Herpes Simplex- zatočte s ním
Herpes Simplex typu 1, nazývaný ľudovo i opar alebo "horúčka", má v tele až 90% populácie. I keď nemáte žiadne príznaky, môžete byť prenášačom. Dokonca sa nevyhýba ani bábätkám či malým deťom.
Herpes sa prenáša kontaktom s infikovanou osobou (takže pozor na bozkávanie), ale i pitím z rovnakého pohárika, kýchaním či dokonca kašľom. Začínate pociťovať mravčenie na pere? Nečakajte až vám na pere "vyraší" boľavý opuch. Postupne totiž koža sčervenie a bude svrbieť. Nakoniec na sa nej vytvorí malý pľuzgierik. Liečbu zahájte okamžite, inak sa budete s herpesom trápiť oveľa dlhšie. Medzi najčastejšie spúšťače herpesu patrí najmä stres, chlad či prechladnutie alebo chrípka. Taktiež k nim patria aj hormonálne poruchy, menštruácia i celková únava organizmu. Ak vás trápi opar častejšie, neváhajte a navštívte všeobecného lekára alebo imunológa. Ten zistí, či sa za vaším problémom neskrýva napríklad oslabená imunita.
Ak herpes trápi i vás, nezabudnite
- vymeniť zubnú kefku (môžu sa na nej nachádzať baktérie prenášajúce toto ochorenie)
- používajte vlastný príbor, hrnček i uterák
- uteráky vyperte pri teplote minimálne 60°C
- zabudnite na bozkávanie
- keď cítite, že opar "prichádza", potierajte toto miesto masťou alebo gélom s obsahom 5% acikloviru (napríklad Zovirax, Herpesin, Telviran) alebo na báze iných účinných látok (napríklad Thermal alebo Viru Merz)
- nezabúdajte dodať svojmu telu dostatok zinku (urýchli hojenie oparu), vitamínu B (pôsobí ako podporná liečba pre organizmus) a vitamínu C
- výborne účinkuje i potieranie oparu odvarom z prasličky alebo rumančeka
- pri pálení pomôže priloženie ľadového obkladu
- ak sa opar opakuje často, prípadne je silnej intenzity alebo rozsahu lekár nasadí liečbu antivirotikami (napríklad tablety isoprinosin, telviran, herpesin a iné).
Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK