Presunúť na hlavný obsah

Prídavky na deti by sa od januára mali zvýšiť

Rodinné vzťahy

Prídavky na deti sa od januára 2011 zvýšia o symbolické dva centy, teda zo súčasných 19,99 eura na 22,01 eura.

Podpísalo sa pod to iba 0,1-percentné zvýšenie životného minima, od ktorého závisí úprava tejto dávky na deti. O jeden cent, z 10,31 na 10,32 eura sa zvýši aj príplatok k prídavku na dieťa, na ktorý majú nárok nepracujúci dôchodcovia, ktorí sú rodičmi nezaopatrených detí.

Rovnako o desatinu percenta sa smerom nahor od začiatku budúceho roka zvýšia aj sumy rodičovského príspevku. V prípade zvýšeného, 256-eurového príspevku pre rodičov s deťmi do dvoch rokov s nárokom na materské sa suma zvýši o 0,3 eura na 256,30 eura a nižší rodičovský príspevok pre rodičov s deťmi vo veku od dvoch do troch rokov sa zvýši o 0,18 eura na 164,40 eura. O spôsobe zvyšovania dávok rozhodlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR v roku 2008, keď presadilo novelu zákona o prídavku na dieťa. Rodičia, ktorí doteraz poberali prídavky, nemusia žiadať o ich zvýšenie, úrady tak urobia automaticky.

Rovnako o 0,1 percenta sa upravia od začiatku septembra tohto roka aj príspevky na podporu náhradnej starostlivosti o dieťa. Jednorazový príspevok dieťaťu pri jeho zverení do náhradnej starostlivosti vzrastie z 344,25 eura na 344,59 eura, jednorazový príspevok dieťaťu pri zániku náhradnej starostlivosti sa upraví z 862,33 eura na 863,19 eura. V prípade opakovaného príspevku dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti pôjde o nárast zo 129,17 eura na 129,29 eura, opakovaný príspevok náhradnému rodičovi sa má zvýšiť zo 164,22 eura na 164,38 eura. Ak sa náhradný rodič stará o troch či viacerých súrodencov, opakovaný príspevok sa mu zvýši zo 116,81 eura na 116,92 eura a osobitný opakovaný príspevok náhradnému rodičovi zo 67,68 eura na 67,74 eura.

Podľa sociologičky Zuzany Kusej však súčasné životné minimum nezodpovedá reálnemu stavu. "Viac ako trinásť rokov sa na Slovensku životné minimum neskúmalo tzv. normatívnou metódou, teda neskúmalo sa zloženie a cenové vyjadrenie takzvaného minimálneho spotrebného koša tovarov a služieb, ktorý ešte dostačuje na veľmi skromný, ale dôstojný život. Bez preskúmania skladby a prepočtu ceny tohto minimálneho košíka tovarov a služieb a premietnutia tejto hodnoty do životného minima je životné minimum síce administratívne užitočný, ale z hľadiska kvality života bezobsažný administratívny nástroj", vysvetlila Kusá. <pe>

Výpočet prídavku na dieťa a rodičovského príspevku
Sumy závisia od koeficientu úpravy životného minima. Životné minimum sa podľa zákona každoročne upravuje k 1. júlu o koeficient rastu čistých peňazí príjmov podľa Štatistického úradu SR alebo o koeficient rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností podľa toho, ktorý z týchto údajov je nižší. Rozhodujúcim údajom je obdobie od apríla minulého roka do apríla tohto roka. Podľa údajov ŠÚ bol rast životných nákladov nízkopríjmových domácností 1,4 %. Rast čistých peňažných príjmov na jednu osobu za prvý štvrťrok tohto roku v porovnaní s prvým štvrťrokom 2009 bol 0,1 %.

Ako sa zvýšia prídavky
Prídavky / Rok 2010 / Rok 2011
Prídavok na dieťa / 21,99 eura  / 22,01 eura
Príplatok k prídavku na dieťa / 10,31 eura / 10,32 eura
Rodičovský príspevok (zvýšený) / 256 eur / 256,3 eura
Rodičovský príspevok (nižší) / 164,22 eura / 164,4 eura

Čo je prídavok na deti a kto ho môže poberať?

  1. Prídavok na dieťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi či nej oprávnenej osobe na výchovu a výživu nezaopatreného dieťaťa. Podmienkou je, aby dieťa i rodič mali prechodný alebo trvalý pobyt na území Slovenska. Príplatok k prídavku je zase určený pre ľudí na dôchodku, ktorí sa naďalej ako rodičia starajú o svoje nezaopatrené dieťa.
  2. Žiadať oň môže okrem rodiča a osoby, ktorej bolo zverené dieťa do náhradnej rodičovskej starostlivosti rozhodnutím súdu, aj plnoleté dieťa, ktoré ešte nie je zaopatrené. Na jedno dieťa môže poberať prídavky iba jedna osoba, aj keď je oprávnených osôb viac.
  3. Rodič môže od štátu žiadať prídavky na dieťa, kým neskončí povinnú školskú dochádzku, ale najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov. Podmienkou pri starších deťoch je, že:
    - sa sústavne ďalej pripravujú na povolanie štúdiom na strednej (od začiatku školského roka v 1. ročníku), na vysokej škole (odo dňa zápisu, ak nepresahuje podľa študijného programu štandardnú dĺžku)
    - po skončení povinnej školskej dochádzky sa zúčastňuje denného kurzu na získanie základného vzdelania (18. roku veku)
    - alebo ak im v štúdiu či vykonávaní zárobkovej činnosti bráni choroba alebo úraz (nepriaznivý zdravotný stav).
  4. Podľa právnika Martina Benka za sústavnú prípravu sa považujú aj opakované ročníky štúdia a iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia MŠ SR postavené na úroveň štúdia na stredných alebo na vysokých školách a je podľa našich predpisov. Ide tu napríklad o štúdium na školách v zahraničí, keď je na daňové účely potrebné odobrenie, že ide o štúdium porovnateľné so štúdiom na školách v SR.
  5. Za sústavnú prípravu sa podľa zákona o prídavku na dieťa nepovažuje:
    - štúdium popri zamestnaní, kombinované štúdium alebo štúdium jednotlivých vyučovacích predmetov
    - externé štúdium na vysokej škole
    - zárobková činnosť dieťaťa (s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak bolo dieťa zaradené do evidencie nezamestnaných)
    - obdobie prerušenia štúdia

Text: Jana Čížová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK