Štekot a či mňaučanie. Čo z toho vás dostane?
Podľa čoho sa rozhodnúť, či si domov priniesť psa, alebo mačku.
Niektoré rodiny mávajú vždy psov, iné si nevedia predstaviť domácnosť bez mačky. Sú aj takí, ktorí by mali najradšej celú Noemovu archu. Výber domáceho miláčika závisí nielen od sympatií, ale aj od životného štýlu. Ak máte rovnaký vzťah k mačkám aj psom, vyberte si podľa toho, koľko času im môžete venovať. Ak veľa, zoberte si psa, ak menej, uprednostnite mačku.
Hrdá nezávisláčka
Mačka sa viac ako na človeka fixuje na prostredie. Na rozdiel od psa nemá svojho pána, ale pritúli sa k tomu, ku komu sa jej viac vyplatí. Nakoniec urobí len to, čo chce sama. Zabudnite, že sa vám podarí vycvičiť ju alebo niečomu naučiť. Hoci je mačka veľmi citlivé zviera, nedá sa drezírovať.
Na druhej strane mačka v byte je na tom lepšie ako pes. Mačka je spáčom, ktorý nielenže znáša samotu, ale veľmi rýchlo sa naučí používať aj svoj mačací záchodík.
Hoci je nezávislou bytosťou, nevie sa dočkať, kým sa vrátite z práce a budete sa s ňou hrať. Pretože na rozdiel od vás je oddýchnutá, napapaná a plná energie.
Miesto oddychu si mení podľa nálady a dennej doby, preto je rada, ak jej v rôznych častiach bytu pripravíte niekoľko vankúšov. V dome ocení mačacie dvere, v byte zasa, ak jej zabezpečíte lodžiu, aby z nej nevypadla.
Zabudnite však, že so svojou cicou budete chodiť na prechádzky. Mačacie vôdzky sú dobré akurát vtedy, keď idete k veterinárovi na ošetrenie. Zverolekár si mačku lepšie zafixuje a nezoskočí mu zo stola. Len máloktorej domácej mačke by sa páčilo, keby ste s ňou na vôdzke chodili von. Väčšina by bola šokovaná, v stálom strehu bez možnosti utiecť a schovať sa.
Milý dobrák
Kým domácej mačke je najlepšie doma, pes musí chodiť von aspoň trikrát denne, chce sa hrať a byť cvičený. Ak sú všetci rodinní príslušníci od 8. do 18 h. v práci či škole a nemáte suseda alebo rodinného príslušníka, ktorý by psa "vyvenčil", zabudnite na najlepšieho priateľa človeka.
Psa si vyberáme podľa prostredia, v ktorom žijeme. Do bytu v meste si radšej zadovážte pudlíka alebo yorkšira než huskyho, ktorý potrebuje nielen viac priestoru, ale najmä dostatok pohybu. Veľkosť psa však nie je jediným kritériom. Napríklad aj malý lovecký pes je oveľa temperamentnejší ako veľký retriever, ktorý má pokojnú povahu.
Príjemný spoločník je len dobre vychovaný pes. Od mladého veku sa musí naučiť byť v byte sám, nebrechať, neskučať a nedemolovať obydlie. A, samozrejme, naučiť sa, kde si môže vonku uľaviť.
Hoci v byte by mal mať svoju vlastnú prikrývku a pelech, väčšina mestských chlpáčov nakoniec skončí v pánovej posteli. Preto by sme mali myslieť nielen na pravidelné odčervovanie, odblšovanie a hygienu, ale aj väčšiu posteľ.
No a než sa definitívne rozhodneme, akú zver si prinesieme domov, mali by sme mať už vyriešené, čo bude s ňou, keď pôjdeme na dovolenku. Psa si môžeme zobrať so sebou, zavolať k nemu starú mamu alebo ho dať do psieho hotela. Nemôže však, na rozdiel od mačky, zostať sám. Ak mačke kúpime zásobníkové kŕmidlo a načasujeme ho na niekoľko dní, vydrží bez nás sama v pohode dva-tri dni.
Čo je teda vhodnejšie - pes alebo mačka?
"Nedá sa povedať, ktoré zviera je lepšie. Je to ako keby sme porovnávali psa s papagájom alebo mačku s hadom. Majú odlišnú povahu, správanie, zvyky, reakcie," konštatuje veterinárka Jana Freyová.
Psy, ktoré pijú kávu
Psíčkarka Ľuba Olivová ešte pred niekoľkými rokmi bývala so svojimi "faraónmi" v paneláku v bratislavskej Petržalke. Dnes majú raj v dedine neďaleko Senca, do Veľkých Úľan sa presťahovala len kvôli nim. "Keď sme bývali v byte, 5-krát za deň som ich "venčila". A potom im umývala labky. Tu je to iné ako v Petržalke, kde boli trávniky plné psích exkrementov..."
Pod jednou strechou žijú nielen faraónske chrty Bastián, Ashley a Betty, ale aj päť mačiek, z nich jedna bytová - abesínska mačka Nuget. Samy si našli cestu k psíčkarke, a už zostali. Hoci sa malej abesínke, ktorá sa narodila v Londýne, Ľuba bránila a opakovala si, moje sú psy, dnes je Nuget Ľubiným miláčikom. "Je úplne iná ako ostatné mačky, vynucuje si nekonečné maznanie. V noci skáče na mňa zo skrine, chce, aby som ju hladkala. A ak chce, aby som ju hladkala, musím ju hladkať! Psy sú, samozrejme, úplne iné ako mačky - prítulnejšie, priame, čisté. Sú to moji parťáci, s Bastiánom, Ashley a Betty spolu raňajkujeme, milujú rovnakú kávu, akú pijem ja. Sú to starí kávičkári!
Kým sme nemali najmladšiu Betty, mačky so psami veľmi dobre vychádzali. Ona im však nabúrala vzťahy. Možno sa s nimi chce len hrať, ale mačky si myslia, že ich chce loviť." Podľa Ľuby Olivovej jednoduchšie je chovať mačky, psy sú však lepšími partnermi. "Ani minútu nie som doma sama. Všetko musím pred nimi schovávať. Mačky majú zasa svoj život."
Aké majú problémy psy a aké mačky?
Spýtali sme sa MVDr. Jany Freyovej z ambulancie Veterinka
Bytová mačka sa niekedy celý život nevzdiali z príbytku. Od toho sa odvíja aj jej zdravotný stav, má iné choroby ako mačky, ktoré chodia von.
Vonkajšie mačky trpia najčastejšie úrazmi, parazitózami (červy, blchy, svrab), ale aj infekčnými vírusovými ochoreniami. K úrazom môže prísť aj domáca mačka, môže vypadnúť z balkóna či okna. Mačky sa niekedy aj otrávia z návnad na potkany, hlodavce, líšky, kuny, ktoré sa dávajú do lákavej potravy.
Aj bytové mačky môžu mať parazitózy, nie sú však také časté a v takom množstve ako pri vonkajších mačkách. Častejšie mávajú ochorenia, ktoré sú spôsobené nadmerným kŕmením a nedostatkom pohybu.
Pes je každý rok očkovaný proti infekčným ochoreniam (psinke, paraviróze, infekčnej žltačke, leptospiróze, chrípkovému vírusu, besnote). Ak nie je pravidelne odčervovaný (odporúča sa 4-krát do roka), môže tiež trpieť na parazitárne ochorenia.
Ošetrenie psa proti blchám a vnútorným parazitom je však jednoduchšie než ošetrenie mačky. Mačke ťažko podať tabletku, nezožerie ju v krmive tak ako pes. Ak mačka zistí, že sa s ňou ide manipulovať, je agresívna.
Vakcinácia (očkovanie) je rovnako drahá pre veľkého, malého psa a mačku. Cena za odčervovací prostriedok sa však odvíja od hmotnosti zvieraťa.
Text: Vera Hojsíková pre Pravdu
Foto: SHUTTERSTOCK