Prečo jesť ovocie a zeleninu?
Tak dlho, ako existuje človek, sú ovocie a zelenina základnými zložkami jeho potravy.
Ponúkajú široký výber vitamínov, minerálov, vlákniny a iných fytozlúčenín, z ktorých môžeme mať úžitok. Niektoré z nich majú vysoký obsah vitamínu C, iné sú hlavne zdrojom draslíka a železa. Ovocie a zelenina sú dôležitou súčasťou zdravého jedálnička a ich dostatočný denný príjem môže pomôcť znižovať riziko vzniku vážnych ochorení.
"V súčasnosti je najlepšou radou, čo sa týka stravovania, konzumovať ovocie a zeleninu, ktoré majú veľa živín a antioxidantov, a to už od detstva. Vtedy si deti osvojujú stravovacie návyky. Nastavenie riadnych stravovacích návykov je najlepšou garanciou prevencie mnohých najrozšírenejších chronických ochorení vo vyspelej spoločnosti, ktoré sa môžu transformovať do komplexnejších problémov v dospelosti," uvádza MUDr. Miloš Bubán, internista a gastroenterológ, primár odborných ambulancií Železničnej NsP v Bratislave.
Čím sú ľudia starší, tým dôslednejšie by mali dodržiavať nasledujúce pravidlá:
- jesť "ochranné" potraviny - ryby, cesnak, cibuľu, kapustu, ovocie, zeleninu, paradajky, citróny, hrozno, jahody, olivový olej, bylinky, a tak ďalej.;
- jesť veľa rôzneho ovocia a potravín rastlinného pôvodu;
- zvýšiť príjem vlákniny.
"Veľa ľudí má pocit, že by pre svoje zdravie a duševnú pohodu mali robiť viac, ale myslia si, že je ťažké zakomponovať potrebné zmeny do ich každodenného života. Zdravý životný štýl je ťažké dosiahnuť, keď nás tlačí čas a nechceme robiť kompromisy ohľadom chuti a výberu. Ale napríklad aj ovocné šťavy prinášajú ľuďom tie najlepšie živiny obsiahnuté v rastlinách, aby získali čo najviac toho dobrého z tradičných potravín," myslí si MUDr. Miloš Bubán.
Ako je na tom Slovensko?
Slovenská kuchyňa má hlboké historické korene. Stáročia ju ovplyvňovali kuchyne susedných národov, najmä uhorskej, rakúskej, poľskej a českej. Je založená hlavne na bravčovom mäse, múke, zemiakoch, kapuste, fazuli, hrachu, hríboch, šošovici a mliečnych výrobkoch. Je mastnejšia ako napríklad talianska alebo španielska kuchyňa a patrí k tým "ťažším". Stravovacie návyky Slovákov charakterizuje nadmerný energetický príjem a vysoký príjem tukov, ktorý presahuje priemerné odporúčané výživové dávky o približne 40%. Problematická je aj nevyváženosť podielu základných živín, nadmerná konzumácia cukru, živočíšnych výrobkov, napríklad vajec či bravčového mäsa. Súčasne je naša strava veľmi bohatá na kuchynskú soľ, ktorej spotrebujeme dvojnásobne viac, než sa odborníkmi odporúča. Podľa návrhu programu ozdravenia výživy obyvateľov, ktorý vypracovalo Ministerstvo zdravotníctva SR, nám v jedle, naopak, chýbajú vitamíny B2 a C, minerály ako vápnik a stopové prvky, napríklad železo. Nedostatočná je tiež spotreba mlieka a mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny.
Zo štúdie "Stravovacie zvyklosti Slovákov 2009" vyplýva, že napriek neustále propagovanému zdravému životnému štýlu na Slovensku pretrváva trend konzumovania v prvom rade chutných ako zdravých jedál. Pre takmer dve tretiny Slovákov je dôležitá predovšetkým chuť, aj keď je jedlo menej zdravé. Konzumácia zdravých jedál je veľmi dôležitá pre takmer štvrtinu obyvateľov Slovenska, sú to prevažne ženy a ľudia, ktorí dbajú o svoju hmotnosť a zdravú výživu. "Bohužiaľ, napriek tomu, že Slováci si začínajú pomaly uvedomovať dôležitosť zmeny zaužívaného spôsobu stravovania, konzumácia ovocia je problémová. Týka sa to všetkých vekových skupín, hlavne však detí a starých ľudí. Ovocné šťavy môžu byť užitočnou alternatívou ako doplniť dennú konzumáciu ovocia a zeleniny, aby sme denne dostali dostatok vitamínu C a kyseliny listovej a špeciálne v prípade detí tiež dennú dávku horčíka. Rovnako dôležitá je konzumácia ovocných štiav v prípade starých ľudí, ktorí často menia svoje stravovacie návyky, a niekedy dokonca úplne vylúčia zo svojho jedálnička ovocie kvôli častým problémom so žuvaním," uvádza MUDr. Bubán
Text: Zuzana Hlavačková pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK