Presunúť na hlavný obsah

Robíte chybu, ak na kašeľ kašlete!

Zdravie a relax

Podobne ako zvýšená teplota, ani kašeľ nie je choroba, ale len jej prejav.

Konkrétne ide o jeden z najčastejších príznakov ochorení horných dýchacích ciest. Kašeľ je aj najčastejšou príčinou návštevy praktického alebo detského lekára.


Okrem toho, že je nepríjemným prejavom mnohých ochorení, o kašli treba povedať aj to, že je dôležitou obrannou funkciou organizmu. Slúži totiž na udržiavanie priechodnosti dýchacích ciest. Odstraňuje z nich cudzie telesá či iné látky, ktoré do nich nepatria, vrátane hlienu, ktorý sa tvorí v dýchacích cestách. Do istej miery ho teda možno považovať za užitočný. Väčšina ľudí si niekoľkokrát denne odkašle, aj keď sú zdraví.

Mnohí ľudia si neuvedomujú, že je rozdiel kašľať "sucho" a "vlhko", pri kašli následkom nejakého ochorenia dýchacích ciest si vždy kúpia jeden druh sirupu alebo kvapiek proti kašľu, málokedy si prečítajú príbalový leták. Dráždivý suchý kašeľ, ktorý sa vyznačuje drsnými, kŕčovitými záchvatmi, sa tlmí liekmi, ktoré sa nazývajú antitusiká. Tento kašeľ je totiž neproduktívny, nevykašliavajú sa pri ňom hlieny a pacienta len unavuje. Naopak, produktívny vlhký kašeľ charakterizuje hojná tvorba hlienu. Obranný reflex tela pomáhajúci pri vykašliavaní choroboplodných zárodkov z dýchacích ciest treba podporiť. Taký kašeľ v nijakom prípade netlmíme a podávame pri ňom lieky, ktoré sa nazývajú mukolytiká alebo expektoranciá.

Priebeh chorôb z prechladnutia alebo pri chrípkových infekciách sa dá rozdeliť na dve fázy. Krátko nato, ako sa choroboplodné zárodky, najčastejšie vírusy, usadia v prieduškách, z dôvodu dráždenia sliznice vznikne suchý, dráždivý kašeľ. Obyčajne netrvá dlhšie ako tri dni. Následne sa mení na vlhký kašeľ, keď už pacient vykašliava hlien. V tejto fáze ho už treba podporiť prípravkami, ktoré zrieďujú hlien a podporia organizmus v tom, aby sa hlienov kašľaním zbavil. Dôležité je vedieť, že lieky na tlmenie kašľa (antitusiká) sa nemajú kombinovať s liekmi na uľahčenie vykašliavania a zrieďovanie hlienov (mukolytiká a expektoranciá). Samozrejme, ak si pacient nie je istý, ako kašle, najmä ak sa suchý a vlhký kašeľ striedajú, môže sa po porade s lekárnikom rozhodnúť pre voľnopredajný prípravok s kombinovaným účinkom, ktorý kašeľ najprv stlmí, následne podporí zriedenie hlienu a napokon uľahčí jeho vykašľanie. "Pri kašli treba dbať na dostatočný prívod tekutín, primeranú teplotu i vlhkosť v miestnosti, nefajčiť a nepiť studené nápoje, obmedziť mliečne výrobky, cukor i produkty, ktoré cukor a tuky obsahujú, napr. biele pečivo," tvrdí ORL-lekárka MUDr. Irina Šebová CSc., z Bratislavy. Ak kašeľ trvá dlhšie ako 5 dní, alebo ak má jeho priebeh zhoršujúcu sa tendenciu napriek užívaniu liekov, treba vyhľadať lekára. Robíte chybu, ak na kašeľ kašlete. Zdravý človek nekašle!

Druhy kašľa podľa tvorby hlienu
Suchý kašeľ: Suchý a dráždivý kašeľ, nazývaný aj neproduktívny, neodstraňuje z dýchacích ciest hlieny. Vzniká ako následok prekrvenia sliznice a často sa objavuje v počiatočných fázach infekčného ochorenia. Zhoršuje sa v teplom a suchom prostredí. Častý je u detí. Pacienta obťažuje a vyčerpáva, najmä v noci.
Vlhký kašeľ: Vzniká, keď sa hlien v dýchacích cestách pohybuje - z dýchacích ciest sa počas neho vykašliava hlien spoločne s dráždivými látkami a baktériami, ktoré obsahuje. Nie je natoľko vyčerpávajúci ako dráždivý kašeľ, ale človek "chrapoce".

Text: Bianka Stuppacherová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK