Máte dieťa. A problém zamestnať sa
Napriek tomu, že sa všade rozpráva, ako sa u nás bojuje proti diskriminácii, realita je iná. O zaujímavých skúsenostiach so zamestnávateľmi (terajšími alebo potencionálnymi) majú najmä ženy. A špeciálne tie vydaté či s deťmi.
Karolína je mladá žena. Má dieťa, ktoré už dávno nepotrebuje nepretržitú opateru svojej matky. Skôr naopak. Je to samostatné a šikovné stvorenie. Nedávno si Karolína vzala muža, s ktorým žila vyše desať rokov v spoločnej domácnosti, a je otcom jej dieťaťa. Finančná kríza sa bohužiaľ podpísala i pod to, že zamestnávateľ bol nútený zrušiť jej pracovné miesto. Vtedy si myslela, že nebude problém získať niečo nové. Mala dokončenú vysokú školu, viacročnú prax, ovládala dva cudzie jazyky a vyzerala skôr ako modelka ako ekonómka. Na prvý pohovor sa dôkladne pripravila. To čo nasledovalo, jej však vyrazilo dych. Pán v rokoch ju privítal vskutku profesionálnou otázkou: "Máte deti?" Myslela si, že ho to zaujíma preto, či nebude často na OČR a tak mu vysvetlila, že dieťa je už dosť veľké a má i manžela, keby niečo...Neveril. "A kedy ste sa vydali?", "Ako dlho ste s tým chlapom žili v jednej domácnosti? zneli ďalšie zaujímavé otázky. To už Karolína znervóznela. A potom prišiel na rad naozaj zaujímavý rozhovor. Pán riaditeľ sa spýtal, či jazdí autom. Tvrdila, že samozrejme, veď "vodičák" má od osemnástich narodenín. Navyše aktívne jazdenie je v Bratislave takmer nutnosť. Opäť neveril. Snažil sa ju presvedčiť, že i keď si ona myslí, že vie jazdiť, pravda je určite iná. Z pohovoru odchádzala so slzami v očiach. Len čo prišla domov a otvorila si mailovú schránku, naša list od pána riaditeľa. "Bohužiaľ, nesplnili ste naše kritéria pre výber uchádzača na pozíciu ekonóm, vaše materiály sme si dovolili skartovať," znela stručná odpoveď od spoločnosti. Ešte i dnes, viac ako tri mesiace po Karolíninom pohovore, táto firma hľadá ekonómku. Naozaj ekonómku?
Karolína nie je určite sama s podobnou skúsenosťou. Spýtali sme sa, ako to vnímajú iné ženy.
Denisa (36)
Pracujem ako personálna konzultantka. Ak niekto dáva na pracovnom pohovore takéto otázky, je všetko možné, len nie profesionál. Mňa naozaj pri výbere ľudí absolútne nezaujíma, či je žena vydatá, rozvedená alebo má 5 detí. A naozaj nerozumiem, ak si tieto skutočnosti niekto píše do životopisu. Veď tieto informácie nepatria do ich profesionálneho života, tak načo to tam uvádzať? Odporúčam, keď sa niekoho spýtajú na deti, rodinu, rodinný stav či vierovyznanie, treba odpovedať asertívne: "Zákon nepovoľuje pýtať sa na tieto otázky. Ste si vedomí, že momentálne porušujete zákon?". Prácu pravdepodobne nedostanete, ale chceli by ste naozaj pracovať u zamestnávateľa, ktorý "kašle" na zákony?
Anna (29)
V momente, ako sa môj zamestnávateľ dozvedel, že budem mať svadbu, okamžite sa ma spýtal, či som tehotná. Vraj, aby mali dostatočný čas na hľadanie náhrady. Nezostávalo mi iné, len vysvetliť, že my sme sa rozhodli s bábätkom počkať. Plat môjho manžela a mňa totiž nie je taký, aby sme si momentálne mohli dovoliť žiť len z jedného príjmu.
Petra (26)
Tiež mám negatívnu skúsenosť s pracovným pohovorom. Na jednom z nich som sa totiž dozvedela, že som mladá, pekná a môžem sa rýchlo zaľúbiť alebo odísť za hranice. Vôbec si nedali vysvetliť, že sa chcem usadiť doma. To, že sa o mesiac vydávam som radšej ani nespomenula.
Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK