Ako na hnačku či zápchu po sviatočnom prejedaní sa?
Hoci už je pár dní po vianočných sviatkoch, ešte nás čaká Silvester. A celkovo je toto zimné "prázdninové" obdobie typické dostatkom (či priamo nadbytkom) jedla a pitia.
Lenže, s množstvom rastie často aj chuť. Ako sa hovorí, jedia nám oči. Lenže vysvetlite to boľavému bruchu. Nie je nič nezvyčajné, ak sa počas vianočných a koncoročných sviatkov musíme vyrovnávať s hnačkou, zápchou, nadúvaním či žalúdočnými nevoľnosťami. Podľa lekára Petra Šáchu z internetovej lekárne Prozdravi.cz je striedmosť.
Pálenie záhy vyvoláva alkohol, prevažne biele víno, káva, tučné jedlá a cukrovinky, čokoláda, citrusy a fajčenie. Pomáha napiť sa vlažnej vody a položiť sa tak, aby horná časť tela bola vyššie ako dolná. Potom sa má zjesť olúpané jablko, najlepšie červené, a je po prolbéme.
Hnačka je síce nepríjemná, ale telo sa tak zbavuje škodlivých látok. Ak trvá dva dni, stačí diéta, aby sa organizmus s problémom vysporiadal, prípadne mu môžete pomôcť živočíšnym uhlím. Nutný je ale dostatok tekutín. Pomáha tiež jesť staršie pečivo, diétne sucháre, nemastné vývary, banány alebo zmes mrkvy s ryžou. Piť sa má nesladený čaj a minerálky.
K zápche prispieva stres, nedostatok pohybu a diétne chyby. Ak je problém ojedinelý a súvisí s nevhodnou stravou, pomôžu voľne predajné preháňadlá. Ako prírodné preháňadlo poslúži slivkový kompót, vývar z ľanových semiačok, pohár slanej vlažnej vody nalačno alebo sušená srvátka rozmiešaná v teplej vode.
Nepríjemným problémom môže byť aj nadúvanie s vetrami. Prispievajú k nemu fazuľa, šošovica, cibuľa, kapusta a jablká. Príčinou môže byť aj potravinová alergia. Pomáhajú mliečne výrobky s probiotickými baktériami ako prírodné jogurty, acidofilné mlieko, kefír alebo zakysanka.
Na pokazený žalúdok pomáhajú ľahké vývary, ovocie a zelenina. Trávenie uľahčí čaj z čerstvého zázvoru s klinčekmi, škoricou, novým korením a medom. Preventívne je možné užiť pred jedlom na špičke noža zázvorovú zmes.
Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK