Šikanovanie v škole nie je nič výnimočné
Zákon vraví, že šikanovanie je systematické zneužívanie moci jednotlivcom alebo skupinou. V škole či na internáte sú to najčastejšie spolužiaci. Bohužiaľ stalo sa i to, že ním bol i učiteľ.
"Keď dcéra nastúpila na do prvého ročníka základnej školy, tešila sa hádam ako každý prváčik. No jej radosť trvala len pár týždňov. Potom začala chodiť zo školy smutná, zakríknutá a nechcela sa učiť. Myslel som si, že to je u prváčky bežné. Ale neprestávalo to. Naopak, časom do školy odmietala chodiť. Až po roku sme sa dozvedeli prečo. Nechtiac totiž prezradila staršiemu bratovi, že učiteľka jej stále nadáva pred spolužiakmi, že smrdí, je hlúpa a neschopná. Samozrejme syn nám to okamžite povedal a spolu s manželkou sme to začali riešiť u riaditeľa. Priznal., že s pani učiteľkou už podobných prípadov mal, no jemu chýbajú kvalifikovaný učitelia a tak s tým nemôže nič spraviť. Nechceli sme, aby naše dieťa trpelo a tak od nového školského roku navštevuje inú školu v susednom meste," rozpráva 45 ročný Andrej.
Šikana v škole zvyčajne prichádza pomaly a neskôr môže nabrať "šialené" rozmery. Rozdeľujeme ju na fyzickú (bitky, útoky, branie desiaty, podkopávanie nôh a podobne) alebo psychickú (výsmech, nadávky, ohováranie, psychické týranie). Chlapci sa skôr uchyľujú k prvej možnosti, dievčatá k druhej. No, je dokázané, že šikanovanie môže na dieťati zanechať dlhodobé následky.
Aké dieťa býva najčastejšie obeťou?
-slabšie a zraniteľnejšie
- to, ktoré sa dobre učí
- s poruchou reči alebo zraku
- so sociálne slabšej rodiny
- inej farby pleti
Čo robiť ak sa to týka i vášho dieťaťa?
- Všímajte si vaše dieťa.
- Rozprávajte sa s ním.
- Podporujte v ňom dôveru v rodičov.
- Ak je problém, navštívte pedagogicko- psychologickú poradňu.
- Dozvedeli ste sa, že vaše dieťa je šikanované? Neváhajte kontaktovať riaditeľa školy, lekára a políciu.
Text: Katarína Mikuškovičová pre oŽene.sk
Foto: SHUTTERSTOCK