Presunúť na hlavný obsah

Umývať treba aj mliečne zuby

Zdravie a relax

K zubárovi by rodičia s dieťaťom mali prísť čo najskôr, najlepšie, keď dieťa zúbky nebolia.

"Je to najjednoduchší spôsob, ako sa vyhnúť negatívnej skúsenosti dieťaťa hneď pri prvej návšteve," vraví zubárka Vladimíra Kasajová. "My sa o našich malých pacientov staráme už od ich dvoch rokov. Skontrolujeme im zúbky, zistíme, koľko je prerezaných a v akom postavení, či nemá predispozíciu na nejakú ortodontickú odchýlku, ktorú treba riešiť, skontrolujeme aj úpony uzdičiek v ústach, ale najmä, ako má vyčistené zuby."


Je pravda, že ak sa kazia mliečne zuby a rodičia im nevenujú pozornosť, rovnako kazivé môžu byť aj trvalé zuby?
Keď sú mliečne zuby veľmi pokazené, trvalé sa prerezávajú do infekčného prostredia, v ktorom im hrozí väčšie riziko pokazenia. Ako vo všetkom u detí, aj ich orálne zdravie závisí najmä od rodičov. Ak v dieťati nevypestujú návyk správne si čistiť zuby, je viac ako pravdepodobné, že sa mu budú kaziť aj trvalé zuby.

Keby treba začať umývať detské zuby?
Detské zuby treba začať umývať hneď, ako sa prerežú! Čiže napríklad aj polročnému dieťaťu po dojčení je dobré vytrieť zúbky aspoň nejakou zvlhčenou gázou, aby sme odstránili povlaky, ktoré mu môžu spôsobiť vznik zubného kazu.

Aká kefka a pasta sú vhodné?
Zubná kefka by mala byť detská, čiže s malou rukoväťou a malou a mäkkou hlavičkou. Zubné pasty ba mali byť výhradne detské, čiže s nižším obsahom fluóru. Vždy je veľmi dôležité, ako sú zuby vyčistené. Čiže mali by sme nechať dieťa, nech si najskôr samo vyčistí zuby, aby získalo návyk a potom by mu zuby mal ešte raz poriadne dočistiť rodič.

Naše deti vraj majú najhoršie zuby v únii. Prečo?
Pretože naša úroveň starostlivosti o zuby je dosť nízka. Rodičia často pri objavení množstva zubných kazov u ich detí povedia "veď si umýva zuby každý deň". Keď im povieme, že zubnú hygienu detí musia kontrolovať oni a zakaždým im zuby dočisťovať, nie všetci sú tomu naklonení. A čo je úplne zarážajúce, keď aj v súčasnosti, keď je veľká medializácia starostlivosti o zuby, príde rodič s dieťaťom a celý prekvapený sa opýta: "To aj mliečne zuby treba umývať?"

Čo robiť, ak sa dieťaťu napríklad pri hre zlomí trvalý zub?
Čo najskôr vyhľadať stomatológa. V súčasnosti sú k dispozícii naozaj veľmi kvalitné materiály, ktorými sa dá zreštaurovať zlomený zub tak, že si nikto nič nevšimne. Ak sa zlomil väčší kúsok zuba, treba si ho vždy uschovať, napríklad v nejakej vlhkej vreckovke. Ak vyhľadáte stomatológa včas, je možné tento kúsok "prilepiť" späť.

Pomáha pečatenie zadných zubov? Ak áno, v čom?
Pečatenie zubov je ideálnou bezbolestnou prevenciou proti zubnému kazu. Ten sa najčastejšie vytvára na zadných zuboch, v ich hlbokých jamkách a ryhách. Spočíva v tom, že po vyčistení a špeciálnej úprave jamiek a rýh sa tieto zalejú špeciálnou hmotou - pečatidlom. Takto upravený zub má oveľa väčšiu šancu "prežiť" bez pokazenia mnoho rokov.

Kedy pečatiť?
Najlepšie hneď po prerezaní prvých trvalých zubov, čiže v šiestich rokoch. Samozrejme, každý chrup je individuálny, a preto je dobré absolvovať s dieťaťom pravidelné prehliadky aspoň raz za pol roka, pri ktorých rodičov na všetky potrebné zákroky upozorní ošetrujúci stomatológ.

Koľko stojí pečatenie jedného zuba?
Je to individuálne. Závisí to od lekára, od druhu materiálu a od náročnosti postupu, akým sa pečatenie robí. U nás ryhy pred pečatením vyčistíme pieskovaním a vydezinfikujeme celú pečatenú plochu HealOzonom. Tak zabezpečíme dokonalé zapečatenie zuba bez nebezpečných baktérií, ktoré by ho mohli pokaziť pod pečatidlom. Takéto ošetrenie zuba stojí 50 eur.

A čo fluoridácia?
Fluoridácia zubov je veľmi dôležitá a je dobré ju robiť už u detí, ktoré vedia chvíľku vydržať s fluoridovou lyžicou a neprehltnú fluoridačnú pastu. Robíme ju pravidelne pri preventívnych prehliadkach, pretože fluoridované zuby sú oveľa odolnejšie proti vzniku nových zubných kazov.

Kedy je čas na strojček?
Závisí to od vážnosti čeľustnoortopedickej chyby, ktorú potrebujeme riešiť. Niektoré odchýlky je nutné riešiť už od 5 rokov, iné až keď sú prerezané všetky rezáky, teda u osemročných detí. Závisí aj od špecialistu, či použije takzvaný vyberací strojček alebo fixný aparát.

Text: -pe- pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK