Presunúť na hlavný obsah

Chce vás rodina vydediť? Nie je to také ľahké

Kariéra

Vyhráža sa vám otec pri každej hádke, že vás vydedí a majetok dá "na charitu"? Verte, nie je to až také jednoduché, ako sa môže zdať.

"Stará mama mala dve deti. Moju mamu a jej mladšieho brata. Keďže mama zomrela už dávno, pred smrťou starej mamy, ostali sme spolu so strýkom, ktorý od nej dostal darom byt, jedinými dedičmi. Vtedy som ešte netušila, že naša babka spísala závet, v ktorom všetko odkázala svojmu synovi. Bolo mi to ľúto, nakoľko sme so starkou dobre vychádzali. Keď som však závet u notára videla, bolo mi jasné, že ho nepísala stará mama. Čo však robiť v takejto situácii?," spýtala sa dvadsaťosemročná Martina.

Ako môžete dediť?
Dedenie upravuje Zákon číslo 40/1964 Zb. Občianského zákonníka. Podľa neho môžete dediť zo zákona, závetu alebo z oboch týchto dôvodov.

Kto môže závet spísať?
- Sám poručiteľ. Závet však musí byť napísaný a podpísaný vlastnou rukou.
- Písomne napríklad na počítači, písacom stroji a podobne, musí však byť podpísaný vlastnou rukou. Okrem toho však pri spísaní závetu musia byť prítomní dvaja svedkovia, ktorí nie sú dedičia. Tento akt má byť potvrdený ich podpismi.
- Závet môže byť napísaný formou notárskej zápisnice.

Môžem byť vydedený?
- Poručiteľ v závete nemôže opomenúť svoje deti, prípadne, ak tie nežijú, tak ich deti. Ak sa tak stane, závet je neplatný.
- Vydedenie musí byť špecifikované v závete, prípadne spísané notárskou zápisnicou. Avšak, na tento právny úkon musí mať poručiteľ dôvody, ktoré upravuje zákon.

Poznáte dôvody vydedenia?  
-  neposkytnutie potrebnej pomoci v starobe, chorobe a správanie, ktoré odporuje dobrým mravom.
- trvalý nezáujem o poručiteľa
- odsúdenie za úmyselný trestný čin najmenej na jeden rok odňatia slobody
- trvalé vedie neusporiadaného života

Čo musí závet obsahovať?
- deň, mesiac a rok, kedy bol napísaný
- miesto, kde bol spísaný
- podpis poručiteľa (ak treba z vyššie uvedených dôvodov, tak i podpisy svedkov)

Pozor! Ak poručiteľ za svojho života daroval jednému z detí neobvyklý dar (napríklad nehnuteľnosť, šperky vyššej hodnoty a podobne), ostatní dedičia si môžu tento dar dať započítať v dedičskom konaní.

Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK