Presunúť na hlavný obsah

Aj muži sa môžu ocitnúť v prechode

Zdravie a relax

Nielen ženy sa ocitajú v období "prechodu", keď im stále klesajúca tvorba pohlavných hormónov môže spôsobovať rôzne ťažkosti.

Aj chlapi majú svoje mužské klimaktérium, ktorému sa odborne hovorí andropauza a súvisí s nedostatkom mužského pohlavného hormónu testosterónu. Dobrá správa: na rozdiel od žien tento stav nezažívajú všetci.


Testosterón je najdôležitejší mužský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v semenníkoch a z nich sa dostáva do krvného obehu, aby bol takto dostupný pre ďalšie orgány. Vplyv na sexualitu totiž nie je jeho jediná funkcia. Vďaka testosterónu sa v puberte z chlapcov stávajú chlapi. Testosterón je napríklad zodpovedný za hĺbku mužského hlasu, za ochlpenie, pevné kosti, silné svaly, ale aj za orientáciu, koordináciu, schopnosť sústrediť sa či celkovo za telesnú stavbu muža.

Muži prežívajú okolo päťdesiatky podobné obdobie ako ženy, ktoré súvisí s poklesom hladiny pohlavných hormónov. Zatiaľ čo obdobie prechodu u žien znamená vyhasínanie funkcie vaječníkov produkujúcich ženský pohlavný hormón a dochádza k nemu u všetkých žien, v prípade mužov je pokles mužských pohlavných hormónov menej náhly a jednotlivé príznaky možného nedostatku testosterónu pribúdajú pozvoľna. Patria sem najmä pokles sexuálnej túžby, slabá alebo chýbajúca erekcia a minimálne ďalšie tri v podobe nedostatku energie, strata radosti zo života, zníženie pracovných výkonov, zvýšená únavnosť a spavosť či zníženie telesnej výšky.

Príznaky nemusia znamenať andropauzu
Samozrejme, pokles hladiny testosterónu je v súvislosti so starnutím prirodzený, ale ak jeho hladina v krvi klesne pod isté "normálne" hodnoty, prináša mužovi problémy nielen v oblasti sexuality, ale súvisí aj s vyšším rizikom úmrtia na nejaké srdcovo-cievne ochorenie, dokonca následkom rakoviny. "V štúdii, kde odborníci 17 rokov sledovali vyše 3 500 mužov, sa zistilo, že nízke hladiny testosterónu sú spojené so zvýšenou úmrtnosťou," konštatuje urológ z Bratislavy prof. MUDr. Ján Breza, DrSc.

Syndróm nedostatku testosterónu, označovaný v angličtine aj príznačnou skratkou PADAM, sa diagnostikuje pomocou štandardných metód, ako je vypĺňanie dotazníka a rozhovor s lekárom (anamnéza), odborník pacientovi kontroluje genitál a semenníky, nahmatá mu prostatu, pozrie prsia (jedným z príznakov môže byť aj zväčšenie pŕs u mužov), možné sú rôzne ďalšie vyšetrenia podľa potreby (napr. efektívnosť vyprázdňovania močového mechúra), dôležité sú však predovšetkým laboratórne výsledky. Krv sa pacientovi odoberá vždy dopoludnia. "Muž totiž môže mať príznaky, ktoré poukazujú na andropauzu, ale ak nezistíme nízku hladinu testosterónu, musíme hľadať ďalej," dopĺňa andrológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák z Košíc. Problém môže byť napríklad v štítnej žľaze, môže však ísť aj o depresiu, málokrvnosť, nežiaduce účinky nejakej inej liečby a podobne.

Liečba testosterónom
Tak ako ženy majú svoju hormonálnu substitučnú liečbu, v prípade mužov s potvrdenou diagnózou andropauzy je možná substitučná liečba testosterónom. Je možná v tabletkách, vo forme gélu, ktorý sa vtiera do kože, a takisto sú k dispozícii dva druhy injekčného testosterónu. "Liečba má pozitíva v podobe zvýšeného sexuálneho záujmu, zlepšenia erekcie, zvýšenia svalovej hmoty, hustoty kostí, pamäti, nálady, celkového psychického stavu," tvrdí MUDr. Hrivňák. Samozrejme, jestvujú aj riziká a kontraindikácie - nesmie sa nasadiť, ak má muž napríklad zhubný nádor prostaty, prsnej žľazy, závažnú srdcovú nedostatočnosť, syndróm spánkového apnoe (prestávky v dýchaní počas chrápania) a dôsledne sa musia zhodnotiť aj príznaky nezhubného zväčšenia prostaty, pričom tento problém majú mnohí muži po päťdesiatke.

"Výskyt andropauzy stúpa s vekom a diagnostika je pomerne jednoduchá," uzatvára tému doktor Martin Hrivňák. "V súčasnosti dostupné testosterónové preparáty sú bezpečné a účinné, pacienta však musíme oboznámiť aj s úskaliami liečby a mal by aktívne spolupracovať pri výbere vhodného lieku." Muži obyčajne nevedia, na koho sa môžu s podobnými "mužskými" problémami obrátiť. Jestvuje niekoľko možností: obdobou ženského gynekológa je andrológ, ktorý sa zaoberá diagnostikou a liečbou mužských sexuálnych problémov či problémami mužskej neplodnosti. Keďže andrologických pracovísk je v SR ešte stále pomerne málo, najdostupnejším medicínskym odborom ostáva urológia. Dôležité je vedieť, že za "krízou stredného veku" sa môže ukrývať aj nedostatok mužského hormónu. Aj ženy iste poteší, že riešenie existuje...

Môžem mať nedostatok testosterónu?
1. Máte znížený záujem o sex?
2. Mávate slabšie erekcie?
3. Pociťujete stratu sily a vytrvalosti?
4. Znížila sa vaša telesná výška?
5. Strácate radosť zo života?
6. Bývate smutný alebo mrzutý?
7. Máte nedostatok energie?
8. Zhoršili sa vaše športové výkony?
9. Zaspávate po večeri?
10. Zhoršuje sa váš pracovný výkon?
Ak odpoviete "áno" na prvé dve otázky a minimálne na tri z ďalších, môžete mať nízku hladinu testosterónu. Poraďte sa so svojím lekárom.

Text: Bianka Stuppacherová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK