Presunúť na hlavný obsah

Ako si chrániť súkromie na Facebooku

Lifestyle

Užívateľ má na výber, čo ukáže svetu.

• Vpravo hore je v menu položka Účet, z ktorej sa užívateľ môže dostať do menu Nastavenie súkromia. V prehľadnej tabuľke si potom môže nastaviť, s kým sa chce podeliť o svoje osobné informácie. Užívateľ má na výber, či jednotlivé časti svojho profilu bude mať prístupné pre všetkých užívateľov na Facebooku, či ich ukáže len priateľom, alebo iba priateľom svojich priateľov. Užívateľ si však môže vybrať aj konkrétneho človeka (napríklad klienta či staršieho rodinného príslušníka), pred ktorým skryje nejaké časti profilu.

• Človek by si mal uvedomiť, ktoré (a či vôbec nejaké) informácie má sprístupniť všetkým ľuďom na Facebooku. Ani priatelia priateľov nemusia byť dôveryhodní adresáti detailov o vašom súkromí.
• Mieru súkromia si užívatelia môžu nastaviť aj pri zverejňovaní fotografií a videí. Rovnako platí, že fotky môžu zablokovať aj pred vlastnými priateľmi, ktorí by fotky nemali vidieť.
• Pri písaní statusov treba mať na zreteli, kto všetko ich bude mať možnosť čítať. Niekedy aj zdanlivo nevinná poznámka môže mať priam katastrofické následky.

Ako chráni súkromie Google Street View
• Automobil s logom Google, ktoré v týchto mesiacoch fotí panoramatické obrázky v deviatich slovenských mestách, môže fotografovať len verejne dostupné ulice a priestranstvá.
• O prvú ochranu súkromia obyvateľov a ich majetku sa postará samotná firma Google. Jej zamestnanci budú niekoľko mesiacov digitálne rozmazávať tváre obyvateľov a poznávacie značky áut, ktoré zachytili ich fotografi.
• Pokiaľ majú ľudia aj tak obavy o svoje súkromie, mali by si vo svojom záujme hneď po zverejnení záberov slovenských miest na službe Google Maps skontrolovať, či sa na fotografie • nedostali nejaké pre nich citlivé zábery. Pokiaľ sa tak stalo, ľudia z Googlu sľubujú, že na žiadosť užívateľov dokážu odstrániť zábery konkrétnych osôb či ich domov.

Text: Milan Čupka pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK