Workoholizmus – tolerovaná droga?
Workoholizmus sa nevzťahuje na pohlavie. "Bezhlavo" dokážeme pracovať rovnako ako muži.
Čo sa skrýva za workoholizmom?
Droga
Faktom ostáva, že workoholizmus sa stal ďalšou tolerovanou drogou, ako alkohol či nikotín. Pocit uznania a ocenenia za výkon je pre workoholika slasť, rovnaká, ako pre narkomana dávka.
Nepatrne, postupne...
Workoholik sa ním nestáva zo dňa na deň, ale "potichu, nebadane." Ani sa nenazdáme a už môžeme patriť k tým niekoľkým percentám. Niektorí z nich sa k nim hrdo hlásia, iní si naopak, za žiadnych okolností svoju diagnózu nepriznajú.
Pracujem, teda som (workoholik)?
Workoholické príznaky:
- Predlžovanie pracovnej doby
- Nosenie práce domov
- Hlavnou témou debát a úvah je práca
- Výčitky a pocit previnenia v dobe "nečinnosti"
- Nevedieť oddychovať, uvoľniť sa, relaxovať, skrátka vypnúť
- Zanedbávanie priateľov, rodiny a športu
Workoholizmus je nebezpečný
Takýto biorytmus sa onedlho odzrkadlí na vašom zdraví. Workoholik sa totiž zle stravuje, málo spáva a takmer vôbec neoodychuje (lebo to nevie). Nielen fyzicky, ale aj psychicky sa dostane "do úzkych". Workoholik lekára nenavštevuje – nemá naňho čas. Výsledkom takéhoto života sú bolesti hlavy, vysoký krvný tlak, oslabená imunita, podráždenosť... Napokon, workoholikovi sa stane to, čo potrebuje najmenej: začne sa mu znižovať pracovná výkonnosť. Keďže preňho existuje iba práca, dá sa tento stav prirovnať k strate životného partnera človeka, ktorý dokáže oddychovať a teda jeho osobný život nemá vážne štrbiny.
Text: -dz- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK