Presunúť na hlavný obsah

Bojujte so seboroickou dermatitídou

Zdravie a relax

Šupiny vo vlasoch, zapálené miesta na tele, najmä v záhyboch kolien a rúk. Presne tak sa prejavuje nepríjemné kožné ochorenie, seboroická dermatitída.

Paulína (40) má tiež dieťa so seboroickou dermatitídou

Moja dcéra mala ako bábätko na hlave niekoľko šupiniek, ktoré sa postupne zlievali do jednej veľkej. Našťastie, vtedy sa nám podarili ochorenie zastaviť pomocou salicylového oleja, ktorý nám predpísala pediatrička. Odvtedy sme mali pokoj. Až do nástupu puberty, keď sa jej spravil malý fliačik na hrudníku. Do týždňa bola jej pokožka posiata nepríjemným ekzémom. Vtedy by mi ani nenapadlo, že je to seboroická dermatitída, s ktorou sme bojovali už v dojčenskom veku. Choroba expandovala a my sme skončili na v nemocnici. Po návrate z nej musí dcéra dodržiavať diétu a natierať sa špeciálnymi krémami.

Pomoc, moja pokožka je opäť ako v ohni
Týmto chronickým kožným ochorením podľa odborníkov trpí 5% populácie. Najčastejšie sú ňou postihnuté malé deti do 1 roku života alebo ľudia po tridsiatke. Vyskytuje sa na tých častiach pokožky kde je najviac mazových žliaz alebo v oblasti záhybov (vlasová časť hlavy, tvár, hrudník, oblasť pod kolenami). Prejavuje sa ohraničenými žlto ružovými ložiskami. Zhoršenie nastáva počas chladnejších období a, v lete ekzém ustupuje. Aj puberta môže ekzém "vyprovokovať". Prečo vzniká? Nuž, možností je niekoľko. Za jej vznik vraj môže byť zodpovedná dedičnosť, metabolické poruchy alebo bakteriálna infekcia.

Ako ju liečiť?
- používajte šampóny s obsahom dechtu, zinku alebo síry
- ak sa stav zhoršuje, lekár predpíše kortikoidy
- na tvár a telo výbore pomáha krém Pytiol alebo ichtamolová pasta (na potieranie ložísk)
- užívajte vitamíny skupiny B (napríklad B- komplex Forte) a H (biotín)
- zabudnite na dráždivé jedlá
- krémy vyberajte také, ktoré obsahujú kyselinu pantoténovú alebo salicylovú
- vo vlasovej časti hlavy účinne ničí ekzém olej z kyseliny salicylovej
- z byliniek je vhodný kúpeľ v odvare nechtíka lekárskeho, harmančeku alebo žihľavy (môžete ním vlasy po umytí opláchnuť)

Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK