Bylinkový kúpeľ. Uvoľňuje telo, dušu a myseľ
Sprchovanie je lacnejšie ako kúpanie, ale občas si takúto rozkoš predsa môžete dovoliť.
Bylinkový kúpeľ vo vani je dobrý na depresiu. Lieči, uvoľňuje telo, dušu a myseľ. Vôňa byliniek sa vstrebáva do kože a účinok kúpeľa zvyšujete tým, že bylinky vdychujete. Pusťte si hudbu, ktorá vám je najpríjemnejšia a relaxujte.
Bylinky namiesto peny
V kúpeľni by mala byť primeraná teplota, 20 stupňov. Použite 10-30 g byliniek a na to, aby ste sa uvoľnili a cítili príjemne, namerajte si teplotu vody vo vani na 36-37 stupňov. (Teplejšia voda od 38 stupňov je vysoká a dosiahnete ňou skôr efekt povzbudenia a posilnenia). Ponorte sa do vane na 10-15 minút a úplne vypnite.
Upokojiť, relaxovať alebo povzbudiť?
Na peknú pokožku, vlasy a nechty pomáha bazalka, mäta a majoránka. Medovka upokojuje. Na relax sa odporúča rumanček, lipový kvet a jasmín. Ak potrebujete povzbudiť, pridajte si do kúpeľa materinu dúšku, šalviu či borovicu. Dobrý stimulant je bazalka a bobkový list. Žihľava, púpava a sedmokrásky posilňujú. Bylinky a lístky vysypte priamo do vody.
Bylinkové vrecúško z obchodu
Bylinkové vrecúško si môžete kúpiť aj v obchode. Návod je jednoduchý. Vrecko vložíte do 5 litrov studenej vody a privediete do varu. Potom necháte 15 minút odstáť. Dôkladne sa osprchujte a až potom si pripravte vaňu s vodou do 35 stupňov. Výluh do nej vylejte a vo vani pobudnite cca 20 minút. Počas relaxácie sa môžete bylinkovým vreckom masírovať.
Sedací kúpeľ
Na gynekologické potiaže pomáha rebríček obyčajný. Pripravte si vodu v lavóre a sadnite si doň. Pozor však na nohy, mali by byť v teplých ponožkách alebo zabalené v uteráku.
Po kúpeli
Aby bola terapia úspešná, po kúpeli si ľahnite do postele.
Kedy kúpanie radšej odložte
Ak máte väčšie kožné poranenie, máte horúčku alebo infekčné ochorenie.
Text: -dz- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK