Presunúť na hlavný obsah

Nedonosené deti začnú priberať pri Mozartovi

Rodinné vzťahy

Hudbu Wolfganga Amadea Mozarta je možné použiť aj ako terapeutický prostriedok.

Podľa izraelských vedcov má priaznivý vplyv na nedonosených novorodencov, ktorým sa pri nej spomaľuje metabolizmus, takže priberajú na váhe. Izraelčania to opísali v novom čísle časopisu Pediatrics.

Skupina vedená Ronit Lubetzkou z telavivskej Souraskeho kliniky sledovala dvadsať predčasne narodených, ale inak zdravých detí. Zistila, že po počúvaní desiatich až tridsiatich minút albumu s Mozartovými skladbami sa metabolizmus detí spomalil o trinásť percent. Vedci priznávajú, že nie sú schopní povedať, či sa priaznivý vývoj detí viaže špecificky k MOzartovej hudbe alebo hudbe všeobecne. Pripomenuli ale inú štúdiu, podľa ktorej sa u dospelých trpiacich záchvatovým ochorením početnosť záchvatov znížila po počúvaní Mozarta a nie iných skladateľov.

Lubetzká to vysvetľuje štruktúrou Mozartových skladieb. Mozart vraj narozdiel od iných slávnych skladateľov častejšie opakuje melodické pasáže. Tiež ďalší izraelskí vedci potvrdzujú, že organizovanejšia hudobná štruktúra súznie s činnosťou mozgu. Izraelčania merali rýchlosť metabolizmu u detá vystavených polhodine Mozartovej hudby v dvoch po sebe nasledujúcich dňoch a porovnávali výsledok s metabolizmom zaznamenaným po tridsiatich minútach, ktoré deti strávili v tichu.

Rýchlosť látkovej výmeny sa merala nepriamo, záznamom spotreby kyslíka a produkciou oxidu uhličitého. Už po desiatich minútach Mozartovej hudby sa metabolizmus začal spomaľovať a ustálil sa v priemere na hodnotách o trinásť percent nižších ako je normál. Izraelskí pediatri radia výsledok svojej štúdie skôr ku špekuláciam. Aby bolo možné odporučiť hudbu ako terapiu pre nedonosencov, bude podľa nich potrebný ďalší výskum.

Text: ČTK
Foto: SHUTTERSTOCK