Teplý čaj osvieži viac než chladné nápoje, v noci pyžamo z chladničky
Teplý čaj osvieži v horúčavách lepšie ako zmrzlina alebo studené nápoje.
Obsahuje totiž povzbudzujúci teín. V porovnaní s kofeínom z kávy je účinok miernejší, ale trvá dlhšie.
Počas horúcich nocí pomáha spať v pyžame, ktoré sa schladilo v chladničke, a pred uľahnutím teplá sprcha. Aj keď v horúčave láka skôr chladná voda, väčšiu úľavu prinesie voda teplá, pretože otvorí póry a z tela odchádza horúčava. Keď sa človek neutire, telo sa ešte schladí oschýnaním.
Podľa predpovedí meteorológov sa vyšplhajú teploty počas tohto týždňa vysoko nad 30 stupňov Celzia a dá sa očakávať aj pár veľmi teplých nocí, keď teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia. Odborníci radia venovať náležitú pozornosť v tropických horúčavách a nociach tiež príprave spálne - pomáha na noc zavesiť na otvorené okná namočenú plachtu, ktorá schladí vzduch prúdiaci dovnútra.
Cez deň by mali byť okná zatvorené a žalúzie spustené a to aj v čase, keď už do spálne slnko nesvieti. Otvoria sa až večer, keď sa nechá bytom prehnať prievan, ktorý vzduch v byte vymení a niekedy aj trochu ochladí.
Perinu alebo perinovú prikrývku je lepšie teraz vymeniť za tenkú deku alebo plachtu. Umožnia prístup nočného vzduchu k telu, tým obmedzia potenie. Ľudia, ktorí sa veľa potia, by mali spať v pyžame, tvorí ochrannú vrstvu medzi pokožkou a plachtou. Ostatní môžu spať nahí a keď im to vyhovuje, aj neprikrytí.
V horúčave dobre poslúži na ochladenie aj gumová zahrievacia fľaša - na rozdiel od zimy sa naplní studenou vodou. Ochladí spáča aj lôžko.
K ochladeniu organizmu prispieva dostatok tekutín. V horúčave by človek mal vypiť aspoň tri litre, v menších dávkach počas celého dňa, obmedzí tým zbytočné potenie. Pokiaľ vypije naraz väčšie množstvo tekutiny, organizmus ju nedokáže spracovať a veľa jej odíde práve potom.
Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK