Presunúť na hlavný obsah

Dieťa jesť nenúťte, jedlo mu zbytočne sprotivíte

Rodinné vzťahy

Nechuťou do jedla v ranom detstve trpí veľa detí.

Rodičia môžu byť z ustavičného ponúkania do jedla vyčerpaní, a keď je dieťa ešte malé, k netrpezlivosti sa pridáva aj strach o zdravie dieťaťa. Príčiny detského nechutenstva sú rôzne. Ak dieťa nie je choré, problém možno riešiť správnym prístupom.

Starosti s jedením detí ma veľa rodičov. Hovorí o tom aj skúsenosť matky 16-mesačného chlapčeka. "Moje dieťa nechce jesť, s jedlom sa iba hrá, presedí pri ňom hodinu, ale takmer nič doňho nedostanem. Tak to ide každý deň, už som z toho nervózna, bojím sa, aby z toho nemal zdravotné problémy," vysvetľuje matka malého syna.

Podobné starosti majú matky dojčiat, ktoré si začínajú zvykať na inú stravu, ale aj matky o niečo starších detí. Nechcú, aby si dieťa zvyklo na to, že si môže v jedle vyberať, ale zároveň sa boja, aby nedostatkom jedla neohrozili jeho zdravie. Detské nechutenstvo môže mať rôzne príčiny.

V chorobe deťom nechutí
"Nechuť do jedla nie je u dojčiat a malých detí ničím výnimočným. Niekoľkodňové nechutenstvo býva bežným sprievodným javom pri prerezávaní zúbkov, nádche či horúčke," vysvetľuje MUDr. Katarína Babinská, odborníčka na detskú výživu.  V chorobe treba pacientovi zabezpečiť najmä dostatočný prísun tekutín a spravidla mäkšiu, skôr kašovitú stravu. Chuť do jedla odoberá aj užívanie veľkého množstva liekov.

Ak nechutenstvo trvá dlhšie, dieťa by mal vyšetriť lekár. "Môže ísť o príznak anémie - málokrvnosti, ale aj vážnejšej choroby. Niekedy sa však príčinu slabej chuti do jedla nepodarí zistiť. Sú deti, ktoré sú jednoducho horšími jedákmi," konštatuje lekárka. Podľa odborníkov až 90 percent detí, ktoré zle jedia, nie sú podvyživené ani choré.

Dojčatá nové jedlo nechcú
Veľký problém s jedením môže nastať v období, keď sa dieťa začne prikrmovať. Mnohé deti po materskom mlieku odmietajú jesť čokoľvek iné, prípadne prijímajú len niektoré potraviny. "Deťom môže istý čas trvať, kým si zvyknú na neznámu chuť a konzistenciu," upokojuje doktorka Babinská.

Keď dieťa príkrmy odmieta, rodičia sa však začnú znepokojovať. Ako dlho môže trvať, kým si zvykne na nové jedlo? Ako postupovať, keď iné jedlo ako materské mlieko odmieta?

"Nemliečne príkrmy treba dieťaťu zaradiť do výživy najneskôr po dovŕšení 6. mesiaca, pretože samotné mlieko už nedodáva výživné látky v potrebnom množstve. Nezriedka však dieťa nové potraviny odmieta a jedlo vypľúva," hovorí doktorka Babinská. Prvým neúspechom pri prikrmovaní sa však netreba dať odradiť. "Mnohé deti potrebujú príkrm veľa ráz (5, 10, ale i viackrát) ochutnať, kým si na jeho chuť zvyknú a zjedia riadnu porciu. Ak je dieťatko ochotné skonzumovať iba niekoľko lyžičiek príkrmu, je vhodné každé kŕmenie začať príkrmom a následne dieťa dosýtiť mliekom," radí lekárka.

Mnohé matky nevedia, že aj malé dieťa môže mať "svoje chute". Medzi menej obľúbené jedlá patrí aj zelenina. Môžeme ju však primiešavať do ovocia alebo do kaše, kde sa jej chuť "stratí".
"Ak sa nám javí, že problémy spôsobuje tuhšia konzistencia príkrmov, možno zeleninu alebo ovocie sprvoti najemno mixovať a podávať z fľašky a až následne prejsť na hustejšie pokrmy. Približne do 1 - 2 mesiacov od zaradenia príkrmov by už dieťatko malo lyžičkou v plnej dávke papať 3 základné príkrmy: mäsovo-zeleninový, ovocný a kašu," odporúča lekárka.

Zdravie a výchova
"Naša dcéra nechce jesť," píše pre zmenu otec v jednej internetovej diskusii. Stále vymýšľa a najmä sa s tým jedlom hrá (a drží v ústach ako škrečok). Zlostí ma to o to viac, že chceme dodržiavať pravidelný denný režim podľa knihy, no stále sa nám to nejako posúva, lebo jeme niekedy aj hodinu, no strašné..."

Výchova a obavy o zdravý telesný vývoj dieťaťa sa neraz dostávajú do konfliktu a veľa rodičov stojí pred klasickou otázkou: je správny prístup starých mám, že "tanier musí zostať prázdny"? "Domnievam sa, že plytvať jedlom nie je správne a ani výchovné, preto s prikláňam k dodržiavaniu tohto pravidla. Dieťa by si malo odmalička zvykať, že porciu, ktorú má na tanieri, treba aj zjesť. Ale aj rodič by mal odhadnúť, aká porcia je primeraná a naložiť dieťaťu na tanier toľko, aby predloženú dávku zjedlo," myslí si doktorka Babinská.

Rodičia však chcú vychovávať svoje deti "správne" a "zdravo", nechcú ich učiť vyberať si v jedle. Ani si to neuvedomujú, ale často volia rovnako extrémny prístup, aký zazlievajú starým mamám, keď naháňali deti s lyžičkou po celom byte - "za mamičku, za otecka..." Základný princíp "správnej výchovy" v jedle je rovnaký, ako vo všetkom inom: rozprávať môžeme, čo chceme, oveľa dôležitejšie je to, čo robíme - aký príklad deťom ukazujeme.

Ak otec neraňajkuje, lebo sa každé ráno do práce ponáhľa, aj malé dieťa si to určite všimne. Ak dospelí jedávajú zvlášť, dieťa sa môže cítiť vyčlenené a samému mu  nechutí. Ak dieťa niekto núti jesť na čas ako pri pretekoch, nervozita tiež na chuti do jedla nikomu nepridá. A keď rodičia pri jedle pozerajú televízor alebo ak si mama listuje v časopise, ani dieťa nevidí nič zlé na tom, ak sa pri jedle tiež hrá.

Veľa detí sa nevie na jedlo sústrediť preto, že sa nevie odpútať od hry. Alebo chce využiť chvíľu, keď sa mu matka venuje naplno a celkom logicky tieto okamihy predlžuje čo najviac. "V takom prípade sa snažíme dieťa kŕmiť v pokojnom prostredí, kde nebude rušené. Na druhej strane sú deti, ktoré treba pri jedle zabávať, pretože inak nie je možné dostať do dieťaťa potrebnú porciu jedla," odporúča Katarína Babinská.

Ak dieťa neskonzumuje celú porciu, lekári neradia nútiť ho dojedať. Až do najbližšieho riadneho pokrmu by však nemalo dostať náhradu za nedojedený pokrm. Netreba zabúdať, že niektoré jedlá mu môžu spôsobovať vyslovený odpor, napríklad hovädzie a bravčové mäso alebo kyslá kapusta. Pred ďalším jedlom by však dieťa nemalo maškrtiť sladkosti ani piť priveľa sladkých nápojov.

Niektorí rodičia sú zo správania svojho dieťaťa šokovaní: búcha do stola, hádže predmetmi alebo zámerne rozhadzuje jedlo po celej kuchyni, ale v ústach neskončí ani kúsok.  Medzi 2. a 3. rokom prežívajú deti obdobie vzdoru, ktorého prejavom býva aj odmietanie jedla. Nie je to teda nič výnimočné.

Žiadne dieťa však nechce dobrovoľne ostať hladné, preto by rodičia nemali deti do jedla nútiť. Aj keď v danej chvíli nerozumieme prečo jedlo odmieta.

"Ak je dieťa horší jedák, treba najprv vyskúšať všetky spôsoby podobrotky a vymýšľať najrôznejšie triky, aby jedlo," napohľad "nevýchovne" radí lekárka. Často pomáha už len to, ak dieťa sedí pri stole spolu  s rodičmi a súrodencami. Keď vidí, že všetci jedia rovnaké jedlo, zvyčajne sa pridá aj ono. Dieťa  niekedy presvedčia i drobné návnady - pekný nový tanierik, ktorý si samo vyberie, alebo veselo naaranžované jedlo, alebo spoločnosť obľúbenej hračky pri jedle.

Detský vek je obdobím, keď je správna výživa pre rast a vývoj zvlášť dôležitá, navyše si dieťa osvojuje správne stravovacie návyky. "Dlhodobé odmietanie riadnych výživných jedál môže mať nepriaznivé následky na organizmus dieťaťa," varuje doktorka Babinská. Hoci to rodičom padne veľmi ťažko, niekedy treba  ráznejšie trvať na tom, aby dieťa riadne jedlo – ide predsa o jeho zdravie.

Ako prekonať nechutenstvo u dieťaťa
1. Dieťa do jedla nenúťte.
2. Dodržiavajte pravidelný režim jedenia.
3. Ak jedenie trvá dlho, po určitom čase (napr. po pol hodine) jedlo odoberte a neponúkajte náhradu.
4. Ovocie a zelenina podporujú chuť do jedla, sladkosti  sladké nápoje naopak.
5. Dieťa by malo porciu dojesť, ale porcia by mala byť taká veľká, koľko dieťa zje.
6. Nové potraviny treba ponúkať opakovane, najlepšie s párdňovou prestávkou - odpor k neznámemu jedlu je celkom prirodzený.
7. Niektoré jedlá dieťa jednoducho nemusí znášať.
8. Aj pri jedle dieťa kopíruje rodičov - naučte ho sústrediť sa na jedlo a jesť v pokoji.
9. Malé "triky" na to, ako dostať jedlo do dieťaťa, sú povolené
10. Ak vylúčite bežnú chorobu, prerezávanie zúbkov, nový druh jedla a nechutenstvo trvá dlhšie, treba navštíviť lekára.

Text: Zora Handzová pre magazín Pravdy
Foto: SHUTTERSTOCK