Presunúť na hlavný obsah

Pozor na čerta s anjelskou tvárou! Spoznajte mrchy v okolí!

Sex a vzťahy

Keď vám kamarátka povie "Ty máš ale super muža! A to si zaslúžiš?" – nevyjadrí kompliment, ale závisť. Vtedy zbystrite!

Dobre to znie, ale...

Medzi ľuďmi je stále viac zášti ako prajnosti, preto na priateľské komplimenty akosi nie sme zvyknutí. Keď nám niekto pochváli účes, oblečenie či sexi vzhľad, sme v rozpakoch. Najlepšie je poďakovať a nekomentovať to. Ak sa nám niečo nepozdáva, môžeme kontrovať: "Ty si ale lichotník!". Často sa muži ženám snažia dostať do priazne cez falošné lichôtky. Pozitívne slovíčka skladajú obratne, ale dá sa rozoznať, kedy ide o úprimnosť a kedy o zištný záujem.      

Priania a toxické slovíčka
Pokrytectvo zabalené do "úprimných" slov sa využíva v rôznych situáciách. Zatrpknutá kolegyňa na vás napríklad žiarli a k sviatku vám s úsmevom od ucha k uchu povie asi nasledovné "blahoprianie": " Prajem ti všetko najlepšie, hlavne aby sa ti splnili najtajnejšie sny, nech si už konečne spokojná!". Stačí do dvoch akože pozitívne mienených viet vsunúť jedno toxické slovíčko a viete, ako vás má gratulant "rád".

Keď zraneného bodajú do slabín
Ľudia, ktorí iným neprajú, vedia verbálne ublížiť. Niekto sa napríklad dozvie o nejakej vašej traume a namiesto povzbudenia do vás zabodne: "Je mi to ľúto. Ale ak by som mal teraz vymenovať to, čo podľa mňa potrebuješ, pokazilo by ti to deň." To nie sú slová podpory, ale pokus o zasiahnutie vášho slabého miesta. Ak by vám chcel naozaj pomôcť, povie vám taktne, čo si myslí, aj to iba ak ho požiadate o radu.

Narážky, dvojzmysly, nezmysly
V písomnom prejave vložíme text do úvodzoviek a je "vybavené". V ústnom zistíme skrytý význam z mimiky tváre, melódie hlasu, ale ono jedovaté slovíčko spoznáme väčšinou okamžite. Nehovoriac o tom, že ak ide o chúlostivú vec, veľmi dôverné rozhovory sa nevedú s hocikým. Samozvaný "dobrodinec" je podozrivý tak či tak.              

Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK