Podnikať sa dá aj s pletacími ihlicami
Naše staré mamy ešte zvykli pliesť čiapky a svetre pre celú rodinu.
Dnes sa "značka starej mamy" prebojúva do moderného podnikania. Dve Slovenky prišli s nápadom, ako zlepšiť izoláciu dôchodkýň a žien na materskej a zároveň im prilepšiť finančne - ručnými prácami. A vyhrali s týmto nápadom medzinárodnú súťaž.
Dečky do výbavy
"K nápadu ma inšpirovali rastúce kôpky háčkovaných dečiek do výbavy, ktorými ma každoročne obdarúvali moje babičky," smeje sa Barbora Kučková, autorka myšlienky projektu.
Na trhoch nerada vidí, keď staršia dáma nemá pri svojom stánku klientov. A to iba preto, že po jej voľakedy žiadaných obrusoch a svetroch s obrími osmičkami dnes už nie je dopyt. "Majú nadanie aj čas, akurát nevedia ulahodiť estetickému cíteniu mladších generácií. Tak prečo nevytvoriť niečo, čo očarí masy?," povedala si Barbora, 23-ročná čerstvá absolventka marketingovaej komunikácie. A tak z myšlienky vznikol ucelený projekt s pracovným názvom "Nadštrikuj si dôchodok".
Kamarátka Olga Guttenová je 25-ročná doktorandka fakulty humanitných vied v Žiline. Má vzťah k handmade veciam, venuje sa keramike, výrobe bižutérie, šitiu, dizajnu, maľovaniu. Ale to nebol jediný dôvod, prečo sa jej myšlienka zapáčila.
"Moja starká žije sama, ďaleko od nás. Babičkina sestra žije v domove dôchodcov. Babička je vo veľmi vážnom zdravotnom stave, strávila mesiace v nemocnici - a my s ňou," spomína Olga. Depresívne miesta, plné starých ľudí, ktorým je smutno a prázdne pohľady nevypĺňa ani ten najväčší LCD televízor... Spomenula si aj na kamarátku na materskej, ktorá by tak veľmi potrebovala niekam "vypadnúť", ale s malým dieťaťom to nie je ľahké.
Nadštrikuj si dôchodok
Kedysi bývali generácie pokope a všetky životné udalosti riešili spoločne. Dnes žijú izolovane a mnohí tým veľmi trpia. Čo s tým? Zmeniť systém a spoločnosť potrvá generácie. Ale nenápadný projekt by mohol využiť to, čo už dávno ľudia majú v sebe, len to tak trochu "preorganizujeme", povedali si dievčatá.
"Chceli sme, aby mohli byť aktívni, aby mali radosť z tvorby a aby sa opäť cítili užitoční. Pretože nie chorobami trpia starší ľudia, ale samotou. Peniaze sú len časťou odplaty za to, čo im patrí, nie sú cieľom, iba prostriedkom," vravia mladé ženy.
Sociálne podnikanie im je blízke filozofiou, ľudskosťou. A tak naprojektovali, ako efektívne využiť už existujúci talent babičiek. "Nemám najmenšie pochybnosti, že ich práca môže byť veľmi dobre ohodnotená," vyhlasuje sebavedomo Barbora.
Pracovné dielne
"Pletaco - háčkovacie know-how je devízou predovšetkým starších dám, ktoré ovládajú niekoľko techník a rokmi nadobudli grif. Sú generáciou najlepších odborníčok na ručné práce dnešnej doby," vyhlasuje Barbora.
Ženy, ktoré ovládajú ručné práce, budú navštevovať pracovné dielne, kde si od módnych návrhárov osvoja princípy farebnosti a moderného dizajnu. Spoločne budú pliesť, háčkovať a vyšívať najrôznejšie veci – čiapky pre deti, šály, plyšových medvedíkov, vlniaky, svetre, aj oblečky pre psíkov. Vytvoria príručku vzorov, ale priestor dostane aj vlastná tvorivosť. Svoje výrobky budú propagovať cez internet.
Autorky Barbora Kučková a Oľga Guttenová s projektom "Nadštrikujete si dôchodok" zvíťazili v medzinárodnej súťaži Turné sociálneho podnikania a získali podporu od Erste Group - odborné poradenstvo aj úvodné financovanie. Značka starej mamy ako tradícia v modernom dizajne by sa chcela stať niečím, čo žiadnej žene v šatníku nesmie chýbať. Porotcovia ocenili, že okrem sociálnej izolácie a zlepšenia finančných podmienok žien prispieva aj ku zachovaniu nášho kultúrneho dedičstva. Dcéry a vnučky chcú prihlasovať do projektu svoje mamy a babičky. A zo slovenského projektu bude možno medzinárodný, pretože už teraz je oň záujem aj zo zahraničia.
Barbora a Olga sa držia známeho židovského príslovia "pomôž jednému človeku, pomôžeš tým celému svetu". Veria, že na malých veciach naozaj záleží, lebo z nich sa skladajú celé naše životy. Každý jeden spokojný človek, ktorý sa do projektu zapojí a niečo si z toho odnesie, či už ako "štrikujúca babička" alebo nakupujúci, ktorý spraví výrobkom radosť sebe alebo niekomu vo svojom okolí, je v očiach dvoch inšpiratívnych mladých žien naplnením cieľa. Hoci v biznis pláne a biznis svete to musia sformulovať trošku inak, ale to je iba formalita.
Text: Zora Handzová pre oŽene.sk
Foto: archív Barbory Kučkovej