Presunúť na hlavný obsah

S mužskou plodnosťou to ide dolu vodou

Rodinné vzťahy

Aj mužom tikajú biologické hodiny a výskumy plodnosti nehovoria vôbec v ich prospech.

Biologické hodiny. Spojenie, ktoré vyvoláva hrôzu u žien, už začína strašiť aj mužov. Biologiocké hodiny a stres, ktorý s tým súvisí, si začínajú čoraz viac uvedomovať aj vďaka výskumom, ktoré mužské obavy len potvrdzujú. Okolo 35. roku života prichádza u väčšiny mužov k istému zlomu, pretože pomaly začína klesať produkcia testosterónu, čiže mužského hormónu. S tým súvisí aj ďalšie číslo. Až  u 60 % párov, ktoré sa snažia priviesť na svet potomka za hranicou tridsiatky, sa pod neúspech otehotnenia podpisuje muž.

Okolo štyridsiatky dochádza u mužov k zmenám v semenníkoch a aj v prostate. Vo veku okolo päťdesiatky sa dokonca zníži produkcia spermií o 30 %. Pritom pre otehotnenie nie je až také dôležité množstvo spermií, ako ich kvalita. Ich pohyblivosť sa totiž rapídne znižuje každým rokom a tým pádom aj pravdepodobnosť, že sa dostanú k svojmu cieľu, k vajíčku. Ďalšou zlou správou je, že po štyridsiatke stúpa  pravdepodobnosť možných genetických porúch u počatých detí.

Tieto fakty samozrejme ovplyvňujú mnohé faktory a pomerne podstatným je aj životný štýl muža. Po 35. roku života sa u mužov znižuje fyzická aktivita. Tým pádom ubúda svalovej hmoty, zvyšuje sa množstvo podkožného tuku, rastie hladina cholesterolu v krvi, pribúdajú psychické problémy. Mnohým mužom okolo tridsaťpäťky sa preto doporučuje vyšetrenie spermiogramom. Ide o vyšetrenie ejakulátu pod mikroskopom, pri ktorom sa lekár zameria na údaje ako: množstvo spermií v 1 mililitri, tvar, kvalita a pohyblivosť spermií. Zlé výsledky takéhoto vyšetrenia neznamenajú koniec sveta, práve naopak. Môžu byť ďalším krokom v snahe o splodenie potomka v neskoršom veku.

Text: -nb-preoŽene.sk
Foto: Shutterstock