Presunúť na hlavný obsah

Je teplo, treba ísť korčuľovať na hrádzu

Zdravie a relax

Ak vám rekreačný šport prinesie dobrý fyzický pocit, spevnenie postavy a ako bonus zážitky s priateľmi, potom má zmysel.

Fitnesscentrá sa v lete vyprázdňujú, všetci si volia alternatívu pohybu vonku. Buď si idú každé ráno zaplávať k jazeru, ktoré majú k domu najbližšie, alebo trávia čas po práci a cez víkendy na hrádzi. Dá sa na nej bicyklovať, behať alebo korčuľovať. Na rozdiel od cyklistov, in-linisti vyžadujú rovnejší terén – lepší ako na bratislavskej hrádzi na Slovensku asi nenájdeme.   

Čo si vylepšíte
Korčuľovaním si spevníte postavu, formuje sa hlavne zadok, stehná a nohy. Chrbát tiež dostáva poriadne zabrať. Zlepšíte si aj celkovú kondíciu, všetko závisí od intenzity - koľkokrát týždenne trénujete, koľko kilometrov nakorčuľujete, akou rýchlosťou korčuľujete. Starším ľuďom korčuľovanie zvyšuje aj sebavedomie - ak im ide o to, aby boli medzi mladšími a stíhali s nimi. K ďalším plusom patrí fakt, že korčuľovaním sa dá schudnúť. Tak, ako pri inom pohybe, vyplavujete endorfíny a navyše ste v prírode na čerstvom vzduchu.

Čo na seba
Myslite na voľnosť pohybu (voľte priliehavé veci) a na bezpečnosť (prilba na hlavu a chrániče). Korčuľovanie patrí medzi finančne menej náročné športy. Pri preháňaní po hrádzi predsa nepotrebujete mať vybavenie ako pretekár. Korčule vyberajte podľa technických parametrov ako je typ ložísk, veľkosť a tvrdosť koliesok, typ topánky. Na väčších ako 100 mm kolieskach cítiť nerovnosť povrchu. Je rozdiel aj medzi fitnessovou a pretekárskou topánkou. Fitnessové sú vyššie, pretekárske sa podobajú na tenisku. Sú oveľa nižšie a umožňujú iný pohyb členka. Dôležité je, aby bola korčuľa dobre dotiahnutá, aby na nohe sedela. Tiež počet koliesok je rozdielny. Fitnessové majú štyri, kým raceové päť koliesok. Dobré korčule stoja okolo 250 eur a viac. Pravidelnou starostlivosťou o kolieska a ložiská sa predlžuje ich životnosť a jazdné vlastnosti.

Text: dz pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK