Presunúť na hlavný obsah

Božidara Turzonovová očarúva šarmom i noblesou

Lifestyle

Kolegovia ju prirovnávajú k dobrému vínu, televízni diváci poznajú skôr jej kyslý výraz.

Herečka Božidara Turzonovová si totiž v postave zo seriálu Panelák päťkrát do týždňa skúša, aké je to byť neúspešnou herečkou. V skutočnom živote má však od neúspechov ďaleko.


Zatiaľ čo sa dôchodkyňa a neúspešná herečka  Jana Nitschneiderová nepredrala z epizódnej postavy na titulné stránky časopisov, Božidara Turzonovová má za sebou kariéru plnú úspešných divadelných, filmových i televíznych úloh. V rozhovore pre Pravdu priznala, že seriálom zo začiatku neverila. No postupne sa ukázalo, že niektoré sú lepšie ako oscarové filmy. "Všetko sa dá robiť dobre aj zle. Ak má moja postava čo len trochu zmysel, ak niečo v divákovi "trkne", ak vznikne nejaká reflexia, či už vedomá, či podvedomá, tak vtedy ma to baví, vtedy to má opodstatnenie," povedala na adresu seriálovej Jany herečka.
 
Spávala štyri hodiny
Božidara Turzonovová  čerpá energiu zo svojej práce. "Prijala som úlohu a v našej branži je to tak: Prijmeš úlohu, prijmeš záväzok - a to je akoby ste vpustili do zástrčky prúd. Elektrina prúdi, všetko je napojené, pracuje sa a práca spotrebúva aj vyrába energiu," hovorí o nekončiacom sa kolotoči. Ten sa však spomaľuje a podľa nej už nasadenie hercov v súčasnosti nie je také, aké ona zažívala kedysi. "Nechcem povedať, že teraz by sa robili plytké a povrchné veci, ale tá tvorba v minulosti si vyžadovala aj veľkú fyzickú kondíciu. To bývali napríklad len štyri hodiny spánku. Spalo sa počas preletov z miesta na miesto, ale nesťažovali sme sa –  bolo to v poriadku," spomína si.

Noblesu nestráca ani po šesťdesiatpäťke
"Je ako dobrý ročník vína, ktorý stačí len otvoriť a piť! Vie byť veselá aj vážna, provokatívna aj šibalka," zložil poklonu svojej kolegyni herec Leopold Haverl. Na divadelných doskách sa stretli niekoľkokrát, okrem iného aj v predstavení Na skle maľované. Na scéne Slovenského národného divadla uviedli legendárnu inscenáciu po prvý raz v roku 1974 a počas tridsiatich rokov sa jej hlavné herecké obsadenie takmer nemenilo.

K umeleckému súboru SND patrí Božidara Turzonovová dodnes. Štrnástu sezónu účinkuje v klasike Ženský zákon, so seriálovým manželom Jurajom Slezáčkom sa stretáva v hre S mamou a ako babka Hermína vystupuje v rozprávkovom predstavení Kocúr na kolieskových korčuliach. Hosťuje aj v trnavskom Divadle Jána Palárika. Okrem toho stíha aj vyučovať na Fakulte masmediálnej komunikácie v Trnave.

Silné charaktery, nové poznania
Napriek balkánskym koreňom vyrastala Turzonovová odmalička na Slovensku.  Veľmi skoro si uvedomila, čo ju baví a navštevovala dramatický krúžok, detský rozhlasový súbor a nevynechávala recitátorské súťaže.

Už počas štúdia na VŠMU sa postavila pred kamery vo filme Most na tú stranu (1961). Zahrala si tu s budúcim manželom Jozefom Adamovičom, s ktorým sa dnes tešia z dvoch dcér a piatich vnúčat.  Ako divadelná herečka dostávala zo začiatku viac priestoru v televízii (inscenácia Dobrodružstvo pri obžinkoch, 1968). Filmoví tvorcovia sa o ňu začali zaujímať po poviedkovej komédii režiséra Jiřího Krejčíka Hry lásky šálivé (1971). Zahrala si aj vo filmoch Orbis Pictus (1997), Prameň života (1999) či Vratné láhve (2006).

Najradšej si spomína na úlohy, ktoré jej prinášali nové skúsenosti a objavovali nepoznané svety. "Destinová, Bernhardtová, to boli charaktery, ale aj hlboký prienik do všetkých súvislostí, do ich doby, umenia," vyznala sa v roku 2008 pre Pravdu. Ako Božská Ema (1974) sa natrvalo zapísala do povedomia divákov v úlohe českej opernej speváčky Emy Destinovej.

Text: Milena Kiripolská pre magazín Pravdy
Foto: TV JOJ

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus