Presunúť na hlavný obsah

Aspirín znižuje riziko úmrtia na rakovinu

Zdravie a relax

Pravidelné užívanie malých dávok aspirínu podstatne obmedzuje riziko úmrtia na mnoho druhov rakoviny.

Vyplýva to zo štúdie vedcov z britskej Oxfordskej univerzity, ktorú zverejnila odborná revue The Lancet.

Podľa autorov sú závery štúdie natoľko presvedčivé, že by ľudia nad 45 rokov mali brať aspirín preventívne.

Pražská onkologička Jana Prausová tvrdí, že priaznivé účinky majú aj ďalšie prípravky s kyselinou acetylsalicylovou či heparínom. Riedia krv, tým znižujú riziko metastáz, povedala.

Predchádzajúce výskumy ukázali priaznivý vplyv aspirínu na ľudí s rizikom mŕtvic a srdcových infarktov. Lekári však súčasne poukazujú na to, že aspirín môže približne u jedného človeka z tisíc vyvolať krvácanie žalúdku.

Oxfordskí lekári vedení Petrom Rothwellom vychádzali z ôsmich výskumov, do ktorých zahrnuli 25 570 pacientov, ktorí pred 20 rokmi začali pre srdcové problémy brať približne 75 miligramov aspirínu denne. Sledovali ich štyri až osem rokov.

V sledovanom období sa týmto osobám znížilo riziko úmrtia na rakovinu o 21 percent oproti ľuďom, ktorí aspirín nebrali. Po piatich rokoch bolo nižšie o 34 percent.

Najvýraznejší bol účinok pri rakovine tráviaceho systému, kde sa riziko úmrtia znížilo po piatich rokoch o 54 percent. Po 20 rokoch od začiatku štúdie bolo u ľudí berúcich aspirín riziko úmrtia na rakovinu prostaty nižšie o desať percent, u rakoviny pľúc o 30 percent, u rakoviny čriev a konečníka o 40 percent a u rakoviny pažeráku o 60 percent.

"Štúdia i s inými liekmi na zníženie zrážanlivosti ukázali, že keď ich pacient berie, nešíri sa zhubná choroba do celého tela," vysvetlila lekárka komplexného onkologického centra vo Fakultnej nemocnici Motol. Riziko vzniku rakoviny sa nezníži, iba metastáz. Obmedzí ho tiež anopyrín, acylpyrín a deriváty heparínu. "Podávanie týchto liekov nie je súčasť liečby, dáta nie sú natoľko pevné, aby sa to stalo štandardom," povedala Prausová.

Peter Rothwell tvrdí, že i keď aspirín zvyšuje riziko krvácaní žalúdku, výhody súvisiace s nižším rizikom metastáz a srdcových infarktov výrazne prevažujú. "Doterajšie odporúčania správne varovali, že u zdravých ľudí v strednom veku riziko krvácania čiastočne eliminuje výhody aspirínu... ale zistenia, že obmedzuje riziko úmrtí u niektorých častých rakovín, pre mnoho ľudí situáciu zmenia," povedal 46-ročný Rothwell, ktorý sám vraj aspirín už dva roky preventívne užíva. Podľa neho je riziko krvácaní do žalúdku relatívne nízke. "Ale nerastie počet úmrtí na krvácanie spôsobené aspirínom," povedal.

Podľa neho nemá cenu brať viac ako malú dávku, teda asi 75 miligramov denne. Domnieva sa, že stojí za to začať aspirín preventívne užívať od 40 alebo 45 rokov a skončiť okolo 70 či 75 rokov, keď sa výrazne zvyšuje riziko, že aspirín vyvolá krvácanie do žalúdka.

Profesor Peter Elwood z univerzity v Cardiffe ocenil prínos štúdie. Varoval ale pred tým, aby sa pri prevencii rakovín zabúdalo na faktory ako strava a telesné cvičenie.

Profesor Alastair Watson z Východoanglickej univerzity odporučil pacientom, aby sa o preventívnom užívaní aspirínu najskôr poradili so svojím lekárom. "Ale táto štúdia je dôležitým krokom," povedal.

Vedci v štúdii pripomínajú, že dôsledky aspirínu nemohli dostatočne zmieriť rakovinu slinivky, žalúdku a mozgu, pretože v sledovanej skupine bolo relatívne málo úmrtí na tieto rakoviny. Rovnako tak uvádzajú, že sledovaní pacienti brali aspirín štyri až osem rokov, takže priaznivé dôsledky dlhodobejšej liečby by mohli byť ešte väčšie.

Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK