Presunúť na hlavný obsah

Rodinná poradňa: Mám zábudlivého syna

Lifestyle

Čo so synom, ktorý si stále zabúda zobrať do školy pomôcky...

Mám deväťročného syna a ešte vlani mu v škole niekedy pomôcky chýbali, zabúdal si ich zabaliť do školskej tašky. Už sa to veľmi zlepšilo a vidím, že si dáva záležať, ale naposledy sa to po dlhom čase stalo znova. Prišla som ráno do školy odovzdať peniaze pani učiteľke a syn ma prosil, či mu z domu neprinesiem učebnicu, že si ju zabudol. Odmietla som, že musím ísť do práce a že sa nedá nič robiť, musí sa ospravedlniť a dostane poznámku. Spravila som dobre, alebo som mu mala pomôcť, keď sa snaží?

Radí Mária Tóthová-Šimčáková, psychologička.
Sotva začne dieťa chodiť do školy, do školy sa vrátia aj rodičia. Musíte doma zaviesť pravidelný režim a učiť sa, písať domáce úlohy aj skontrolovať veci v taške. Syn má asi v škole toho dosť a doma by sa radšej hral, ako zase učil. Skúste sa s ním dohodnúť, porozprávať, ako by si to predstavoval. Potom bude on sám zainteresovaný, a keď niečo vymyslíte, bude ochotnejšie spolupracovať. Napríklad keď príde zo školy má hodinku na hru. Potom mu pokojne nastavte budík (nech je budík ten zlý a nie vy) a keď zazvoní, idete sa pripraviť do školy.

Pozrite zošity a povedzte si, čo treba urobiť. Dajte mu na výber, čím chce začať. Pracujte s ním a skúste ho sem-tam nechať aj samého, nech vidíte, či sa bude vedieť sústrediť a pokračovať alebo to bez vás nepôjde.  Zápisníčky nepomáhajú, keď je zábudlivý, nepoznačí si, čo má do školy pomôcť. Pomôže jedine to, keby mal pri sebe v lavici šikovného spolusediaceho, ktorého poprosíte, keď píše odkaz sebe, nech ho napíše aj vášmu synovi. Volali sme to „kamarátska výpomoc“ alebo "papierová pamäť".  Môže platiť aj pravidlo, že keď bude úloha zo včera na dobrú pečiatku, tak to napíšete dvakrát a ak bude mať zo školy horší ohlas, bude písať viackrát. Prípadne ho motivujte malými odmenami, napríklad, ak pekne napíše, môže si ísť po úlohách pozrieť rozprávku. Úlohy by vám nemali zabrať viac ako pol až trištvrte hodiny. Urobte si medzitým pauzu a napríklad k čítaniu sa vráťte ešte neskôr. Keď všetko urobíte, pripravte si veci na druhý deň do tašky a už nech z nej nič nevyberá. To mu dá šancu na nič nezabudnúť a nebudete prežívať stresové rána.

Text: Zora Handzová pre Magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK

- Najčítanejšie -