Presunúť na hlavný obsah

Čo je a čo nie je pravda o detskej výžive

Rodinné vzťahy

Materské mlieko je pre dojčatá a novorodencov najlepšou výživou.

Je zdrojom všetkých nutričných a biologických hodnôt. Bohužiaľ, nie vždy môže alebo chce čerstvá matka dojčiť, preto po dohode s detským lekárom nastupuje náhradná mliečna dojčenská výživa. Pre zdravie dojčiat je dôležité pozorne dodržiavať návod na prípravu uvedený na obale produktov i uvedené rady.

O náhradnej mliečnej dojčenskej výžive a detskej strave kolujú rôzne mýty a predsudky, ponúkame vám pravdivé vysvetlenie niektorých z nich. 

Sú výrobky bez konzervačných látok trvanlivé?
Často nám môže napadnúť, ako je možné, že výrobok neobsahujúci konzervačné látky (dojčenské mlieka, detské príkrmy a kaše) tak dlho vydrží? "Zabezpečenie trvanlivosti aj bez konzervačných látok je garantované vďaka jemnému, ale súčasne účinnému tepelnému ošetreniu pri spracovaní vysoko kvalitných surovín," vysvetľuje Doc. Ing. Miroslav Dědek, DrSc., odborník v oblasti dojčenskej a detskej výživy.

"Pri jemnom tepelnom zásahu počas priemyselného spracovania dochádza k odumretiu všetkých mikroorganizmov, no súčasne sa zachovajú všetky minerálne látky, vitamíny, stopové prvky a vláknina prítomná v surovinách. Dlhodobá trvanlivosť je zabezpečovaná zahubením všetkých mikroorganizmov, nie pridávaním konzervačných prostriedkov," dopĺňa špecialista na dojčenskú a detskú výživu.

Dojčenské mlieka sú navyše uchované v atmosfére dusíka, ktorá znemožňuje prežitie akýchkoľvek mikroorganizmov. Ovocné a mäsovo-zeleninové príkrmy sú spracované procesom pasterizácie alebo sterilizácie – tj. pri vysokej teplote a zníženom tlaku, čo umožňuje zachovanie chuti a vône použitých surovín v hotovom príkrme ako aj zachovanie prírodných vitamínov a minerálnych látok.

Mýtus o cukroch prítomných vo všetkých ovocných šťavách a príkrmoch
Existujú mylné predstavy, že každý výrobca pridáva do ovocných príkrmov a štiav repný cukor – sacharózu. Ako dôkaz tohto tvrdenia sa uvádza, že šťavy a príkrmy majú výrazne sladkú chuť. Sladkú chuť však spôsobuje fruktóza (ovocný cukor), ktorá je prirodzene prítomná v ovocí po odparení vody a zahustení. Cukry uvedené v tabuľke výživových hodnôt sú teda iba tie, ktoré obsahuje ovocie. Pokiaľ je cukor do ovocného príkrmu pridávaný, musí byť informácia uvedená v zložení.

Mýtus o možnosti prípravy dokonalej a zdravej stravy výhradne v domácnostiach
Príkrmy špičkovej kvality, zodpovedajúce požadovaným parametrom a výživovým odporúčaniam EÚ, sa nedajú pripraviť v domácnosti. Moderný priemysel totiž používa také postupy výroby, ktoré sa nedajú v kuchynskej príprave napodobniť, napr. výber najkvalitnejších surovín, zabezpečenie sterilných podmienok prostredia, bakteriálna neškodnosť vody, mikrobiálna filtrácia štiav. "Všetky prípravky pre dojčenskú výživu a výživu pre batoľatá uvádzané na trh sú podľa zákona podrobené testovaniu hygienických orgánov a klinickým skúškam," upozorňuje na dôkladnú kontrolu Doc. Ing. Dědek.

Je detská výživa výživou umelou?
Nie je. Ide o mýtus, v ktorom je detská výživa považovaná za umelú, nevhodnú pre výživu detí a ako taká je nahradzovaná neupraveným kravským mliekom. Podávanie neupraveného kravského mlieka, ktoré je dostupné v bežnej obchodnej sieti – tzv. krabicové mlieko, však môže mať negatívny vplyv na zdravý vývoj dieťaťa vzhľadom k obmedzenému a hlavne nevyváženému zastúpeniu nutričných hodnôt. V krajnom prípade môže dôjsť až k narušeniu zdravého vývoja. Neupravené kravské mlieko je nevhodné kvôli nadmerne vysokému obsahu bielkovín a niektorých minerálnych látok. Naopak obsahuje nedostatočné množstvo železa a väčšiny vitamínov.

Mlieko je škodlivé vo všeobecnosti
V poslednom čase sa objavujú negatívne informácie o účinkoch mlieka. Tento predsudok vedie matky k podávaniu náhradnej nemliečnej výživy, keď napr. preferujú podávanie ovocných štiav alebo džúsov s tým, že sú nositeľmi vitamínov a tým sú pre deti prospešnejšie. Vzniká tak nebezpečenstvo nedostatočného príjmu niektorých nutrientov, predovšetkým vápnika v dojčenskom veku a veku batoliat, ktorý môže vyústiť až do detskej osteoporózy. Dieťa vo veku do troch rokov má mať zabezpečený prísun dojčenského mlieka (nie neupraveného kravského mlieka) v množstve minimálne 500 ml denne. Pre deti od ukončených 24 mesiacov odporúčame mlieko Sunar 24 – vhodný pre deti do 6 rokov. Jeho zloženie zodpovedá výživovým potrebám detí v tomto vývojovom období. Na rozdiel od kravského mlieka obsahuje vhodnú skladbu bielkovín, vitamínov a minerálnych látok a nezaťažuje tak organizmus dieťaťa. Vďaka unikátnemu zastúpeniu mliečneho tuku lepšie chutí a deti ho ľahšie prijímajú," dodáva expert na detskú výživu.

Podávaním nadmerného množstva ovocných štiav s vysokým obsahom sacharózy sa u detí zvyšuje riziko návyku na sladkosti. S tým sú spojené problémy začínajúce poškodzovaním vývoja chrupu až po vznik obezity. Často tiež hrozí, že pri nedostatočnej konzumácii mlieka sa dieťa k mlieku ako nápoju väčšinou nikdy nevráti.

Mýtus o škodlivosti živočíšnej stravy
Existuje určitá predstava o škodlivosti potravín živočíšneho pôvodu. Vylúčenie potravových zložiek živočíšneho pôvodu prináša riziká následkov nutričnej nedostatočnosti. "Rastlinná strava je, bohužiaľ, chudobná na vitamín D, vitamín B12, viac nenasýtené mastné kyseliny a obsahuje nižšie hladiny esenciálnych mastných kyselín, vápnika, železa a karnitínu. Je známe, že požadované hladiny vápnika sa dajú zabezpečiť iba mliekom a mliečnymi výrobkami," uzatvára Doc. Dědek.

Text: Zuzana Hlavačková pre oŽene.sk, zdroj: Sunar
Foto: SHUTTERSTOCK