Presunúť na hlavný obsah

Dobrá klíma v zime i v lete

Zdravie a relax

Máte doma alergika alebo iné zdravotné obmedzenia, ktoré určujú výber optimálnej klímy práve pre vás?

Sledujete si vlhkosť vzduchu?

Ako príjemnú pociťujeme vlhkosť 40 - 60% vychádzajúc z izbovej teploty 18 - 23 °C. Príliš nízka vlhkosť vzduchu vyvoláva v človeku pocit tepelnej nepohody, pretože sa zvyšuje odparovanie z nášho tela, ktoré sa tým ochladzuje. Tým nás núti zvyšovať teplotu v miestnosti aj o niekoľko stupňov. Pritom už zvýšenie teploty v miestnosti o 1 °C  znamená pre našu peňaženku až o 6 % viac výdavkov. Pozor, keď je vzduch v miestnosti príliš vlhký, voda z tela sa odparuje ťažko, preto sa potíme. Na stenách sa objavujú plesne a darí sa viac aj roztočom. Udržať optimálnu vlhkosť pomáhajú zvlhčovače vzduchu, ale aj sušenie bielizne v interiéri či pestovanie izbových rastlín.

Bývajme zdravo
Dnes už neplatí, že pod každým oknom musí sídliť radiátor či akumulačky. Nebojme sa poobzerať po nových riešeniach, ktoré sú estetickejšie, ekonomickejšie aj zdravšie. Spôsoby kúrenia fúkaním už vyšli z módy, na trhu sú veľkoplošné sálavé systémy, zabudované priamo v podlahe, stenách či strope. Systém nepuká a ani nehučí, jednoducho si nastavíte akú chcete mať doma teplotu a o dokonalý komfort bývania je postarané. 

"Tento systém má tri obrovské výhody. Asi najväčšou jeho výhodou je absolútne bezprievanová technológia. Je tiež zdravotne nezávadný, pretože sa nezanáša prachom a tento spôsob klimatizácie je teda vhodný aj pre alergikov. A po tretie, má nižšie prevádzkové náklady ako klasická klimatizácia a kúrenie," hovorí odborník na klimatizáciu Ing. Martin Paldan z firmy Thermotech. Stenové a stropné systémy majú tiež ďalšiu výhodu, a to že ich môžete využívať počas celého roka, pretože v zime systém vykuruje, v lete zase výborne chladí.

Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK