Presunúť na hlavný obsah

Na palube... ako zvládnuť cestu lietadlom bez ujmy na duši

Kariéra

Cestovanie sa stalo neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Už dávno to nie je len výlet na dovolenku. Mnohé z nás cestujú na služobné cesty.

Pravidelne používame vlak, autobus aj lietadlo. A takmer pravidelne sa stretávame aj so všetkými negatívami, ktoré doprava prináša. Práve letecká doprava, kedysi znak luxusu a výnimočnosti, sa v poslednom čase stala testom na našu trpezlivosť a výdrž. Dnešní cestujúci v lietadlách čelia nekonečným kontrolám, častým posunom odletov a príletov či dokonca rušeniu liniek. A žiadna sláva to nie je ani uprostred lietajúceho tátoša.

Tesné a nepohodlné sedadlá, neposedné deti, ktoré kopú do vášho sedadla bez záujmu rodičov, žiadne občerstvenie. Ako toto všetko zvládnuť? Existuje niekoľko spôsobov, ako sa pripraviť na podobné "zážitky". Pokoj, flexibilita a zmysel pre humor sú vítané - v stresových a vypätých situáciach dokážu zmenšiť tlak, ktorému čelíte, pokiaľ cestujete v strese a nervozite. A hoci nemôžete mať pod kontrolou vybavovanie cestujúcich, rozmiestnenie sedadiel ani to, či sa k vám budú v lietadle správať milo, môžete mať pod kontrolou aspoň vlastné reakcie - ponúkame vám rady, ako to zvládnuť.

- Príďte na letisko skôr. Hoci toto pravidlo je dávno známe, mnohí ho podceňujú. Pritom práve časový stres zvyšuje aj vašu osobnú nervozitu a zvyšuje riziko toho, že zbytočne vybuchnete a budete sa správať nepríjemne. Predchádzajte tomu.
- posunuli váš let o hodinu? Či dokonca o dve? Skúste zostať pokojná. Zdvihnutie adrenalínu a hnevu určite nepomôže, aby ste sa na palubu dostali rýchlejšie. Prehnané reakcie  môžu pôsobiť aj na človeka, 
- obliekajte sa a baľte do lietadla s myšlienkou na kontroly. Skúste nezdržiavať ďalších pasažierov pri prechode cez kontroly kovov a zakázaných predmetov. Kovové spony radšej nechajte doma. Neprovokujte neznámymi tekutinami či fľaštičkou parfumu v príručnej batožine. Elektronické zariadenia na kontrolu, ako napríklad laptop, umiestnite do svojej príručnej batožiny na ľahko dostupné miesto. Pri kontrole ho ľahko vyberiete a opäť vložíte späť. Obujte si topánky, ktoré sa ľahko vyzúvajú a nazúvajú. Pokiaľ patríte k pravidelným cestujúcim, skúste mať strpenie s tými, ktorí sú jasní nováčikovia.
- pokiaľ si nemôžete vybrať príjemné postredie v lietadle (čo je v dnešných časoch natrieskanej leteckej dopravy naozaj problém), vytvorte si vlastné. Vezmite si tmavé okuliare na oči alebo si zaobstarajte rovno škrabošku na spanie. Na uši si nasaďte slúchadlá s obľúbenou hudbou, prípadne zvukom filmu, ktorý premietajú aerolinky. Ak váš spolucestujúci prejavuje neustálu snahu o konverzáciu, milo ho požiadajte o pokoj. Prípadne mu s úsmevom vysvetlite, že si chcete čítať.
- pokiaľ musíte vybaviť poslednú telefonáty pred vstupom na palubu, urobte spolucestujúcim službu a
- aj deti sú už súčasťou leteckej dopravy. Nevynímajúc tie najmenšie. Plač alebo krik sa stal bežnou súčasťou leteckej prepravy. V tomto prípade je ideálne vziať si so sebou slúchadlá a napríklad Mp3 s obľúbenou hudbou.
- pokiaľ nejaké cudzie dieťa zozadu kope do vášho sedadla, nebojte sa požiadať jeho rodičov, aby ho upokojili. SKúste to s úsmevom napríklad nasledovnou vetou: "Viem, že to cestovanie nie je pre deti nič príjemné, ale mohli by ste ho prosím požiadať, aby nekopal do môjho sedadla? Ďakujem."
- čítať niekomu cez rameno je drzé a invazívne. Vyhnite sa tomuto pokušeniu a vybavte sa vlastnou literatúrou - časopismi alebo knihou. Ak niekto nedokáže prestať nazerať do vašich vecí, či už ide o knihu alebo otvorený laptop, zahľdate sa na neho mlčky a uprene - je to najlepší spôsob, ako odradiť zvedavca a zahanbiť ho, aby nenazeral do cudzích vecí.
- v súčasnom svete nízkonákladových leteckých spoločností sa mnohí cestujúci už zmierili s tým, že jedlo nie je súčasťou letu. Mnohí si prinesú svoje vlastné namiesto toho, aby kupovali predražené potraviny na palube. Urobte tak aj vy - nezabudnite však na nasledovné: vyhnite sa potravinám s výraznou vôňou - tuniak, vajíčkový šalát alebo cesnakové pečivo nie sú vítané.

Text: REUTERS
Foto: SHUTTERSTOCK