Presunúť na hlavný obsah

Zaujímavosti o námesačnosti

Lifestyle

K známym námesačným osobnostiam patrí napríklad hviezda seriálu Priatelia Jennifer Anistonová.

"Raz sa mi v námesačnom stave podarilo zapnúť alarm. Strašne ma to vyľakalo a zrazu som si uvedomila, že som pri bazéne. Na nič predtým si nespomínam," prezradila herečka.


Námesačný je aj slovenský gitarista Henry Tóth. "Manželka by na tú tému vedela rozprávať. S obľubou mi pripomína, ako ma ťahala z okennej parapety," prezradil týždenníku Život.

Vraždy v námesačnom stave spôsobujú sudcom neraz hlavybôľ. Americké súdy už oslobodili viacerých obžalovaných, ktorí zabili v polobdelom spánku, v niektorých prípadoch však skonštatovali, že vražda bola príliš dobre uskutočnená, takže ju nemohol vykonať námesačný človek omylom. Okrem zabití riešia súdy aj dopravné nehody námesačných. Bez trestu pred pár rokmi vyviazol 29-ročný Švéd, ktorý spôsobil dve havárie, komunikoval so svedkami nehody, no neskôr si na nič z toho nespomenul.   

Námesační často nevedomky dobre pobavia svoje okolie. Stalo sa to napríklad istému nórskemu turistovi, ktorý na dánskom ostrove Bornholm opustil svoj hotel v noci v hlbokom spánku a takmer nahý sa prechádzal v hustom daždi ulicami. Keď sa prebudil, bol zmätený, a tak zavolal políciu, ktorá ho odviezla do hotela. Jeden anglický mladík zase v námesačnosti písal esemesky. Svoju mamu vydesil správou "Pomôž mi, niekto ma naháňa". Keď mu mama zavolala späť, zistila, že ho zobudila.

Príznaky námesačnosti
Človek má počas spánku otvorené oči
Má nepríčetný výraz tváre
Pri spánku sedí a pôsobí, akoby nespal
Počas spánku sa prechádza či vykonáva inú činnosť
Ráno si nič zo svojich nočných aktivít nepamätá
Keď sa zobudí, pôsobí dezorientovane a zmätene
Občas má agresívne reakcie, keď ho niekto zobudí
Jeho rečnenie zo sna nedáva zmysel

Rady pre rodičov námesačného
Ak dieťa chodí v spánku, pokojne ho odveďte späť do postele
Priviažte na kľučku dverí do izby dieťaťa zvonec, aby ste začuli, keď vyjde z izby
Keď bývate vo viacposchodovom dome, zabezpečte, aby sa dieťa nedostalo k schodom
Uistite sa, že všetky okná v dome sú bezpečne zamknuté poistkou
Zamknite všetky východy z domu, ktorými by dieťa mohlo odísť
Ak sa dieťa budí pravidelne v tom istom čase, skúste ho tesne predtým jemne prebudiť

Možné spúšťače námesačnosti
Nedostatok spánku
Nadmerný emocionalizmus
Migréna
Úraz hlavy
Zápal mozgu
Mŕtvica
Predmenštruačné obdobie
Prejedanie sa pred spaním
Stres
Cestovná horúčka
Iná spánková porucha
Spánok v neznámom prostredí
Vedľajší účinok liekov
Alkohol
Svetlo či hluk
Horúčka u detí
Dedičnosť
Spln Mesiaca

Ďalšie poruchy spánku
Nespavosť
Choroba známa aj pod názvom insomnia sa prejavuje zlou kvalitou spánku. Ľudia trpiaci nespavosťou buď ťažko zaspávajú, budia sa predčasne s pocitom únavy, prípadne sa v noci opakovane prebúdzajú. Z toho vyplývajú problémy ako ustavičná únava či zvýšená nervozita.

Nadmerná spavosť
Ľudia s touto poruchou trpia nadmernou ospanlivosťou, prepadajú však aj náhlym záchvatom spánku. Choroba sa prejavuje napríklad tak, že človek počas bežnej každodennej činnosti razom upadne do krátkeho spánku, ktorý trvá nanajvýš štvrť hodinky. Záchvaty môžu prísť kedykoľvek.

Škrípanie zubami
Porucha známa ako bruxizmus sa prejavuje škrípaním alebo skusovaním zubov. V dôsledku tejto choroby sa obrusujú trecie plochy zubov, ničí sa tým zubná sklovina. Postihnutý človek si väčšinou svoju poruchu neuvedomuje, pre okolie však môže byť rovnako nepríjemná ako chrápanie.

Nočný des
Častá porucha, ktorá sa prejavuje najmä u detí asi hodinu po zaspaní. Človek sa zobudí, no nepreberie sa k plnému vedomiu. Cíti obrovský strach, niekedy môže kričať, často je spotený. Podobne ako pri námesačnosti si postihnutý na svoj nočný stav ráno nepamätá.

Nočné mory
Veľmi realistický a desivý sen, v ktorom snívajúcemu často ide o život. Keď sa človek zo sna preberie, väčšinou veľmi rýchlo precitne a sen si často pamätá do najmenších podrobností. V mnohých prípadoch sa opakuje jedna a tá istá téma, ten istý desivý sen.

Text: Milan Čupka pre magazín Pravdy
Foto: SITA

- Najčítanejšie -

Najväčší dom nábytku na webe