Presunúť na hlavný obsah

Workoholizmus – tolerovaná droga?

Lifestyle

Workoholizmus sa nevzťahuje na pohlavie. "Bezhlavo" dokážeme pracovať rovnako ako muži.

Čo sa skrýva za workoholizmom?

Možno si poviete, hlavne ak patríte k workoholikom: čo je zlé na tom, že neustále pracujem? Som proste kariérista! Za vašou túžbou byť najlepší, neustále ísť dopredu a podávať excelentné výkony, sa však môže skrývať vážny problém, ktorý prácou len zakrývate. Mnoho workoholikov napokon priznalo, že sa vyhýba riešeniu osobných problémov. Neriešia ich a radšej sa "potichu" vytratia do práce. Manažérka v hoteli, Anna (33) priznala, že síce sa ako workoholička necíti, ale pred rozvodom utekala pri každej príležitosti do práce. "Brala som všetky víkendové služby v hoteli a pracovný týždeň som si vyskladala tak, aby som sa v domácnosti vyhla exmanželovi. Akákoľvek komunikácia s ním skončila hádkou." Paradoxne, v pracovnom tempe na problémy s ním zabúdala, keďže práca ju napĺňala. Odborníci sa zhodujú na tom, že workoholici sa boja nudy, zlyhania a samoty. Rovnako však súhlasia s myšlienkou, že k "práce bez oddychu," ich ženú peniaze. Preto je to "novodobý" problém, lebo práca prináša peniaze. A za ne sa dnes už dá kúpiť takmer všetko...

Droga
Faktom ostáva, že workoholizmus sa stal ďalšou tolerovanou drogou, ako alkohol či nikotín. Pocit uznania a ocenenia za výkon je pre workoholika slasť, rovnaká, ako pre narkomana dávka.

Nepatrne, postupne...
Workoholik sa ním nestáva zo dňa na deň, ale "potichu, nebadane." Ani sa nenazdáme a už môžeme patriť k tým niekoľkým percentám. Niektorí z nich sa k nim hrdo hlásia, iní si naopak, za žiadnych okolností svoju diagnózu nepriznajú.

Pracujem, teda som (workoholik)?
Workoholické príznaky:
- Predlžovanie pracovnej doby
- Nosenie práce domov
- Hlavnou témou debát a úvah je práca
- Výčitky a pocit previnenia v dobe "nečinnosti"
- Nevedieť oddychovať, uvoľniť sa, relaxovať, skrátka vypnúť
- Zanedbávanie priateľov, rodiny a športu

Workoholizmus je nebezpečný
Takýto biorytmus sa onedlho odzrkadlí na vašom zdraví. Workoholik sa totiž zle stravuje, málo spáva a takmer vôbec neoodychuje (lebo to nevie). Nielen fyzicky, ale aj psychicky sa dostane "do úzkych". Workoholik lekára nenavštevuje – nemá naňho čas. Výsledkom takéhoto života sú bolesti hlavy, vysoký krvný tlak, oslabená imunita, podráždenosť... Napokon, workoholikovi sa stane to, čo potrebuje najmenej: začne sa mu znižovať pracovná výkonnosť. Keďže preňho existuje iba práca, dá sa tento stav prirovnať k strate životného partnera človeka, ktorý dokáže oddychovať a teda jeho osobný život nemá vážne štrbiny.

Text: -dz- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK