Žena v posilňovni. V čom zaostáva za mužmi?
Kde robia ženy chyby? Ktoré faktory im nehrajú do karát, a preto sa vo fitnescentrách objavujú zriedkavejšie ako muži, ktorých potiť sa nad činkami navyše aj baví?
Ženám sa odjakživa neodporúčalo cvičiť vo fitnescentre, resp. preháňať to s posilňovaním. Výsledkom pravidelného posilňovania s veľkými závažiami by totiž mohla byť postava mužského výzoru – máloktorá žena po tom túži.
Kým muž chce byť svalnatý, žena chce byť štíhla. Okrem toho ženy nie sú vzhľadom na nízku úroveň testosterónu dedične vybavené k silovému výkonu.
Širšie boky - žena má širšie boky ako muž, preto môže mať následkom posilňovania problémy v kolennom kĺbe.
Vysoké podpätky - ženy, ktoré ich často nosia a nestriedajú s topánkami na nízkom podpätku, si koledujú o skrátenie svalov a šliach na lýtkach. Preto by ženy mali často venovať zvýšenú pozornosť strečingu lýtok.
Zlé stravovacie návyky - kto nekonzumuje dostatok kalórií, nemôže mať zodpovedajúci podporný mechanizmus pre správny tréning. Ženy vo všeobecnosti jedia málo (odporúča sa 5-6 porcií denne) a pritom jedia veľa uhľohydrátov (cukrov ) a málo tukov a bielkovín.
Aeróbne cvičenia - ženy ich zvyknú preferovať "až príliš". Tréneri sa zhodujú na tom, že posilňovať a zároveň aeróbne cvičiť by sa nemalo v ten istý deň a keď už, tak v opačnom poradí. Aeróbne cvičenie by malo nasledovať po posilňovaní, nie naopak.
Krátke oddychové pauzy – ženy zvyknú posilňovať veľký počet opakovaní s krátkymi prestávkami, často krát nedostatočnými. Tréneri upozorňujú na to, že svaly sa stávajú silnejšími, ak sú vystavené vysokému svalovému napätiu a nie ak absolvujú dlhotrvajúce tréningové jednotky.
Text: dz pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK