Interval medzi potratom a ďalším počatím
Či už ide o umelé prerušenie tehotenstva, alebo o spontánny potrat, vždy prebieha šestonedelie. Rovnako ako po pôrode. Počas celého tohto obdobia sa v tele ženy upravujú hormonálne hladiny. A je úplne jedno, či tehotenstvo trvá niekoľko týždňov, alebo celých deväť mesiacov.
Počas šestonedelia by sa žena mala vyhnúť fyzicky namáhavej práci a nemala by mať ani pohlavný styk, lebo aj počas šestonedelia môže po potrate kedykoľvek otehotnieť.
Navyše dutina maternice je v tomto období oveľa citlivejšia na infekcie, preto je pohlavná zdržanlivosť veľmi dôležitá.
Po potrate, ako aj po pôrode by žena nemala otehotnieť minimálne pol roka. Najmä preto, aby sa vyhla komplikáciám pri priebehu ďalšieho tehotenstva, keď oveľa častejšie dochádza k odumretiu plodu. Hormonálne hladiny totiž nie sú ideálne, preto môže dôjsť k potratu, predčasnému pôrodu, atď.
V prípade, že sa pôrod ukončí cisárskym rezom, odporúča sa dodržať interval minimálne jeden rok, a to predovšetkým preto, aby sa rana po operácii na maternici dostatočne zahojila.
Prerušenie tehotenstva sa u nás vykonáva od ôsmeho do dvanásteho týždňa. Do ôsmeho týždňa ide o miniinterrupciu. Zo zdravotných dôvodov je možné prerušiť tehotenstvo až do dvadsiateho štvrtého týždňa, vtedy sa vyvolá umelý, predčasný pôrod.
Viac informácií o všetkom, čo sa týka tehotenstva, detí a rodiny, nájdete na www.baby-web.sk
Autor: Ing. Jarmila Jelínková, Baby-web.sk