Presunúť na hlavný obsah

Vyskúšajte - gymnastika pre bábätká

Rodinné vzťahy

Po narodení dieťa stráca množstvo podnetov, ktoré malo v maternici.

Tým, že sa pri každom pohybe dotýka stien maternice, vyvinie sa z embrya za deväť mesiacov dieťatko. Po narodení sa však toto tempo spomaľuje. Pre správny vývin je potrebné dotýkať sa ho, ale aj to, aby sa ono dotýkalo.

Bebegym, čiže detská gymnastika, podporuje zdravý psychomotorický vývin bábätka. "Je to však aj zmysluplné využitie času pre maminy na materskej. Cvičenie vedie diplomovaná terapeutka, ide teda aj o odborné cvičenie," hovorí Martina Podstupková z bratislavského Centra Alma. Celá hodina je zameraná na podporu celkového psychomotorického vývinu, teda hrubej aj jemnej motoriky, cez pamäť, reč, vnímanie farieb a tvarov.

"Hodiny sú rozdelené podľa veku detičiek do piatich skupín, cvičenie je prispôsobené podľa toho, v akom vývinovom štádiu sa dieťatko nachádza," približuje formu cvičenia Martina Podstupková. Podľa nej by matka, ak má takú možnosť, mala absolvovať aspoň pár takýchto hodín, aby potom vedela, ako cvičiť doma. Nemusí totiž na prvý pohľad rozpoznať, či sa pravá a ľavá hemisféra mozgu rovnomerne vyvíja, či sa dieťa rovnako obracia na pravú či ľavú stranu. "Všetky cviky sú však také, ktoré sa dajú cvičiť aj doma, nejde o nič náročné. Hodina prebieha hravou formou pomocou pesničiek, básničiek, riekaniek, ale všetko je podložené teóriami a odbornými štúdiami," vraví Martina.

Ako cvičiť
Hlavným cieľom toho cvičenia je, aby vývin dieťatka išiel zdravo, aby sa nepreskočili jednotlivé štádiá, aby sa dieťa naozaj plazilo, aby lozilo, nestálo, keď ešte nemá stáť, aby mamička vedela, prečo nie je dobré chodítko, kedy dávať a kedy nedávať topánky.

"Dieťatko by malo čo najviac času tráviť na brušku, tým mu mamička najviac pomáha, dieťa si svojim prirodzeným vývinom a zvedavosťou hľadá podnety. Ale keď je na sedačke a leží na chrbátiku, tých podnetov nemá toľko ako keď je na zemi a leží na brušku. Poloha na bruchu ich nabáda k tomu, aby boli zvedavšie a motoricky napredovali," hovorí Martina Podstupková.

Dieťa treba podporovať v tom, aby lozilo, aby túto fázu nepreskočilo. Môže sa to vypomstiť neskôr, môže mať totiž nejakú poruchu učenia, keď nemá prepojené obe hemisféry. "Dieťatko treba jednoduchými cvikmi navádzať k lozeniu. A nechať ho loziť aj vonku, veď špinavé veci sa predsa dajú oprať," upozorňuje Martina.

Podľa Martiny Podstupkovej je dôležité, aby aj rodičia chodili po štyroch. Deti sú totiž veľmi učenlivé. Stavajú sa najmä preto, lebo vidia dospelých, že chodia.

Psychologička radí
Svoje úplne maličké bábätká neustále hladkajte a "šteklite" nejakým pierkom a masírujte smerom k srdiečku, aby sa dieťatko zvinulo, pretočilo.

Pri jeho prebaľovaní ho nechajte, aby sa vám zapieralo nožičkami do brucha. Navodzuje mu to pocit, ktorý malo v maternici, v ktorej neustále kopalo. Na každom bode tela v brušku malo totiž nejaký pozitívny podnet.

Prospešná môže byť aj obyčajná fit lopta. Poľahnite dieťatko na bruško alebo chrbátik, držte ho za bedrá a takto s ním cvičte a nabádajte, aby sa napríklad naťahovalo za hračkou.

Praktické rady
Loptičku na cvičenie si môžete kúpiť v ktoromkoľvek obchode a jednoduchý cvikmi motivovať dieťatko k rozvoju motorických zručností, ale aj upevňovaniu vzťahu medzi matkou a dieťaťom neustálymi dotykmi.

Cvičenie - detičky s loptičkami
Dieťa leží na loptičke a matka ho posúva dopredu a dozadu. Tento cvik je zameraný na to, aby dieťa vnímalo podnet k lezeniu. Cvik je vhodný už pre malé bábätká, aby dieťa vnímalo, že je na nerovnom povrchu a aby sa snažilo zachytiť, aby začalo používať ruky keď má pocit, že padá. Keď ho nakláňame na loptičke blízko pri zemi, prirodzený reflex ho núti, že dieťatko dáva ruku na zem. Dieťa totiž veľmi skoro vníma hĺbku a snaží sa zachytiť sa ručičkami a nožičkami, čo ho pomaly navedie k lozeniu. A zvyká si, že ruky a nohy na zem patria.

Cvičenie - detičky sedia na loptičke
Toto je cvik, kedy mama posúva dieťa na lopte od hlavičky až po "chvostík". Pomocou tohto cviku sa uvoľňuje bruško.

Cvičenie - masírovanie bruška loptičkou
Brucho, zadok a hlava sú tri tri najdôležitejšie body dieťaťa. Sú to body, ktoré najviac stimulujú. Pomocou stimulácie týchto bodov rôznymi cvikmi či takouto masážou dieťatko napreduje. Z týchto troch bodov vychádza vývin a ich stimulovanie je dôležité preto, aby sa deti čo najlepšie vyvíjali.

Text: Dorota Hudecová pre oŽene.sk
Foto: Oles Cheresko