Presunúť na hlavný obsah

Ste outsider? No a čo!

Lifestyle

Málokto má dar byť stredobodom pozornosti, väčšina ľudí sa len tak vozí... Skupina tvoriaca špicu či priemer je spokojná, najhoršie sa cíti outsider.

Ste vyčlenený alebo ste sa sami vyčlenili?
Je rozdiel, či vás vysunul mimo diania kolektív alebo ste sa začali dištancovať z vlastnej vôle. Možno ste sa ani nemuseli snažiť byť bokom, jednoducho takým ste – prosto odlišným. Byť iným než väčšina ľudí z kolektívu nemusí byť príjemné, toto poznanie býva dokonca spojené aj s ťažkou frustráciou, ale dá sa to prežiť. Dôležité je uvedomiť si, že nikde nie je napísané, že musíme byť všetci rovnakí. Psychológovia tvrdia, že ak sa ocitne niekde 10 ľudí, 4 z nich sa cítia nepatriaci do vybranej desiatky a ubíja ich to. Je to najmä preto, že mnohí z nás považujeme za dokonalejších od seba všetkých naokolo a sami seba podceňujeme.

Neskrývajte sa do ulity
Byť iný než ďalší desiati z pracovného kolektívu, tanečného krúžku či rodinného kruhu, nie je hendikep. Treba zo svojej odlišnosti vyťažiť a minimálne ukázať, že sa nie je za čo hanbiť. Pozdvihneme tým vlastnú sebaúctu, aj mienku okolia o sebe. Podstatné je - nestiahnuť sa do ulity, neumožniť ostatným navážať sa do nás. Inak sa totiž môžeme ľahko stať outsidermi viac-menej sami a darmo je potom nariekať.

Nenechajte sa vysmiať či zastrašiť
Ak máte diametrálne odlišné myslenie od ostatných, ale zároveň dostatok empatie na to, aby ste vedeli, ako zmýšľa okolie a prečo, môžete sa stať lídrom skupiny. Musíte si byť však istý sám sebou, pretože aj najmenšia pochybnosť o sebe vás môže pripraviť o pohodlné kresielko. Vedúcim tímu by sa nemal stať človek zo dňa na deň a už vôbec nie nepripravený či zaskočený novou a zodpovednou úlohou. Všetky jeho schopnosti môžu ostať totiž razom potlačené a zastrašený vlastnými pochybnosťami sa môže zablokovať na dlhé obdobie.        

Outsider býva veľmi schopný človek
Nenechajte sa zatlačiť do úzadia len kvôli tomu, že ste šikovnejší než ostatní – čo je častý jav dneška. Neizolujte sa len pre to, že máte na viac než celá skupina, ktorá vás obklopuje. Využite svoj talent a dar vidieť veci v iných (širších) súvislostiach a choďte za ambíciami viesť kolektív. Pracujte na sebe, aby ste vedeli počúvať a následne pretaviť názory ostatných do reálnej podoby. Počiatočná nedôvera tímu voči lídrovi síce nie je bohviečo, ale je v mnohých prípadoch prirodzená. Čas a vaša trpezlivosť všetko zlomí...         

Text: Monika Schönová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK

- Najčítanejšie -

Diskusia k článku

comments powered by Disqus