Presunúť na hlavný obsah

Najčastejšie chyby pri cvičení - vyhnite sa im!

Zdravie a relax

Navštevujete posilňovňu už nejaký ten mesiac. Nie raz týždenne, ale trikrát...

Potíte sa viac ako vrcholový športovec, ale ručička na váhe sa nie a nie pohnúť a navyše ani efekt cvičenia nie je vaším okom viditeľný. Kde sa stala chyba?

Pravdou je, že ich môže byť hneď niekoľko. Podľa odborníka na zdravý životný štýl a cvičenie, doktora Jamesa A. Petersona, sa mnoho návštevníkov cvičebných zariadení, nepripraví poriadne na to, ako čo najefektívnejšie spojiť fyzickú aktivitu, správny jedálniček a postupnú úpravu proporcií postavy.

"Mnoho ľudí si myslí, že keď sa potia, zároveň chudnú. To je hlúposť. Potenie znamená predovšetkým to, že vnútorný systém fungovania vášho tela je hyperaktívny. Potenie nemá nič spoločné so spaľovaním kalórií, z tela totiž odchádza len voda, ktorá sa okamžite vráti späť pri jej najbližšom doplnení tekutinami," tvrdí Peterson.

Ďalší problém podľa neho spočíva v tom, že mnoho žien a mužov nevie, ako často majú cvičiť a ako sa cvičí správne. "Pozrite sa okolo seba v posilňovni. Nájdete množstvo laikov, ktorí používajú prístroje nesprávne. Pokiaľ sa nezveria alebo nepožiadajú o radu odborného trénera, môžu takto ´zabíjať´ čas aj niekoľko mesiacov," myslí si lekár a odborník.

A aké zásadné chyby robia návštevníci posilňovní najčastejšie?

Priveľa sa rozprávajú
Určite poznáte aj z posilňovne, ktorú navštevujete, párik či jednotlivca, ktorý väčšiu časť svojej hodiny strávi klebetením. Na podobný problém sa sťažuje aj mnoho trénerov. "Ľudia si neuvedomujú, že takto zbytočne strácajú čas. Rozprávať sa môžu po cvičení vo fitness-bare, ale počas hodiny by mali makať," myslí si nemenovaný tréner.

Nedostatok intenzity
Nie je žiadnym prekvapením, ak nájdete vo fitness-centre pár exemplárov, ktoré jazdu na bicykli trávia s novinami v rukách alebo knihou. Iní sú schopní dokonca učiť sa pri behaní na bežeckom páse. Lenže, v tomto prípade nejde o nič iné ako o nedostatok intenzity v cvičení. "Pokiaľ intenzita cvičenia nie je na potrebnej úrovni, je to vlastne strata času," myslí si kondičný tréner Scott Lucett. Odporúča, naopak, intenzitu fyzickej aktivity zvýšiť na možné maximum. To môžete urobiť tak, že budete cvičiť o pár minút dlhšie ako ste zvykli, použijete vestu alebo návleky so závažiami a absolvujete zaťažkávajúci kruhový tréning so sériou cvikov bez oddychu.

Mámivé čísla
Hoci výrobcovia prístrojov na cvičenie a bežeckých pásov sa asi nepotešia, viacero trénerov hovorí, že človek by nemal bezhlavo dôverovať mašine a číslam, ktoré produkuje. "Ide o veľmi generálne hodnoty a hoci vám stepper ukáže, že ste spálili 500 kalórií, vlastne ich môže byť len 250," tvrdí Lucett. Neprispôsobujte teda svoj program do bodky číslam generovaným prístrojmi.

Bez zmeny a progresu
V rámci cvičebných aktivít a časovo rozsiahleho rozvrhu je nutné meniť stupne záťaže aj spôsob cvičenia, obmieňať jednotlivé cviky. Bez zmeny a progresu v podobe pridávania hmotnosti či stupňa záťaže totiž telo nemá dôvod na zmenu.

Tréning zameraný len na konkrétne partie
Chcete vyformovať lýtka a zhodiť pár centimetrov z bokov a tak nerobíte nič iné len beháte? Možno vám to pomôže, ale podľa trénerov je chyba zameriavať sa len na jednu partiu a veriť poverám o tom, ako dokážete zhodiť "len" z bruška, zadočku alebo bočného brušného tuku. Chudnutie a rozloženie tuku v tele je totiž vyslovene genetickou záležitosťou a keď telo spaľuje, spaľuje všade. Dôležité teda je, snažiť sa zapájať do cvičenia celé telo a v prípade snahy o stratu hmotnosti sa zameriavať na chudnutie vo všeobecnosti a nie na chudnutie v určitých partiách.

Cvičiť pričasto
Prečo myslíte, že vrcholoví športovci aj s dokonalou kondičkou a tvrdým tréningom trpia často zraneniami a keď ich postihnú, sú nútení oddychovať aj niekoľko mesiacov? Telo totiž nemusí zvládať záťaž bez odozvy. Pokiaľ chodíte do posilňovne pričasto, efekt progresu sa môže otočiť opačným smerom - spôsobia to unavené svaly, kĺby a bolesti, ktoré prináša príliš časté zaťaženie. To sa zároveň odráža na intenzite vášho cvičenia a jeho prínose pre telo.

Bez trénera to nie je ono. Dobrého trénera!
Pokiaľ máte na to možnosti - finančné aj lokálne, začnite trénovať s profesionálom. Školený odborník s osvedčením o spôsobilosti svojej práce a schopností vám pomôže vytvoriť program najvhodnejší pre vaše telo, ale zároveň ho môžete vnímať ako službu, ktorú v prípade nedostatkov alebo zlyhania, môžete reklamovať.

Text: lp, pre oŽene.sk, s pomocou Redbook Magazine
Foto: SHUTTERTSTOCK