Presunúť na hlavný obsah

Obyčajná chôdza spomalí starnutie mozgu

Zdravie a relax

Odkráčanie aspoň desať kilometrov týždenne, teda jedenpolkilometrová každodenná prechádzka, je jednoduchý spôsob, ako zabrániť zmenšovaniu mozgu a vzniku demencie.

Štúdia na takmer tristo ľuďoch, ktorí si merali počet peši prejdených kilometrov, ukázala, že tým, čo prešli aspoň spomínaných desať kilometrov týždenne, sa mozog vplyvom starnutia zmenšoval pomalšie ako ostatným.


"Mozog sa v neskorej dospelosti začína zmenšovať, čo môže spôsobiť napríklad problémy s pamäťou. Výsledky našej štúdie by mali povzbudiť ďalší výskum vplyvu fyzickej aktivity ako sľubnej prevencie vzniku demencií a Alzheimerovej choroby," uviedol Kirk Erickson z Pittsburskej univerzity v článku, ktorý zverejnil odborný žurnál Neurology.

Alzheimerova choroba je najčastejšie sa vyskytujúcou formou demencie a prejavuje sa pomalým, ale istým zabíjaním mozgových buniek. Fyzická aktivita vrátane obyčajnej chôdze preukázateľne povzbudzuje rast objemu mozgu. Erickson s kolegami chceli zistiť či ľudia, ktorí často chodia peši, dokážu predísť vzniku demencie.

Skúmali preto 299 dobrovoľníkov, ktorí netrpeli žiadnou formou choroby centrálnej nervovej sústavy a zapisovali si, koľko kilometrov denne prešli pešo. O deväť rokov neskôr vedci skenovali mozog, aby zistili jeho objem. Po ďalších štyroch rokoch dobrovoľníkov testovali, aby zistili, či trpia nejakou formou demencie. Takto zistili, že ľudia, ktorí za týždeň prešli pešo desať až šestnásť kilometrov, znížili riziko vzniku problémov s pamäťou až o polovicu.

"Naše výsledky sú v súlade s údajmi, že aeróbne aktivity podporujú kaskádovité bunkové procesy vedúce k merateľnému zvýšeniu objemu šedej hmoty v mozgu," uviedli výskumníci. Dodali, že treba urobiť rozsiahlejšie štúdie vplyvu cvičenia na vznik demencie. Zároveň však tvrdia, že vzhľadom na to, že na Alzheimerovu chorobu dosiaľ neexistuje žiadny liek, je chôdza jednoduchým spôsobom ako jej vzniku predísť.

"Ak pravidelné cvičenie v strednom veku posilňuje zdravie mozgu a neskôr má blahodarný vplyv na myslenie a pamäť, mala by sa podpora fyzickej aktivity stať jedným z hlavných bodov budovania zdravia verejnosti bez ohľadu na vek," povedal Erickson. V súčasnosti neexistujú lieky, ktoré by vedeli pozmeniť postup Alzheimerovej choroby, ktorou trpí viac ako dvadsaťšesť miliónov ľudí vo svete.

Text: REUTERS
Foto: SHUTTERSTOCK