Na čo máte nárok, keď sa stane úraz v práci?
Počet pracovných úrazov na Slovensku každým rokom klesá.
Napriek tomu sa ich stáva veľa, najmä v rizikových odvetviach, akými sú stavebníctvo, priemysel či doprava. Aj keď sú rizikovejšie ako iné pracoviská, neexistuje pre nich mimoriadne poistenie. Podľa správy Národného inšpektorátu práce o pracovných úrazoch, priemyselných haváriách a chorobách z povolania sa na Slovensku v minulom roku stalo 7¤048 pracovných úrazov. Závažných, s dĺžkou liečenia viac ako 42 dní bolo 2¤010, zomrelo 44 ľudí. Oproti roku 2008 počet vážnych úrazov klesol o 505 prípadov, smrteľných bolo o 35 menej.
Najviac pracovných úrazov zaregistrovali v Trenčianskom (1¤178) a Bratislavskom kraji (1¤024), najmenej, 655 v Košickom kraji. Najrizikovejšími dňami, keď sa úrazy stávali, boli utorky a stredy, z mesiacov to boli január a apríl. Najčastejšou príčinou vážnych úrazov bolo osobné zlyhanie zamestnanca (63,08 %), pričom najviac ich utrpeli ľudia vo veku od 18 do 30 rokov.
Pracovný úraz je kvalifikovaný ako poškodenie zdravia, ktoré sa stalo pri plnení pracovných úloh. "Spísať záznam o úraze je potrebné vždy, keď je zamestnanec práceneschopný dlhšie ako tri dni alebo v dôsledku úrazu zomrel," hovorí Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne. "Pracovným úrazom však nie je úraz, ktorý ste utrpeli pri ceste do zamestnania, na obed alebo pri ceste k lekárovi. Ak vás však k lekárovi pošle zamestnávateľ, to sa už za pracovný úraz považuje," prízvukuje Višváder.
Pracovné úrazy predstavujú vysoké náklady nielen pre slovenskú, ale aj pre európsku ekonomiku. Svedčí o tom fakt, že sa v tejto súvislosti vedú diskusie aj na európskom fóre. "Každý rok sa stanú štyri milióny pracovných úrazov. Značnú časť nákladov nesú systémy sociálneho zabezpečenia a verejné financie," vyjadril sa k problému Vladimír Špidla, donedávna komisár pre zamestnanosť, sociálne veci a rovnosť príležitostí EÚ. "Zlepšenie zdravia a bezpečnosti pracovníkov je kľúčom k agende EÚ pre hospodársky rast a zamestnanosť," dodal.
Čo musíte urobiť, ak sa vám stane úraz
• oznámiť zamestnávateľovi, že sa úraz stal
• ohlasovacia povinnosť sa vzťahuje aj na vznik nebezpečnej udalosti alebo hrozby priemyselnej havárie
• ak ste utrpeli úraz na pracovisku iného zamestnávateľa (ak vás dočasne pridelili na iné pracovisko), musíte ihneď, ak vám to zdravotný stav dovoľuje, ohlásiť úraz tomu zamestnávateľovi, v priestoroch ktorého vznikol
Na aké dávky máte nárok?
Z úrazového poistenia môžete po splnení všetkých podmienok dostať 13 úrazových dávok, prevažne peňažného charakteru. O každú dávku úrazového poistenia treba žiadať osobitne v Sociálnej poisťovni. Nemôže sa však súčasne vyplácať úrazová renta, úrazový príplatok, rehabilitačné a rekvalifikačné. Pri viacerých úrazoch alebo chorobách z povolania a splnení podmienok nároku na výplatu viacerých úrazových rent vypláca sa iba jedna, a to tá, ktorej suma je vyššia alebo najvyššia. Pri dávkach ako náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia suma dávky závisí od počtu bodov. Aktuálna hodnota je 14,89 eura za jeden bod.
Úrazový príplatok sa vypláca počas dočasnej pracovnej neschopnosti. Suma úrazového príplatku je 55 percent denného vymeriavacieho základu od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do tretieho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, 25 percent denného vymeriavacieho základu od štvrtého dňa "péenky".
Úrazová renta má zmierniť pokles zárobku. Zmenu pracovnej schopnosti posúdi posudkový lekár. Ak je zmena vašej pracovnej schopnosti posúdená na menej ako 40 percent, nárok na rentu nemáte. Ak sa však váš stav zhorší a poklesne tým váš pracovný výkon a posúdenie lekárom presiahne 40-percentnú hranicu, budete dostávať úrazovú rentu.
Jednorazové vyrovnanie dostanete, ak vám poklesne pracovná schopnosť v dôsledku úrazu od 10 do 40 percent.
Pozostalostná úrazová renta má pomôcť príbuzným, ak človek pri pracovnom úraze zomrie. Na rentu má nárok po splnení podmienok nároku manžel, manželka a nezaopatrené deti. Nárok vzniká len v prípade právoplatného rozhodnutia súdu o vyživovacej povinnosti poškodeného, pričom tá musí existovať v čase jeho smrti. Nárok nevzniká, ak poškodený v čase úmrtia dovŕšil dôchodkový vek, alebo mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok a zaniká dňom, v ktorom by poškodený dovŕšil dôchodkový vek.
Jednorazové odškodnenie slúži na preklenutie nepriaznivej finančnej situácie rodiny, ktorá je spôsobená stratou príjmu poškodeného, ktorý zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania. Nárok naň má po splnení podmienok ustanovených zákonom manžel, manželka a každé nezaopatrené dieťa.
Pracovná rehabilitácia má podporiť snahu o pracovnú a sociálnu reintegráciu. Na jej poskytnutie nie je právny nárok.
Rehabilitačné dostáva zamestnanec, ak dostáva pracovnú rehabilitáciu. Účelom tejto dávky je finančne zabezpečiť poškodeného počas absolvovania pracovnej rehabilitácie.
Rekvalifikácia je dávka, ktorá má podporiť vašu pracovnú a sociálnu reintegráciu.
Rekvalifikačné súvisí s rekvalifikáciou a jej úlohou je finančne vás zabezpečiť počas rekvalifikácie.
Náhrada za bolesť. Jej účelom je kompenzovať bolesť, ako ujmu spôsobenú poškodením zdravia.
Náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia sa poskytuje, ak máte nepriaznivé následky pri uspokojovaní životných a spoločenských potrieb.
Náhrada nákladov spojených s liečením pokrýva náklady spojené s liečením, ktoré nemôžu byť hradené zo zdravotného poistenia.
Náhrada nákladov spojených s pohrebom - na náhradu na smútočné ošatenie má nárok nezaopatrené dieťa a osoba, ktorá s poškodeným ku dňu jeho smrti žila. Náklady na pohreb sa preplácajú tomu, kto pohreb platil.
Text: Dorota Hudecová pre Pravdu
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Foto: SHUTTERSTOCK