Ako byť pekná aj v tehotenstve
Hormonálne zmeny, ktoré prebiehajú v tele počas tehotenstva, majú vplyv aj na náš vzhľad. Viete ako na tieto búrky reaguje vaša pokožka, pleť či vlasy?
"Každý organizmus je iný a inak reaguje aj na blížiace sa materstvo. Mnohé budúce mamičky nezaznamenajú na svojom vzhľade takmer žiadnu zmenu, iným tehotenstvo na kráse výrazne pridá alebo uberie," začína kozmetička Mária Lánová. Napriek tomu, že radosť z očakávania vás bude vždy robiť krajšou, musíte v tomto období svojmu telu pomôcť viac ako inokedy. Žiadna negatívna zmena nie je neriešiteľná. Niektorým defektom na kráse musíte však zabrániť už vopred, iné riešte sama alebo s odborníkom až vtedy, keď vzniknú. Poradíme vám ako na to.
1. nepriateľ krásy – Pigmentové škvrny a akné
Tehotenské zmeny sa na vašej pleti môžu, ale aj nemusia odraziť. Nepriateľom číslo jeden sú však určite pigmentové škvrny. Preto sa vyhýbajte soláriám a príliš silnému slnečému žiareniu. Používajte vždy vysoký ochranný faktor, pretože škvrny sa objavia veľmi rýchlo, no nezmiznú už nikdy. Bronz sa v tehotenstve odporúča iba vo forme spreja s bezpečným dihydroxyacetónom, ktorý je neškodný pre bábätko i budúcu maminu. Klasickým samoopaľovacím krémom sa radšej vyhnite. Ak máte k "fľakatým" problémom sklon, majte stále pri sebe špeciálnu protipigmentovú emulziu alebo krém, ktorý tieto zmeny dokáže stopnúť už v začiatkoch. "Okrem zdravého rumenca, bohužiaľ, ženám často pribudne na tvári aj akné. V tomto prípade by však mala byť samoliečba naozaj tabu. Návšteva odborníka je nutná," upozorňuje kozmetička. Pre domácu starostlivosť si vyberajte neparfumované krémy, pleťové mlieka a vody určené pre citlivú pleť. Ak máte po tridsiatke, zdvojnásobte aj ošetrenie očných partií.
2. nepriateľ krásy – Strie
"Strie sú postrachom každej ženy. Predstavujú totiž závažný kozmetický problém v podobe červenofialových jazvičiek rôznej veľkosti najmä v oblasti stehien, brucha, pŕs a bokov. Napriek tomu, že sú po pôrode svetlejšie a užšie, zostávajú viditeľné a nezmiznú. Prostriedok, ktorý by ich odstránil úplne, zatiaľ neexistuje, pomôcť však môže ošetrenie laserom alebo prístrojom na vákuovú lymfodrenáž," vysvetľuje dermatologička MUDr. Márkéta Lorencová z brnianskeho súkromného centra.
Strie vznikajú z dvoch príčin. Prvou je mechanické napätie, ktoré prirodzene vzniká z trvalého zvyšujúceho sa napínania pokožky pri rýchlom raste objemu a priberaní na váhe. Druhou príčinou sú náhle a výrazné hormonálne zmeny typické pre tehotenstvo. Zvýšená hladina steroidných hormónov totiž obmedzuje produkciu kolagénu a elastínu, kvôli čomu dochádza k zníženiu pružnosti spojivového tkaniva.
"Základom boja proti striám je prevencia. Žena by v tehotenstve namala pribrať na váhe viac ako 1 až 1,5 kg za mesiac. Na pokožku tiež denne odporúčame aplikovať špeciálne ošetrujúce prípravky s obsahom mandľového, jojobového či slnečnicového oleja, ktoré pleť hydratujú a zvyšujú jej pevnosť. Tieto prípravky zároveň redukujú viditeľnosť už vzniknutých strií, preto ho aplikujte tak často, ako sa dá," radí dermatologička. Obstarajte si tiež radšej bavlnenú spodnú bielizeň a v zime noste tielko, ktoré zabráni prenikaniu nevhodných chemikálií cez pokožku.
3. nepriateľ krásy – Prsia
Mliečne žľazy sa v tehotenstve zväčšujú, vďaka čomu na objeme naberajú aj prsia. Tieto zmeny predstavujú pre pokožku obrovskú záťaž a prvé dôsledky na seba nenechajú nikdy dlho čakať. "V tehotenstve zohráva masáž ešte dôležitejšiu úlohu ako obyčajne. Pre krásu dekoltu ju odporúčame minimálne dvakrát týždenne za pomoci výživných prípravkov, ktoré pomáhajú predchádzať praskaniu a vzniku nepríjemných škvŕn.
4. nepriateľ krásy – Kŕčové žily
Opuchnutými členkami a bolesťami nôh trpí až 80% tehotných žien. Môžu za to hormonálne zmeny v organizme a zvýšené zadržiavanie vody v tkanivách. Vodou nasiaknuté svaly a mäkké tkanivá môžu tlačiť na nervy a vyvolávať brnenie, opuchy a kŕče, najčastejšie v lýtkovom svalstve," vysvetľuje gynekológ a pôrodník MUDr. Vladimír Dvořák. K týmto problémom sa však môžu pridať ešte aj kŕčové žily. Ich rozvoj je ovplyvnený geneticky, vhodná prevencia vás však môže zachrániť. Zabudnite na úzke a vysoké topánky, prekrižovanie nôh pri sedení, tesné ponožky či podkolienky. Počas tehotenstva si doprajte pravidelný pohybový režim v kurzoch pre budúce mamičky, kde sa naučíte špeciálne cviky pre krásne nôžky bez nepríjemných žiliek. Ak sa prvé nedostatky už objavili, vyskúšajte nosiť denne špeciálne sťahujúce pančušky, ktoré upravujú prietok krvi v poškodených cievach a používajte kozmetiku s rastlinnými výťažkami Pagaštana konského.
5. nepriateľ krásy – Celulitída
Pomarančový povrch na zadku či stehnách sa pre vás počas tehotenstva stáva ešte väčšou hrozbou. Tvorbu celulitídy však do určitej miery môžete ovplyvniť pohybom, zdravou životosprávou či masážnymi olejmi. Ak netrpíte kožnými problémami či alergiou, môžete prípravky proti celulitíde, najlepšie v biokvalite, používať počas celého tehotenstva. Pite však veľa tekutín, aby sa škodlivé látky vyplavovali von z tela. Uvedomte si, že celulitída je daná geneticky i hormonálne. Hladina hormónov v tele sa mení, musíte počítať s tým, že účinok kozmetiky sa vďaka tomu mnohokrát výrazne spomaľuje. Preto buďte trpezlivá!
6. nepriateľ krásy – Vlasy
Hormóny sa podpisujú aj pod celkový stav vlasov. Preto sa vám môže zdať, že sa znížila ich kvalita, vypadávajú a farba na nich vôbec nedrží. Kaderníci v tomto období odporúčajú najmä kvalitný strih, nenáročný na udržiavanie, ktorý oceníte aj po narodení bábätka. Podľa typu vlasov používajte kondicionéry, balzamy, vlasové masky a výživné olejové zábaly. Farbenia či chemickej úpravy sa báť nemusíte, moderné prípravky majú jemné zloženie, ktoré do tela ženy škodlivé látky neprepúšťa. Zmenami kvality vlasov sa príliš netrápte, sú iba dočasné. Po pôrode a ukončení dojčenia sa dá zväčša všetko do poriadku. V tehotenstve sa však určite neodporúča užívanie vitamínových tabliet, výhodnejšie pre vás budú vlasové elixíry a vody, ktoré vyživia vlas od korienka.
7. nepriateľ krásy – Chĺpky
Počet vlasov vám síce môže výrazne klesnúť, zato nadmerný rast chĺpkov vám zopár vrások ešte pridá. Nestresujte! Chĺpky môžete odstraňovať rovnako ako predtým. Kvôli riziku kŕčových žíl sa však pre istotu vyhýbajte mechanickým formám depilácie na nohách. Radikálnejšie riešenia problémov s ochlpením ponechajte tiež na obdobie po pôrode, keď sa hladina hormonov ustáli. Laserové či iné zásahy totiž môžu podporiť tvorbu pigmentových škvŕn. Vosky a depilačné strojčeky sú povolené iba vtedy, ak ste ich používali aj predtým. V tehotenstve je totiž tento bežný rituál oveľa bolestivejší. Po ňom pokožku ošetrite detským púdrom alebo gélom z Aloe vera, aby nedochádzalo k zápalom.
8. nepriateľ krásy – Zuby
Zvýšenú starostlivosť treba venovať aj chrupu, v tehotenstve je totiž zvýšený sklon k tvorbe zubného kazu a krvácaniu z ďasien. Preto si návštevy zubára plánujte častejšie.
Text: Zuzana Hlavačková pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK