretávania sa s kamarátmi.
Text: -kk pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK