Pivo je zázrak: Kúpeľ v ňom pomáha telu aj duši
V starovekom Egypte a Ríme ženy bežne využívali pivo ako súčasť starostlivosti o svoju krásu. Schopnosti tohto moku zvláčňovať a zjemňovať pokožku a odstrániť z nej škvrny bol v starovekom svete povestný.
Aj preto sa mnoho kozmetických spoločností začalo zaujímať o blahodárne účinky piva a zaradil kvasnice a výťažky z chmelu či sladu do databázy prípravkov, ktoré pomôžu ženskej kráse. Popri výťažkoch použitých v kozmetike sa však v poslednom čase stali populárne najmä pivové kúpele.
Na to, aby ste niektoré z nich navštívili, nemusíte cestovať vôbec ďaleko. V susednom Česku alebo Rakúsku sa nachádza niekoľko miest, kde sa dočkáte pivovej kúry, ošetrenia pleti či celého tela alebo masáže. Podobné "salóny" či kúpele sa často nachádzajú v bezprostrednej blízkosti pivovarov alebo dokonca priamo v nich. Ponúknu vám tam liečivé zábaly, čistenie pleti či masáže.
Pivové kúpele sú populárne nielen pre blahodárne účinky, ale aj pre svoj sociálny aspekt - spojený s popíjaním jedného z najobľúbenejších nápojov na svete. Popri ošetrovaní a užívaní si starostlivosti si môžete dopriať dúšok dobre vychladeného piva. Tieto procedúry potešia určite aj mnohých pánov. V niektorých kúpeľoch pomáha vyškolený balneológ a lekár. Napríklad lekár Roman Vokatý, ktorý je odborným garantom rodinného pivovaru Chodovar v českej Chodovej Planej tvrdí, že pivové procedúry majú ozdravný účinok na vlasy a pokožku, uvoľňujú stuhnuté svaly, posilňujú imunitný systém a prehrievajú kĺby.
Z procedúr si môžete vybrať hneď niekoľko - napríklad spomenutý Chodovar má v ponuke prísadové kúpele, liečebné zábaly, masáže a dokonca aj pitnú kúru.
"Kúpanie sa v pive", samozrejme, nie je žiadnou procedúrou, pri ktorej by ste sa vložili do vane napustenej dobre vychladenou dvanástkou. Pivný kúpeľ sa pripravuje z liečebnej vody, do ktorej sa prilieva kúpeľové pivo, živá kultúra pivovarských kvasníc, chmeľové mláto a zmes drvených sušených bylín (v Chodovare pridávajú aj minerálnu vodu Ilsano, v iných pivných kúpeľoch sa postupy líšia). Kúpeľ má teplotu 34 stupňov Celzia. Hosť ponorený v takto pripravenom roztoku trávi 20 minút, takmer polhodina je určená na následný oddych. V kúpeli sa uvoľnia póry a z tela sa vyplavujú toxíny, pokožka sa zvláčni a zjemní. Preukázané sú pozitívne účinky v boji s akné. Procedúra je však nevhodná pre tehotné ženy od tretieho mesiaca tehotenstva.
Hlavnou zložkou liečebných zábalov je sladové mláto, ktoré sa aplikuje buď vo forme teplých lokálnych balíčkov, celotelového natretia s následným zábalom alebo ako prídavok do kúpeľa. Zahriate sladové mláto sa prikláda lokálne na problematické miesta, napríklad šija, ramená, kolená, lakte či bedrá. Postupné prehrievanie vedie k ústupu chronických artróznych problémov. Vzhľadom na zloženie sladového mláta je preukázateľný aj priaznivý účinok na pokožku. Zmes natretá priamo na telo pomáha pri problémoch s akné, lupienkou, rozličnými ekzémami alebo príliš suchou pokožkou.
Po prečítaných riadkoch je vám určite jasné, že urobiť si pivový kúpeľ doma asi možné nebude. Využiť účinky piva však môžete aspoň v po domácky vyrobenej maske, ktorá uvoľní a zjemní pokožku vašej tváre, krku a dekoltu. Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu piva s jednou lyžicou bieleho jogurtu, olivového oleja a vaječným bielkom. Pridajte čajovú lyžičku citrónovej šťavy a mandľového extraktu. Zmiešajte dohromady a naneste na tvár, ktorú ste predtým umyli teplou vodou. Nechajte masku zaschnúť a po pätnástich minútach umyte. Celu procedúru ukončite umytím tváre v studenej vode.
A pokiaľ máte záujem o odbornú "pivovú" starostlivosť, kliknite napríklad na www.chodovar.cz. Rezervovať si procedúru môžete aj online.
Text: lp, pre oŽene.sk, informácie použité zo stránky Chodovar.cz
Foto: SHUTTERSTOCK