Presunúť na hlavný obsah

Materské nie je materská

Rodinné vzťahy

Vysoké štádium tehotenstva, pôrod či starostlivosť o dieťa. To sú dôvody, keď žena nemôže pracovať a má nárok na jednu z nemocenských dávok - materské.

Nejde však o rodičovský príspevok. Mnoho ľudí si význam týchto dvoch dávok zamieňa alebo ich vôbec nerozlišuje. Aký je medzi nimi rozdiel?

"Materské je nemocenská dávka, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa tehotnej žene pred pôrodom a po ňom, keď sa stará o narodené dieťa," vysvetľuje Peter Višváder, riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne. "Obdobie poberania materského sa väčšinou kryje s obdobím materskej dovolenky." Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a vyplácajú ju úrady práce, sociálnych vecí a rodiny po zániku nároku na materské. "Tento príspevok sa od narodenia dieťaťa vypláca matke aj vtedy, ak jej nárok na materské vôbec nevznikol. Rodič nemôže súčasne poberať materské a rodičovský príspevok," upozorňuje. Ak matke vznikne nárok na materské v sume nižšej, ako je rodičovský príspevok, môže úrad práce požiadať o doplatok do výšky rodičovského príspevku.

Materské sa spravidla poskytuje od začiatku 6. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu a vypláca sa spravidla 28 týždňov. "Obdobie poskytovania materského môže byť aj kratšie ako 28 týždňov, napríklad 14 týždňov, ak sa dieťa narodilo mŕtve, ale aj dlhšie ako 28 týždňov, napríklad 37 týždňov, ak sa matke narodili naraz dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará, alebo ak je matka osamelá," vraví Višváder.

Nie je žiadnou výnimkou, že dnes už na materskej dovolenke zostáva aj otec. Sú jeho práva rovnaké ako práva matky? "S dieťaťom môže zostať nielen otec, ale aj iná osoba, ktorá prevzala dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ak splnia podmienky nároku na priznanie dávky," informuje Peter Višváder. Nárok na materské majú odo dňa, keď sa o dieťa začnú starať počas 22 týždňov od vzniku nároku na materské, najdlhšie do dovŕšenia ôsmich mesiacov veku dieťaťa. "Výška materského sa v ich prípade vypočíta z ich denného vymeriavacieho základu, teda nie z vymeriavacieho základu matky."

Materské nie je dávka, ktorú žena dostane automaticky. Musí byť nemocensky poistená, pričom poistenie musí trvať minimálne 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Do tohto obdobia možno započítať aj dni akéhokoľvek iného už skončeného poistenia, napríklad z predchádzajúceho zamestnania. "Zamestnankyni sa započítava aj obdobie čerpania rodičovskej dovolenky a živnostníčke obdobie nároku na rodičovský príspevok, ak podľa vlastného vyhlásenia nepracovala. Tieto obdobia sa započítavajú aj napriek tomu, že vtedy majú obe prerušené povinné nemocenské poistenie," konštatuje Višváder.

Znamená to, že ak žene trvá pracovný pomer a nastupuje počas rodičovskej dovolenky na ďalšiu materskú dovolenku, obnoví sa jej povinné nemocenské poistenie a nárok na materské jej vznikne. Pokiaľ chce o materské požiadať živnostníčka, musí mať včas a riadne zaplatené poistné na nemocenské poistenie za obdobie posledných 10 rokov pred vznikom nároku na túto dávku. Poistné musí byť zaplatené najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na materské. "Sociálna poisťovňa prepáči len dlh v úhrne, za posledných 10 rokov, nižší ako 5 eur."

Ako sa materské vypočíta
Výška materského je 55 percent denného vymeriavacieho základu alebo pravdepodobného denného vymeriavacieho základu. Denný vymeriavací základ je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období, a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúcim obdobím je spravidla predchádzajúci kalendárny rok. Predpokladaný denný vymeriavací základ je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku.

Materské dobrovoľne nemocensky poistenej osoby sa určuje z predpokladaného denného vymeriavacieho základu, ak bola nepretržite nemocensky poistená menej ako 26 týždňov pred vznikom dôvodu na poskytnutie materského. (Nepretržité dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné nemocenské poistenie, ktoré zaniklo a znovu vzniklo nasledujúci kalendárny deň.) Ide o jednu tridsatinu minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných minimálnou mzdou, ktorá platí k dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.

Text: Dorota Hudecová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK