Presunúť na hlavný obsah

Dedenie nie je ľahký špás

Kariéra

Myslíte si, že zdediť niečo po tete či strýkovi z tretieho kolena z vás spraví boháča? Omyl. Dedenie býva zvyčajne najväčšou skúškou rodiny.

Barbora (30) - po dedičskom konaní už nič rodinu "nezlepilo"

Už pred smrťou starej mamy sa moja teta snažila získať všetok majetok. Vôbec ju netrápilo to, že po jej sestre, ktorá zomrela, zostali dve deti a tie majú tiež nárok dediť po starej mame. A tak sa stalo, že sa neštítila použiť také zbrane ako falošný závet či absolútna neochota spraviť kompromis. Po starej mame zostal rodinný dom, v ktorom teta bývala, no zdedili sme ho všetci traja. A tam bol kameň úrazu. Ona, ako väčšinový vlastník, nás nechcela vyplatiť, v dome naďalej bývala a my sme naň platili dane, no bez možnosti vstupu. Ignorovala naše listy a prosby, nech sa nejako dohodneme. Samozrejme, že nás to hnevalo a tak bol jedinou možnosťou pre nás súd. Je to už päť rokov, čo hráme "súdny" ping pong s tetou. Samozrejme, rodinné vzťahy sú odvtedy trvalo narušené.

Viete, na čo si dávať pozor pri dedení?
- Smrťou poručiteľa matričný úrad upovedomí súd a ten váš prípad postúpi notárovi. Notár pozve na prvú konzultáciu toho, kto zabezpečoval pohreb. Na základe jeho vyjadrenia vytýči pojednávanie pre všetkých možných dedičov. Záleží na vyťaženosti notára, kedy vás vyzve na dedičské konanie. Pripravte sa však na to, že to môže trvať i niekoľko mesiacov.

- Po smrti poručiteľa môžete podľa občianskeho zákonníka dediť: zo zákona podľa § 473 (ak poručiteľ nezanechal závet), zo závetu podľa § 476 (Pozor! Poručiteľ, nemôže v závete zabudnúť na neopomenuteľných dedičov t.j. svoje deti prípadne, ak tie nežijú, ich deti. Ak chce niektorého z nich vydediť, musí mať na to vážne dôvody, ktoré sú upravené v občianskom zákonníku) alebo z oboch týchto zákonov.

- Ak o dedičstvo nemáte záujem, môžete ho odmietnuť. Nemôžete však odmietnuť len časť dedičstva.

- Zistite si, čo všetko po sebe nebohý zanechal. Notár sa vás na to bude pýtať. Táto informácia je dôležitá i pre vás, keďže budete pripravený na to, či napríklad dedičstvo odmietnuť. Neviete, či váš príbuzný niečo mal? Skontrolujte si to na www.katasterportal.sk, prípadne na katastrálnom úrade príslušnej obce. Ak máte list vlastníctva a neviete, kde sa pozemok, dom či vinica nachádzajú, nazrite do katastrálnej mapy. Pozor! Odporúčame, aby ste sa šli priamo pozrieť na "miesto činu". Neraz sa totiž stalo, že na katastrálnom úrade je v evidencii orná pôda a v skutočnosti tam stoja výrobné haly.

- Viete o tom, že poručiteľ pred svojou smrťou niektorému z dedičov niečo daroval? Ak nejde o bežnú vec, ale napríklad o nehnuteľnosť, cennosti, peniaze vyššej hodnoty a podobne, môžete požiadať notára o započítanie daru do dedičského konania. O to menši (prípadne žiadny) podiel dostane obdarovaný príbuzný.

Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: Robert Hüttner, Pravda