Presunúť na hlavný obsah

Kto málo spí, skracuje si život

Zdravie a relax

Lekárovi Igorovi Bukovskému z Ambulancie klinickej výživy sa nepáči filozofia, že život je príliš krátky na to, aby sme ho prespali.

Prečo? Pretože ak si pravidelne nedoprajeme spánok, môžeme si svoj život naopak, výrazne skrátiť. Vieme, že by sme mali spať v priemere osem hodín, podľa Bukovského je však aj to individuálne. Niekto potrebuje desať hodín, inému stačí sedem. "Mali by sme spať toľko a tak, aby sme boli oddýchnutí, nemuseli deň začínať kávou a nehrozili sa predstavy toľkých hodín bdenia pri pracovných a rodinných povinnostiach."

Čo nevyspím cez týždeň, doženiem cez víkend?
Igor Bukovský upozorňuje na riziko. Prespávaním narušíme normálne rytmy organizmu a ak raz vznikol vážnejší deficit spánku, poškodenie, ktoré vyvolal, sa dospaním už neodstráni. Podľa najnovších štúdií je však dobré spánkový deficit doháňať hneď, ako je to možné. "Nie je ale prijateľné fixovať si dlhodobý režim päť dní rastúceho deficitu a dvojdňového vyspávania," doplnil.

Čo vyriešia tabletky
Pomôžu nám zaspať, no náš problém nevyriešia. Dôležité je odhaliť príčinu, ktorá zaspávanie znemožňuje. Igor Bukovský: "Zaspávanie je aktívny proces riadený niektorými časťami centrálneho nervového systému a vyžaduje určitú  pohodu mysle. Najčastejšou príčinou niekoľkohodinového prehadzovania sa na posteli bez spánku bývajú problémy, zážitky, podráždenia, ťažké jedlo na večeru. Tabletky bránia kvalitnému snívaniu v REM spánku. Dlhodobé potlačenie snov môže viesť k poruchám a vyčerpaniu nervového systému."

Sladký spánok
Aby bol náš spánok ozaj sladký, Igor Bukovský vymenoval, čo k tomu potrebujeme: prázdny žalúdok, pokojné nervy, triezvu hlavu, správnu posteľ, podhlavník a prikrývku, ticho, tmu, vyvetranú miestnosť a primeranú teplotu. Prázdny žalúdok budeme mať, ak už nebudeme pojedať po ôsmej hodine večernej, pokoj zas zabezpečíme krátkou prechádzkou pred spaním na čerstvom vzduchu, prospeje nám aj to, ak sa pred spaním radšej vyhneme napínavým televíznym programom. Triezva hlava je tá, ktorá si nedopraje alkohol a iné návykové látky.

Správna posteľ, poduška a prikrývka
Igor Bukovský radí: Správna posteľ nemôže byť mäkká ani tvrdá, ba ani krátka. Zvlášť krátke postele, v ktorých si človek nemôže natiahnuť uvoľnene celé telo, sú nebezpečené, lebo prispievajú k bolestiam chrbtice z kŕčov chrbtového svalstva." Podhlavník by nemal byť vysoký a tvrdý, prikrývka príliš teplá a ťažká. (Môže narúšať celkový spánkový komfort a spôsobovať prebúdzanie). Teplota by v miestnosti pred spaním a počas spánku nemala prekročiť 20 stupňov. Lenže, čo v lete? "Kto, to už naozaj nedokáže zniesť, nech vyskúša klasické vlhké studené obklady, ale pozor na prechladnutie!", dodal Bukovský.

Text: -dz- pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK