Chcem rodiť ako cisárovná
Cisársky rez, že známy už od nepamäti. Až v roku 1582 ho švajčiarsky lekár Jacob Nufer realizoval na živej žene. Avšak až do 19 storočia tento spôsob pôrodu znamenal pre ženu priveľké riziko.
Bohužiaľ, aj dnes, keď je medicína na veľmi vysokej úrovni, sa môžu vyskytnúť po vykonaní sekcie komplikácie. Oveľa zarážajúcejší je však fakt, že čoraz viac nastávajúcich mamičiek (možno podľa vzoru celebrít), by si radšej zvolilo cisársky cez ako prirodzený pôrod.
Iva (30) sa rozhodla pre cisársky rez a nikto jej v tom nezabránil
Podľa mňa je to nespravodlivé. Predsa ako žena sa môžem rozhodnúť, ako chcem rodiť svoje dieťa. Je to moje telo a zdravie. A navyše, myslím si, že pre dieťa je to menej riskantné. Verím, že slobodná voľa v tomto smere príde raz i k nám. Presne tak ako v Amerike, kde je to úplne normálne a po budúcej mamičke nikto nezazerá a nepresviedča ju "morálnymi dôvodmi". Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že "cisarák" sa na Slovensku len tak ľahko nedá vybaviť. Žiadny gynekológ si nechce vziať na zodpovednosť spraviť ho bez indikácie. Musí mať na to papier od očného lekára, kardiológa či dokonca psychológa. Všetko len preto, aby bol chránený on sám. Mne to síce trochu trvalo, ale našťastie sa mi podarilo zohnať si takýto doklad.
Erika (28) má iný názor
Musím povedať, že ak si chce niekto vybaviť len tak z roztopaše cisársky rez, tak to s ňou asi nebude celkom v poriadku. Ja som ním totiž rodila, ale iba kvôli tomu, že dieťatko bolo spriečené a pôrod normálne by bol ohrozením pre mňa i novorodenca. Po cisárskom reze som sa zotavovala pomalšie ako po normálnom pôrode. O tom, že laktácia po cisárskom nastupuje pomalšie, žena nie je schopná sa okamžite starať o dieťa, chodiť, ísť na toaletu, osprchovať sa, ani netreba hovoriť. Som teda zásadne proti cisárskemu rezu, ak nie je indikovaný zo zdravotných dôvodov, ktoré môžu ohroziť dieťa či matku.
Príčiny kedy je vhodnejšie rodiť sekciou:
- úzka panva
- ochorenia srdca
- krátkozrakosť
- cukrovka
- vysoký krvný tlak
- cysty, fibrómy
- infekčné ochorenie matky (napríklad genitálny herpes)
- zlá poloha plodu
- placenta praevia
- viacpočetné tehotenstvo
- ochorenia obličiek či čriev
- panický strach z pôrodu
Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK