Presunúť na hlavný obsah

Nezamieňajte nádchu s alergiou!

Zdravie a relax

"Alergická nádcha sa v mnohom podobá na bežnú infekčnú nádchu, každá nádcha by preto mala prejsť diagnostikou lekára." tvrdí Eva Pekarová alergologička.

Funkcia nosa

Jednou zo základných funkcií nosa je upraviť vdychovaný vzduch na ceste do pľúc, reguluje jeho množstvo a typ prúdenia, zachytí z vdychovaných plynov veľké percento nečistôt, ohrieva ich a zvlhčuje. V spojení s čuchom a vegetatívnym nervovým systémom rozozná nepríjemný alebo nebezpečný plyn. Nos prispieva k návratu vlhkosti a teplého vzduchu z pľúc na nosové sliznice a nos tak môže lepšie fungovať. "Iba ak nos správne funguje, môžeme spokojne dýchať aj spokojne spať," vraví doktor Barta.

Prejavy alergickej a nealergickej nádchy
Signálom, že ide o alergickú a nie bežnú nádchu, môže byť výrazné kýchanie ráno po prebudení, viac ako 10-krát. Alergická nádcha má zväčša prudký nástup vo chvíli, keď sa dostane do kontaktu s alergénom. Imunitná reakcia organizmu je neprimerane silná, opuchnú sliznice, sťaží sa dýchanie, zvýši sa sekrécia slzných žliaz, hlienu, začnú páliť oči
Pri nealergickej nádche sa tvoria hlieny aj v noci, pri alergickej, najmä sezónnej sennej nádche, má pacient v noci relatívne pokoj

Aké sú rozdiely
Nádcha je definovaná ako zápal sliznice nosa charakterizovaný minimálne jedným z týchto príznakov: svrbenie, kýchanie, sekrécia, zvýšené prekrvenie sliznice, upchanie nosa a tým sťažené dýchanie. Často sa pridružuje aj bolesť hlavy, strata čuchu a očné príznaky (slzenie, svrbenie, opuch mihalníc)
Alergická nádcha je alergénmi vyvolané zápalové ochorenie horných dýchacích ciest charakterizované prehnane reagujúcou sliznicou, chronickými symptómami a obdobiami akútnych vzplanutí príznakov. Často, najmä v čase peľovej sezóny, býva sprevádzaná zápalom spojiviek, ktoré sa prejavuje začervenaním očí, slzením a svrbením

Typy alergií
celoročná – vyvolávajú ju tri hlavné alergény: roztoče, epitélie domácich zvierat a spóry plesní
sezónna (známa ako senná nádcha) je výsledkom kontaktu so sezónnymi alergénmi: peľmi stromov, tráv, bylín, burín, prípadne vonkajších plesní

Prečo ju treba liečiť?
Pretože patrí medzi poruchy zdravia, ktoré ovplyvňujú kvalitu života pacienta, jeho každodenné osobné a pracovné aktivity, výkonnosť a pozornosť v práci či v škole.
Ak sa nelieči správne, býva predstupňom astmy a často sa komplikuje.
Pacienti s alergickou nádchou môžu mať zvýšenú reaktivitu dýchacích ciest, aj keď sa u nich neprejavujú príznaky astmy.
Pri zle kontrolovanom ochorení sú častým problémom poruchy spánku, čo vedie u pacienta k únave až vyčerpanosti, spôsobuje mu zmeny nálad, depresie, úzkosť.

Diagnostika
Kožné vpichové testy
Takzvané žírne bunky, ktoré sú spúšťačom alergickej reakcie, sú rozptýlené nielen v slizniciach nosa, úst, jazyka, dýchacích ciest, ale aj v čreve či v koži. Testovanie sa robí na koži pacienta. Lekár umiestni kvapky podozrivých alergénov na povrch kože a cez každú prepichne kožu tenkou ihlou. Tento test sa najčastejšie robí na koži vnútornej časti predlaktia. Ak alergén vyprovokuje uvoľnenie histamínu, do niekoľkých minút sa objaví reakcia – červený svrbivý pupienok. Jeho veľkosť je približne úmerná úrovni alergie na určitý alergén.
Krvné testy
Na rozdiel od kožných testov je možné presne zmerať množstvo alergických protilátok v krvi pacienta. Krvné testy sú zvlášť užitočné, ak pacient už užíva protialergické lieky. Tieto lieky totiž tlmia reakcie využívané pri kožných testoch, takže vpichové testy by nemuseli byť objektívne. Tento postup je vhodný najmä pri alergiách na potraviny.

Hlavné alergény
roztoče (v matracoch, dekách, kobercoch...), peľ (malé štruktúry, ktoré obsahujú mužské pohlavné bunky rastlín), zvieracie alergény (zo srsti a kože zvierat, perie), huby (najmä na vlhkých a zle prevzdušnených miestach domov), niektoré lieky (najmä väčšina protizápalových liekov), prach, chemické látky (konzervačné, farbivá, hnojivá...), spreje a dráždivé vône, chladný vzduch, textílie, cigaretový dym a dym z ohňa, niektoré potraviny

Alergická nádcha
Celosvetovo postihuje 10 až 25 percent populácie a jej výskyt ustavične rastie
V priebehu 20. storočia sa počet alergikov zvýšil desaťnásobne
Až 70 percent alergikov trpí okrem nosových aj očnými príznakmi
Približne 60 percent pacientov, ktorí majú potvrdenú alergickú nádchu, má stredný až ťažký stupeň ochorenia

Fakt
V jednom americkom prieskume až 55 percent opýtaných uviedlo, že najväčšou prekážkou v práci pre nich je nádcha. Až ďaleko za ňou sa umiestnila depresia či diabetes.

Text: Dorota hudecová pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK