Prenasleduje vás syndróm vyhorenia?
Máte pocit, že je toho na vás už priveľa. Ste deprimovaná a podráždená. Navyše, nemáte čas na partnera ani vlastné záujmy. Pozor! Pravdepodobne sa i vás týka syndróm vyhorenia.
Elena (40) pracovala ako učiteľka v materskej škole. Po tejto profesii túžila od detstva a tak bol výber strednej školy jednoduchý. Deti doslova milovala, vedela s nimi jednať ako s rovnocennými partnermi a oni ju tiež zbožňovali. I neskôr, keď už boli školáci na milú pani učiteľku s láskou spomínali. Všetko začalo postupne. Ako každá učiteľka, peňazí nemala nazvyš, a tak sa rozhodla privyrobiť si po práci opatrovaním detí. Z materskej školy utekala po trojročnú Sašku a päťročného Adamka. A tak sa stalo, že jej "šichta" končila až okolo ôsmej hodiny večer. Samozrejme, mladá žena chcela dokonale zvládať prácu v materskej škole, opatrovanie detí i svoju rodinu. Unavená sa však stihla len pozdraviť s manželom a o chvíľu už zaspávala pri televízii. Postupne sa prestávala do práce tešiť. Bolela ju chrbtica a ťažko sa jej dýchalo. A čo bolo najhoršie, začala byť pri malých "capartoch" dosť nervózna. Vyhľadať lekára sa odhodlala až po dvoch rokoch, keď sa takmer psychicky zrútila.
Syndróm vyhorenia (nazývaný i burn-out alebo burnout) prvý krát opísal Herbert Freudenberger v roku 1975. Definoval ho ako stratu záujmu o prácu i osobný život. Podľa odborníkov sa pod syndrómom vyhorenia skrýva stav vyčerpanosti (psychickej, citovej aj fyzickej). Najčastejšie postihuje ľudí, ktorých profesia vyžaduje empatiu. Ide najmä o psychológov, lekárov, zdravotných sestier, sociálnych pracovníkov, podnikateľov, manažérov, novinárov či kňazov.
Ako zistíte, že ho máte?
Burnt- out sa prejavuje celkovým vyčerpaním organizmu, únavou, depresiami, poruchami spánku, tráviacimi problémami (hnačky, zápchy, bolesti brucha), stratou zmyslu života, nespokojnosťou, pasivitou, nezáujmom o prácu i rodinu či stratou nadšenia.
Pár rád, ktoré zaručene pomôžu:
- športujte
- doprajte si relax
- vyhľadajte pomoc odborníka (psychológa, psychoterapeuta)
- preferujte zdravý životný štýl
- naučte sa povedať "NIE"
- myslite pozitívne
- uberte z nárokov na seba i ostatných
- minimalizujte stres
- berte veci z humorom
- zabudnite na "workoholizmus"
Text: Katarína Mrázová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK