Presunúť na hlavný obsah

Deti v škôlke nemusia byť stále choré

Rodinné vzťahy

Nástup dieťaťa do škôlky kladie zvýšené nároky na jeho zdravie.

Detský organizmus je v kolektíve vystavený rôznym ochoreniam. Medzi najnebezpečnejšie patria tie, ktoré spôsobujú pneumokokové baktérie. Vyvolávajú napríklad zápal priedušiek  a pľúc, ale aj zápal  mozgových blán - teda život ohrozujúce ochorenie. 


Pred vstupom detí do školy alebo škôlky sa ich rodičia snažia naučiť čo najväčšej samostatnosti a viesť k tomu, aby nemali problém vychádzať s rovesníkmi. Nástup do kolektívu však prináša aj zdravotné riziká, na ktoré by rodičia nemali takisto zabúdať a mali by sa preventívne na ne pripraviť. Deti sú medzi inými deťmi vystavené rôznym baktériám a vírusom, následkom čoho sú choré. Ako najčastejšie choroby detského kolektívu lekári označujú zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín alebo zápal priedušiek. Tieto, ale aj oveľa závažnejšie ochorenia, ako sú meningitída (zápal mozgových blán), sepsa (otrava krvi), zápal pľúc alebo ťažký zápal stredného ucha, veľa ráz spôsobuje baktéria pneumokok.
 
Zápal mozgových blán
"Pneumokoky sú baktérie, ktoré vyvolávajú viaceré nebezpečné ochorenia. Sídlia v nosohltane mnohých ľudí a nemusia spôsobiť žiadne ochorenie. Ak sa však prenesú kašľom alebo kýchaním, takzvanou kvapôčkovou infekciou, na iných ľudí, tak tí už ochorieť môžu," vysvetľuje detská lekárka Michaela Czániková. Výskyt pneumokoka u detí v predškolských zariadeniach je dosť častý. Kvapôčkovou infekciou sa pneumokoky šíria a spôsobujú ochorenia. "Rodičia nikdy nemôžu vedieť, kedy sa ich dieťa stretne s nositeľom pneumokoka alebo s chorým dieťaťom a samo ochorie, preto odporúčam očkovanie," dodáva Czániková. 

Asi najzávažnejšie ochorenie, ktoré pneumokoky spôsobujú, je zápal mozgových blán, ktorý veľmi ohrozuje najmä malé deti. Prejavuje sa vysokou horúčkou, veľkými bolesťami hlavy, vracaním, malátnosťou, spavosťou, kŕčmi, ale aj bezvedomím. Choroba má rýchly priebeh a za niekoľko hodín môže dieťa ohrozovať na živote. Podľa údajov  webovej stránky pneumokok.sk  približne desať percent postihnutých zomiera, štvrtina chorých má celoživotné následky, ako je hluchota, nedoslýchavosť alebo poškodenie mozgu.

Ročne zomiera na celom svete v dôsledku pneumokokovej infekcie viac ako jeden milión detí mladších ako päť rokov. Ohrozené sú najmä dojčatá a malé deti, ktorých imunita ešte nie je dostatočne vyvinutá, a deti, ktoré ju majú oslabenú. Platí, že čím menšie dieťa ochorie na pneumokokovú infekciu, tým ťažší je priebeh ochorenia. U detí sú najväčšie obavy z rozšírenia pneumokokov krvnou cestou, ktoré vyvolajú otravu krvi alebo zápal mozgových blán. Čo sa týka liečby, pneumokokové infekcie sa liečia antibiotikami, dôležité však je podať ich včas. 

Povinné očkovanie
Lekári odporúčajú predchádzať pneumokokovým ochoreniam očkovaním. "Prevencia vedie k tomu, že deti chodia menej k lekárom a tiež v menšej miere užívajú antibiotiká," hovorí pediatrička Michaela Czániková. Na Slovensku sa proti pneumokokom povinne očkuje od januára 2009. Pôvodná sedemvalentná vakcína, ktorá sa používala do konca júna tohto roka, chránila proti siedmim najnebezpečnejším kmeňom tejto baktérie. Od jej zavedenia výrazne  klesol počet ťažkých pneumokokových ochorení, akými sú meningitída, sepsa alebo komplikovaný zápal stredného ucha. Napríklad u kompletne zaočkovaného dieťaťa  odvtedy lekári nezaznamenali prípad ťažkého pneumokokového ochorenia. Od zavedenia plošného očkovania poklesol počet hospitalizácií pre zápal stredného ucha až o tridsať percent. Napriek tomu sa však stále objavujú prípady ochorení, ktoré spôsobili iné typy pneumokoka, proti ktorým dosiaľ používaná vakcína nechránila.

Nová vakcína, ktorou sa očkuje od 1.¤júla tohto roka, obsahuje o šesť sérotypov pneumokoka viac. Celkovo chráni až proti trinástim typom pneumokoka a poskytuje tak širšiu ochranu. V rámci povinného očkovania novú trinásťvalentnú vakcínu automaticky dostanú všetky dojčatá vrátane tých, ktoré už začali očkovanie pôvodnou  vakcínou.

Niektoré deti v predškolskom veku boli už zaočkované pôvodnou vakcínou, no dodatočnú ochranu proti ďalším kmeňom pneumokoka môžu získať aj ony. U všetkých detí od dvoch do päť rokov na to stačí jedna dávka novej vakcíny. Jej podaním sa u dieťaťa jednak posilní imunitná odpoveď proti pôvodným kmeňom, no získa aj ochranu proti novým kmeňom. Odporúča sa všetkým rizikovým, ale aj zdravým deťom pred vstupom do kolektívu.

Text: Zuzana Hlavačková pre magazín Pravdy
Foto: Ivan Majerský pre Pravdu