Presunúť na hlavný obsah

Zimné straty a nálezy sa týkajú aj padania vlasov

Móda a krása

O tom, že sú vlasy zrkadlom zdravotného stavu, niet žiadných pochýb. Dokážu prezradiť dokonca aj to, čo by sme nechceli.

Vlasy sú totiž svedkom všetkých nerestí, ktorých sa na svojom zdraví dopúšťame. Horšie je, keď o nich začneme postupne prichádzať. Dokážete čítať aj takéto signály tela?

"Vlasy dospelého človeka narastú za mesiac približne o jeden centimeter a ich počet je 100 až 200-tisíc. Denne nám ich za normálnych okolností vypadne približne 100, teda presne toľko, koľko ich rastie na jednom centimetri štvorcovom hlavy. Najrýchlejšie rastie hriva v lete, najpomalšie v zime a na jeseň. Výraznejšie, trvalé spomalenie nastáva až po sedemdesiatom roku života. To, že na jeseň a v zime vlasy padajú viac, je iba mýtus," vysvetľuje kaderníčka Andrea Holecz. Vlas vyrastá z vlasového koreňa v aktívnej fáze, ktorá trvá približne 4-7 rokov, pričom v rastovej fáze je súčasne asi 85% vlasov. Potom dochádza k oddychovej fáze a napokon k vypadnutiu. Tieto fázy sa opakujú u každého človeka počas celého života. Už počas fázy pokoja však vo vlasovom puzdre začína rásť nový vlas, ktorý postupne vytláča ten starý.

Kam sa strácajú vlasy?
Najrozšírenejšou formou straty vlasov je takzvané difúzne vypadávanie, pri ktorom vlasy rednú rovnomerne po celej hlave. Ak vlasy strácame len na určitých miestach tak, že zostávajú lysiny, šanca na zastavenie anomálie je už menšia. Na kvalitu vlasov totiž okrem genetických faktorov vplýva množstvo parametrov. "V prvom rade je to mužský hormón testosterónu, ktorý sa vplyvom enzýmov mení, poškodzuje vlasové korienky a skracuje aktívnu rastovú fázu na vrchole a temene hlavy. Ženský hormón, estrogén, naopak, pred vypadávaním vlasov chráni, ale jeho vplyv na korunu krásy je menej výrazný, väčšmi sa u niektorých žien prejaví počas tehotenstva, keď sa kvalita vlasov zvykne zlepšiť, negatívne zmeny potom nastávajú po pôrode, keď hladina estrogénov prudko klesá," začína odborníčka.

Medzi rozhodujúce faktory však patria aj zmeny v užívaní antikoncepcie, fyzikálny zásah ako časté nosenie nesprávnej pokrývky hlavy a chemické vplyvy ako nevhodne zvolená kozmetika či nesprávne a časté tepelné úpravy vlasov. "Ďalšou zásadnou príčinou bývajú infekčné, kožné, endokrinné ochorenia a poruchy imunitného systému. Napríklad kruhové vypadávanie vlasov, ktoré sa začína v 20-30 rokoch života, trápi najmä pacientov trpiacich na alergie, cukrovku či poruchy štítnej žľazy. V tomto prípade však vlasy väčšinou ešte dorastú, len zriedkakedy dochádza k úplnej, nezvratnej strate. Bežnou praxou je i fakt, že nadmerná funkcia mazových a potných žliaz spôsobujúca vypadávanie vlasov je zapríčinená obyčajným emocionálnym stresom. Práve stres vyvoláva napnutie svalov a stiahnutie ciev, čím sa zhoršuje výživa vlasového korienka, a to pacienti často podceňujú," menuje zdravotné riziká Andrea Holecz. Príčinou nadmerného vypadávania však nemusí byť iba choroba, ale aj jej liečba.

Pozor na lieky
Rednutie vlasov môžu spôsobovať napríklad lieky na krvný tlak, trombózu, dnu a preventívne prípravky proti malárii pred cestou do rizikových krajín, ktoré podnikáme najmä v zime. Tieto negatívne príznaky sa objavujú približne po troch mesiacoch užívania. Na vlasy však môže vplývať aj ortuť, preto buďte opatrní i u zubára pri vyberaní plômb. Ak patríte medzi ľudí večne sa trápiacich redukčnými diétami, holdujete jednostrannej strave alebo je váš jedálniček bohatý na živočíšne tuky, zbystrite pozornosť! "Ak vlasy vypadávajú, je dôležité zaradiť do jedálnička sóju, marhule, tekvicové jadierka, mäso, syry, šošovicu, olivový olej, ryby či bambusové výhonky. Naordinovať si však okamžite treba aj prísun dôležitých vitamínov ako železo, zinok, vitamín B6, B12, C a E, minerálov a aminokyselín. Naopak, nepreháňajte to s pitím kávy, alkoholu či silného čaju, ktoré majú za následok zvýšené vylučovanie vody a živín, ale aj obemedzené vstrebávanie a znehodnotenie minerálov dôležitých pre zdravie vlasov. Klinické testy ukázali priaznivý účinok mastných kyselín v slnečnicovom, sójovom a púpalkovom oleji.

Text: Zuzana Hlavačková pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK