Presunúť na hlavný obsah

Trápi vás nespavosť či málo spánku? Uložte sa do postele s našimi radami

Zdravie a relax

Stres, nervozita, pracovné povinnosti v zamestnaní a druhá šichta častokrát doma pri deťoch a manželovi.

A napriek tomu mnohé z nás trápi problém so spánkom. Nepokojný spánok, nedostatok času na zotavenie sa však opäť podpisujú na našom zdraví a zostávame zamotaní v jednom kole. Ako proti tomu bojovať? Britskí výskumníci zhromaždili dôležité rady, ako sa dobre, výdatne a pokojne vyspať.

Spánok je jedna zo základných biologických potrieb, ktorá zaručuje naše psychické, fyzické, ale aj emocionálne zdravie. Naopak, jeho nedostatok sa negatívne odráža v našom živote - vo všetkých troch spomenutých oblastiach. Telo je po nedostatku spánku, unavené, nevládze, myseľ sa nedokáže sústrediť a mnohí reagujeme podráždene, častejšie vstupujeme do konfliktov a hádok.

Potreba spánku u jednotlivca je, samozrejme, individuálna. Častokrát spomínaný ideál v podobe osem hodín denne je mýtus. Niekto sa totiž dokáže zotaviť aj za štyri hodiny spánku, iný potrebuje jedenásť. Dôležité je, nájsť si svoj optimálny čas a urobiť všetko preto, aby ste si ho pravidelne dopriali.

Ako pomôcka v "prieskume", či dosť spíte, vám môže pomôcť niekoľko kažodenných faktorov. Potrebujete viac kávy alebo čaju na prebratie. Začnú na vás ísť driemoty v netradičnom čase - predpoludním alebo počas neskorého popoludnia? Reagujete podráždene na maličkosti - v takom prípade je pravdepodobné, že ste spala málo.

Čo najčastejšie spôsobuje nedostatok spánku alebo nespavosť?

1. Pokiaľ myslíte na niečo, čo vám robí starosti a považujete za ťažké vyriešiť to - môžu vám podobné myšlienky odháňať spánok aj niekoľko hodín.

2. Piť priveľa kofeínu, alkoholu alebo jesť neskoro večer môže tiež spôsobiť zlý spánok. Rovnako však, ako by ste sa mali vyvarovať plnému žalúdku pred spaním, nechoďte si ľahnúť ani úplne hladná. Hlad a spánok sú totiž biologicky prepojené.

3. Zlý spánok môže zapríčiniť aj náročné silové cvičenie pred spaním. Pokiaľ vám nezostává čas cvičiť inokedy len po večeroch, skúste skôr jógu alebo iné dychové cvičenia, ktoré upokoja telo.

4. Priteplo alebo veľká zima? Zlatý stred je ideálny. Kúrenie nemusí bežať naplno, spite v chladnejšej miestnosti, ale v teplej posteli.

Ako sa upokojiť pred odchodom do postele?
snažte sa líhať si do postele v uvoľnenom stave tela aj mysle. Ako pomoc v tomto prípade slúži vybudovanie si predspánkovej rutiny, ktorá vás naladí na posteľ a oddych. Ako na to?

- stlmte svetlá
- napustite si vaňu. Nie však s príliš horúcou vodou. Pokojne pridajte vonné oleje. Nie však energizujúce, skôr upokojujúce esencie
- pustite si pokojnú, relaxačnú alebo meditatívnu hudbu
- chvíľu si čítajte. Je to ideálna činnosť, ktorá unaví viečka. Určite však vynechajte materiály z práce
- pohár teplého mlieka alebo bylinkový čaj - doprajte si ich pred spaním
- vypnite mobil a nekontrolujte emaily aspoň hodinu pred spaním
- vypnite televízor aspoň polohodinu predtým než úplne zhasnete svetlá
- vypíšte si svoje starosti. Pokiaľ myslíte na to, čo všetko vás čaká, napíšte si zoznam s povinnosťami na druhý deň.

Text: lp, pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK