Plávanie bábätiek podporuje ich harmonický vývoj
Plávanie s detičkami má, okrem rozvoja motoriky, pozitívny vplyv aj na ich psychický rozvoj.
Puto medzi matkou a dieťaťom, pravidlá fungovania a spôsob učenia, sú podstatným základom aj pre jeho harmonický rozvoj.
Voda vie naučiť matku aj dieťa dodržiavať pravidlá, čo má neskôr veľký vplyv pri výchove a učení sa.
Kurzy plávania sú zamerané na správnu motiváciu detí a usmernenie ich pohybu vo vodnom prostredí. "Pohyb dieťaťa vo vode formou hry a drobných pohybových cvičení pod vedením inštruktorky posilňuje rozvoj psychomotoriky dieťaťa, priateľstvo s vodným prostredím a jeho pravidlami, upevnenie vzťahu dieťa – rodič, zoznamuje ich s inými deťmi, ale zvyšuje aj obranyschopnosť organizmu," hovorí inštruktorka Monika Báarová.
Deti sa v kurze naučia orientovať vo vodnom prostredí, predlžovať čas pobytu vo vode i pod vodou, získať motorickú stabilitu vo forme chôdze po nestabilnej ploche, pravidlá nadychovania sa a ponoru pod vodnú hladinu a rozvíjať začiatok skokov do vody najprv v podobe pádov. "Prítomnosť rodiča navyše upevňuje puto medzi nimi a dieťa má pocit istoty a bezpečia," vraví.
Kedy je vhodné začať
Podľa Moniky Báarovej, obrazne povedané, správny čas nastáva už pár minút po narodení. Vstup do bazéna je pre matku a dieťa ideálny po skončení šestonedelia, avšak všetko je v tomto smere individuálne. Ona sama so svojou dcérou začala plávať už od druhého týždňa. "Pri kúpaní doma odporúčam hladkať detičky po celom tele a už od narodenia používať pri kúpaní aj sprchu a pri sprchovaní sa nevyhýbať ani hlavičke či očkám," vraví.
"Mnohí sa pýtajú, či je plávanie vhodné aj pre mentálne či fyzicky postihnuté deti. Je priam ideálnym športom a terapiou zároveň," prízvukuje Monika Báarová. Mnohí rodičia sa boja infektov. Inštruktorka ale hovorí, že toto riziko síce existuje, pretože každé iné prostredie ako pobyt v maternici prináša hrozbu infekcie. "Kojené deti majú oproti nekojeným veľkú výhodu – materské mlieko je podporou imunitného systému dieťaťa. Ale práve plávaním sa posilňuje aj imunita dieťatka," tvrdí a dodáva, že plávanie má pozitívny vplyv aj na srdcovo-cievny systém, pretože harmonicky rozvíja svalstvo, od ktorého sa odvíja rozvoj vnútorných orgánov, najmä pľúc a srdca.
Nie je to výučba plávania
Deti sa v takomto kurze nenaučia žiadne plavecké štýly, to sú schopné až vo veku od piatich rokov. Pre bábätká sú pripravené hry, riekanky, otužujú sa chladnejšou vodou. "A ide najmä o sociálny kontakt s inými deťmi. Navyše, rodičia sa naučia, ako s deťmi potom pracovať doma. Je dôležité, ako sa dieťa chytá do rúk, ako vo vode cvičí. Pútavý program plný riekaniek a pesničiek dopĺňa aj ponáranie detí pod vodu," vraví. Pohyb vo vode si okrem detí užívajú aj matky, ktoré v podstate cvičia tiež. A ešte jedna dôležitá vec, na ktorú sa nesmie zabúdať. "Dieťa musí mať upravený režim tak, aby bolo na plávanie oddýchnuté, dobre vyspinkané, inak si cvičenie neužije. Po cvičení zase lepšie zaspí a je pokojnejšie," dodáva Monika Báarová.
Ako rozumieť výrazu plávanie detí
Pod pojmom "plávanie" detí možno rozumieť harmonický pohyb vo vode, ktorého zámerom je, popri psychomotorickom rozvoji, aby si dieťa zvyklo na vodu, vypestovalo si rešpekt pred ňou, naučilo sa reagovať na rôzne situácie, ktoré môžu vo vode nastať. V kurzoch sa dieťa naučí dýchať do vody, získava orientáciu vo vode a to aj pod hladinou, učí sa rôzne splývavé polohy. Pohybové cvičenia a polohovania sú formou hier, riekaniek a pesničiek. Dieťa môže vo vode robiť pohyby, ktoré ešte nedokáže na suchu. Prúdením a dotykmi vody si dieťa uvedomuje samo seba, získava sebadôveru. Plávaním s rodičmi sa upevňujú aj citové väzby a prehlbuje sa pocit dôvery medzi nimi.
Text: Dorota Hudecová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK