Silvia Petöová o tom, ako nemať doma hysterizované dieťa
Herečka a mama jedného syna (9 rokov) hovorí, ako mu vypĺňa voľný čas.
Môj syn má veľa možností vybrať si aktivitu už priamo v škole, majú tu asi 15 a možno i 20 rôznych krúžkov. Filip vždy uprednostňoval šport, tri roky sa venoval florbalu a futbalu a k tomu má ešte krúžok informatiky. Krúžok si vždy vyberal sám, ja som ho len usmerňovala. Keď celý deň sedí v škole, vítam, keď sa môže rozhýbať pri športe. Na pohyb je talentovaný, na čo siahol, to mu išlo, či to bol futbal, tenis, zvažovali sme aj hokej. A napriek tomu, že sa mu v tom všetkom darilo, ešte stále sa veľmi rád hrá.
Preňho je dôležité, keď sa po škole môže s kamarátmi vyrozprávať a zahrať bez toho, aby ich niekto organizoval. A ja mu to nechcem vziať, hoci aj za tú cenu, že sa nebude venovať športu vrcholovo. Pre mňa je dôležité, aby chodil na krúžok rád, aby ho to tešilo, takže hľadáme kompromis.
Dnešný trend je, že mnohí rodičia deti preťažujú, vodia ich po krúžkoch každý deň až do večera, lenže to už nie je pre ne radosť, ale povinnosť. Deti musia byť perfektné v škole, v cudzom jazyku aj na balete alebo v tenise, všade je nad nimi nejaká autorita a sú pod veľkým tlakom.
Každému dieťaťu pritom vyhovuje niečo iné - niekto si radšej v tichosti kreslí a iný potrebuje zo seba vybiť energiu pohybom. Myslím si, že keď ako rodič nevychádzam z potrieb dieťaťa a z jeho temperamentu, idem proti nemu. Veľa rodičov je presvedčených, že tomu rozumejú, dieťaťu niečo vymyslia, robia taxikárov na krúžky, ale nepozerajú na to, či to dieťa baví a nechcú robiť žiadne kompromisy. Rodičia žijú pod tlakom a prenášajú ho ďalej - potom majú doma hysterizované a preťažené dieťa.
Text: -zoh- pre magazín Pravdy
Foto: Ivona Orešková pre Pravdu